Jump to content

termin - redovno školovanje, objašnjenje molim


stric

Preporučene objave

Poštovani, kome se najbolje obratiti tko će mi sa 100 postotnom sigurnošću objasniti termin - redovno školovanje ?

 

- Kako nakon punoljetnosti djeteta, treba li djete, sad punoljetno i osobno korisnik alimentacije, dostaviti potvrdu o redovnom školovanju ? Ili ja moram sam istraživati ili vjerovati djetetu na riječ ?

 

-Postoji li zakonska procedura prestanka plaćanja alimentacije kad se zato ispune uvjeti ( godinu dana nakon prestanka redovnog školovanja )

 

- Primjer, djete rođeno '92 ne ide u školu. Krenulo je u drugi razred srednje škole, školska godina 08/09 i na polugodištu zbog puno nedovoljnih te nezaključenih ocjena ga majka ( zakonski skrbnik ) ispisuje iz škole. Ako na jesen ne nastavi školovanje znači li to da se prestalo redovno školovati ? Razgovarao sam osobno sa ravnateljem škole i nije mi znao odgovoriti, osim što mi je rekao

a:) srednje školsko obrazovanje nije obavezno

b:) ispis na polugodištu se ne smatra da je djete palo razred, ne računa se kao pad

pa me zanima, ako je to tako, do kad se može tako "varati" sustav jer on npr zbog loših ocjena može u škol.godini 2009/2010 ponovno se ispisati na polugodištu a na ljeto 2010 će postati punoljetan !!!???

 

- Kako je sa fakultetom ? Redovni student se može biti i u 30 godini života... ? Što na fakultetu znači kraj redovnog školovanja...osim diplome, naravno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Roditelj može tužbom tražiti da se utvrdi prestanak njegove obveze uzdržavanja čim prestanu pretpostavke za uzdržavanje djeteta.

Pa će sud riješiti sve dileme...

 

(No, dijete rođeno '92. je još uvijek maloljetno...)

 

Članak 210.

(1) Roditelji su dužni uzdržavati punoljetno dijete koje se školuje u srednjoj školi odnosno pohađa sveučilišni ili stručni studij u skladu s posebnim propisima, te redovito i uredno ispunjava svoje obveze.

(2) Punoljetno dijete koje je završilo obrazovanje iz stavka 1. ovoga članka, a ne može se zaposliti roditelji su dužni uzdržavati godinu dana nakon prestanka obrazovanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

newbie je napisao:

Roditelj može tužbom tražiti da se utvrdi prestanak njegove obveze uzdržavanja čim prestanu pretpostavke za uzdržavanje djeteta.

Pa će sud riješiti sve dileme...

 

(No, dijete rođeno '92. je još uvijek maloljetno...)

 

Članak 210.

(1) Roditelji su dužni uzdržavati punoljetno dijete koje se školuje u srednjoj školi odnosno pohađa sveučilišni ili stručni studij u skladu s posebnim propisima, te redovito i uredno ispunjava svoje obveze.

(2) Punoljetno dijete koje je završilo obrazovanje iz stavka 1. ovoga članka, a ne može se zaposliti roditelji su dužni uzdržavati godinu dana nakon prestanka obrazovanja.

 

Naravno da je maloljetan ali bit će punoljetan i ako da dragi Bog sa tek 2 razreda srednje umjesto da bude maturant ! A što ako ostvari svoju želju i ne upiše se nigdje na jesen ? Po ovome ispada da je u tom slučaju obaveza uzdržavanja do 19 rođendana... A ja sad opet ništa ne znam. Ovakvim tempom, malo idem u školu malo ne idem on može sa 19 godina biti u 2 razredu srednje škole. Jer pasti se može 2 put, odnosno u strukovnoj školi jednom a obzirom da se ispis iz škole ne računa kao pad, kao što sam već rekao, tako se može do ne znam kad. Također i na fakultetu, pa redovno se može mijenjanjem studija studirati 9, 10 godina. Hoću reći imati status redovnog studenta. A to što će sud riješiti..o tom potom. Ja osobno tu ne nazirem rješenje niti kraj. I ovo "roditelj može tužbom..." znači može ali ne mora ? Očito da bih bio siguran da me neće nitko tužiti najbolje da kad za to budu ispunjeni uvjeti ( a to ću saznati tako što ću unajmiti privatnog detektiva, valjda ne znam kako drugačije ) ja dignem tužbu. Ma fuj. Očito da ću se htio ne htio suditi još neko vrijeme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi:

Čl.24

3. Ako učenik prekine školovanje ili se preseli iz jednog mjesta u drugo, škola koju je pohađao ili druga škola koja ostvaruje isti obrazovni program dužna je upisati učenika.

 

A vi se ne biste trebali osjećati loše jer ćete, kad se za to ispune uvjeti, zatražiti da sud utvrdi prestanak vaše obveze uzdržavanja- baš jednako kao što drugi traže smanjenje obaveze, treći povećanje, četvrti njeno utvrđivanje itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija