Jump to content

Porez na dohodak od imovine


georgia

Preporučene objave

Lijepi pozdrav.

Treba mi stručan savjet. Radi se o prodaji građevinskog zemljišta u Zg koje planiram prodati u roku manjem od 3 godine od kupnje istog.

Zanima me kako se obračunava gore navedeni porez u mom slučaju.

U kupoprodajnom ugovoru kad sam kupovala je naveden jedan niski, više simbolični iznos, a kad sam postala vlasnicom zemljišta porezna uprava mi je obračunala porez na promet nekretnina na 4 puta veću vrijednost.

Znači, kad bih ja prodala zemljište u roku manjem od 3 godine, da li bi pu obračunala porez na dohodak od imovine(onu razliku koja izražava zaradu) gledajući ugovor(tj. razliku između mog i budućeg sa budućim kupcem), ili se mogu pozvati na to da su mi sami procijenili zemljište na puno veći iznos i na to naravno i naplatili porez na promet od 5%(sve je uredno plaćeno i imam zeleni žig na kupoprodajnom ugovoru).

Jer ako će mi gledati iznos na koji su uredno naplatili porez i iznos za koji ću prodati, neće biti neke velike razlike u cijeni.

 

Unaprijed zahvaljujem na savjetima.

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mene zanima kako se može izbjeći plaćanje tog poreza.

moja situacija:

kupujemo kuću

kuća je novogradnja, koja je sagrađena na osnovu neke stare kuće koja će se srušiti..tu staru kuću je kupio naš prodavač i sagradio ovu novu

i sad bi mi kupili tu kuću, a nisu prošle 3 godine od kada je u njegovom vlasništvu

 

koliko sam skužila, ako je u toj kući stanovao, onda se taj porez ne mora platiti?

 

može li onda on prijaviti prebivalište na toj adresi na recimo, tjedan, dva i da mi onda prepišemo kuću na sebe, pa da na taj način on onda ne mora platiti taj porez?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

georgia je napisao:

Znači, kad bih ja prodala zemljište u roku manjem od 3 godine, da li bi pu obračunala porez na dohodak od imovine(onu razliku koja izražava zaradu) gledajući ugovor(tj. razliku između mog i budućeg sa budućim kupcem), ili se mogu pozvati na to da su mi sami procijenili zemljište na puno veći iznos i na to naravno i naplatili porez na promet od 5%(sve je uredno plaćeno i imam zeleni žig na kupoprodajnom ugovoru).

 

Kao nabavna cijena mjerodavna je procjena porezne uprave.

Taj iznos, uvećan za %5 poreza na promet nekretnina koji ste platili, odbija se od prodajne cijene, a na razliku u cijeni (ako je ima) plaćate porez na dohodak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marija36 je napisao:

kupujemo kuću

kuća je novogradnja, koja je sagrađena na osnovu neke stare kuće koja će se srušiti..tu staru kuću je kupio naš prodavač i sagradio ovu novu

i sad bi mi kupili tu kuću, a nisu prošle 3 godine od kada je u njegovom vlasništvu

 

Prije svega, pazite što kupujete! Imali ta kuća dozvolu? Nije dovoljno da je tu prije bio neki objekat! Ako nema dozvole, bespravno je!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija