Jump to content

Kaznena prijava protiv inspektora PU


star1

Preporučene objave

Imam li osnova za pokretanje kaznene prijave protiv inspektora PU koji su prije nego su pribavili nalog za pretres stana ušli u njega 2 i po sata ranije nego je nalog stigao (čl. 122, st. 3.,narušavanje nepovredivosti doma od strane službene osobe u obavljanju službe ili javne ovlasti).

 

Nisu dobrovoljno pušteni u dom nego su kad su se vrata otvorila se jednostavno predstavili i ušli u stan bez odobrenja.

 

Nakon toga sam uhićen bez naloga i objašnjenja (čl. 124. st. 2. i 3. Protupravno oduzimanje slobode od strane službene osobe i u sastavu grupe pošto su bila 3 inspektora) bez da sam nakon toga nalog o uhićenju ikad vidio ili dobio a nisam sproveden niti istražnom sucu nakon toga.

 

Nije bilo ikakvog otpora sa moje strane da bi se na to mogli 'vaditi' te su u 'Izvješću o uhićenju i dovođenju' napisali da sam obaviješten o razlozima uhićenja iako imam svjedoke da nisam - moji roditelji (čl. 312. st. 1. i 2. krivotvorenje službene isprave)

 

Odveden sam u PU u grad 400 km dalje i nakon puštanja u ponoć ostavljen na ulici bez novca da se smrzavam cijelu noć jer dalje 'nisam bio njihov problem' i po njima sam trebao pješačiti nazad do svog doma od kojeg sam odveden protivno svojoj volji tj. uhićen (čl. 127. st. 1. Zlostavljanje u obavljanju službe ili javne ovlasti).

 

Što konkretno napraviti, kome prijaviti i kolike su uopće šanse da bude nešto od toga?

 

Ne zanima me toliko novčana naknada koliko sama pravda da odgovorne osobe budu osuđene za navedena kaznena djela.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hm, ne bi li me trebao zastupati državni odvjetnik u ovom slučaju?

 

Inače oba moja roditelja su svjedoci da su inspektori bez naloga u kući bili oko 2 i po sata kao i da mi se nije htjelo reći zašto sam uhićen.

 

Činjenica je i da nalog o uhićenju nikad nisam dobio što je protivno i čl. 24. st. 1. Ustava i čl. 32. st. 3. Zakona o policiji a imam i dokaz da sam ostao na cesti preko noći 400 km od kuće jer u izvještaju jasno piše da sam pušten u 23:30 a ja sam frustriran time oko 7 ujutro nazvao lokalni 92 s javne telefonske govornice na autobusnom kolodvoru tog grada i htio im xxxxxx sve po spisku radi toga ali sam se ipak suzdržao od prostačenja i opet se požalio na to na što su mi naravno opet rekli da to nije njihov problem.

 

E sad koliko znam svi pozivi na 92 se snimaju dakle i to bi trebao biti dokaz.

 

Naravno da vrana vrani oči ne kopa tj. teško da će DO ići protiv policijskih inspektora pa me zato zanima imam li ovdje zakonskih osnova za procesuiranje navedenih inspektora kod kaznene prijave za navedena djela i kolike su mi realne šanse.

 

Ne zanima me novčana naknada tj. ako je i dobijem do zadnje lipe će ići u dobrotvorne svrhe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postoje slučajevi kada policija može bez naloga ući u stan, ali za to morate navesti koja je osnova bila za uopće izdavanje naloga (za koje djelo su Vas sumnjičili).

 

Također postoje slučajevi kada policija nije dužna odmah reži razloge uhićenja.

 

Inače svaspomenuta djela zamjenite s eventualnom protuzakonitom pretragom iz čl.123.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kazneno djelo ucjene u pokušaju, čl. 235. st.2. vezano uz čl. 33. KZ-a.

 

Bar 90% sam siguran da protiv mene uopće neće biti podignuta optužnica ili ako i bude da ću biti oslobođen krivnje pa bi prvo sačekao da se to riješi i tek onda podigao kaznenu prijavu protiv navedenih inspektora.

 

Inače nisu pretresli stan prije nego je nalog stigao tako da ne vjerujem da ih mogu tužiti za čl. 123. KZ-a. Da im nije trebao nalog onda ga valjda ne bi ni čekali nego bi odmah započeli s pretragom jer je pretres obavljen po zakonu (nalog + 2 svjedoka) no činjenica je da su upali u dom bez naloga i to ne 10-15 min prije nego je nalog došao nego 2 i po sata.

 

Isto tako u 'Izvješću o dovođenju i uhićenju' piše da sam obaviješten o razlozima uhićenja (zaokružena 'kućica') pa tako sumnjam i da mi nisu bili dužni priopćiti razloge pogotovo što sam bio u šoku i strahu zbog njihovog načina upada u stan i uhićenja bez informacije zašto ali priseban u smislu da nisam bio pod utjecajem droge, alkohola, agresivan i sl., dapače u svakom trenutku moje ponašanje je bilo kulturno i pristojno.

 

Nažalost, kako sam od trenutka upada u stan pa nadalje itekako bio pod šokom i u strahu za vlastitu sigurnost, u PU su mi dali da potpišem to izvješće što sam i učinio ali isključivo zato što se nisam usudio ništa proturječiti niti gledati u to jer sam zbog svega toga i osjećaja da očito sa mnom mogu raditi što god im padne na pamet samo očekivao da me se radi nekog glupog izgovora još i fizički napadne pošto su ta 3 inspektora svaki bili za glavu veći od mene.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

star1 je napisao:

čl. 32. st. 3. Zakona o policiji

Naloge pišu sudovi. Ukoliko ga sud nije ni izdao neće Vam ga ni dati. Zbog prekršaja i kaznenih djela svakodnevno se uhićuju osobe bez naloga.

 

Onaj članak iz Zakona o policiji govori o dovođenju, a ne o uhićenju.

 

Kako dalje:

 

1. Ako se želite ozbiljnije pozabaviti tim događajem, izvolite uložiti nešto kuna i angažirati odvjetnika.

 

2. Ako niste raspoloženi za ulaganje kuna, izvolite uložiti malo truda te posjetiti općinsko državno odvjetništvo, sve im ispričati i napisati mail na policija@mup.hr u kojem trebate navesti sve svoje podatke i opis događaja.

 

3. Ako niste raspoloženi za ulaganje malo truda onda se samo "isprašite" na ovom forumu. Bit će vam lakše.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

star1 je napisao:

čl. 32. st. 3. Zakona o policiji

Naloge pišu sudovi. Ukoliko ga sud nije ni izdao neće Vam ga ni dati. Zbog prekršaja i kaznenih djela svakodnevno se uhićuju osobe bez naloga.

 

 

Potpetica, hvala Vam na savjetima i Vašem mišljenju.

 

Mene zanima da li je njihovo postupanje bilo protuzakonito ili nije.

 

čl. 24. st.1. Ustava kaže da svaki uhićenik MORA dobiti pravno valjani nalog i da taj nalog MORA uhićeniku biti pročitan i uručen ili uhićenik mora odmah biti sproveden sucu (u roku 24 sata).

 

Niti sam ikad dobio ili vidio nalog niti sam bio sproveden sucu već sam poziv za istražnog suca dobio nakon 2 i po mjeseca od događaja.

 

Iz toga zaključujem da je moje uhićenje bilo protupravno i da su ispunjeni uvjeti čl. 124. KZ-a, no kako ipak nisam pravnik po struci pitao sam ovdje savjet, tj. ukoliko postoji agrument da nisam u pravu da ga čujem.

 

Bilo je tu jako puno protupravnog postupanja, međutim želim se fokusirati na ono što je dokazivo jer bi ostalo bila moja riječ protiv njihove gdje se vjerovatno po defaultu vjeruje njima.

 

Ukoliko netko zna molio bi da mi ukaže na konkretne članke zakona gdje piše da je moguće nekog uhititi bez naloga a da ga se ne sprovede sucu nakon toga?

 

Volje mi sigurno ne manjka, jedino ću čekati da me DO ili sud oslobode bilo kakve krivnje po navedenom djelu pa onda ići u konkretnu prijavu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija