Jump to content

Nemoralni otacc


visnja1

Preporučene objave

Kada smo se upoznali rekao je da je rastavljen i da ima dijete. U 5 mj trudnoće otkrivam da nije rastavljen, jer je dosao pred zid ideja o braku i dogovaranja vecere i datuma vjenčanja.Opraštam, idemo dalje, kažem si. Ne ženimo se.Kad je dijete imalo godinu dana saznajem da "imam sina" nije istina. To nije njegov sin,ali ($$$.$$$)je učinilo svoje radi zaštite te imućne familije njegove žene.Moja nastojanja da sina upozajem,družim sa našom kćerkom dovela ga je pred i taj drugi zid.Otišla sam..Nestao je na nekoliko mjeseci, kod meme u Njemačku. Same smo 6 godina.On radi vani, mjesec-mjesec.Ima obitelj, dvoje djece, ženu, stan, novi auto i dva kredita. Dijete nisam mogla upisati u školu u gradu gdje živimo,jer nisam dobila njegov potpis za promjenu boravišta, jer kad je tu, mobitel mu je isključen i ne mogu do njega. Sa mnom ne želi razgovarati. Odvjetnik će mi pripremiti papir koji ćemo ovjeriti kod javnog bilježnika,papir za pravo potpisa za dijete, umjesto njega, ako mi se javi. Ako bude htio potpisati..Centar nema osnove da ga pozove,centar za obiteljsko savjetovanje kaže da nema nadležnosti.Svi psiholozi, mup, centar,gradska uprava-prosvjeta, sva mjesta gdje sam se raspitivala sa situaciju i skolu, svi se jako cude.Svima moram pričati svoju i našu priču. Šaljem mu mailove, molim njegov potpis za predbilježbe da upišem dijete,kopija osobne bi bila dovoljna, ali ne. Nisam uspjela. Zakasnila sam.Sada ne znam gdje će biti upisana, da li ću je prebacivati, hoće li biti mjesta??Kako će mjenjati 3 autobusa, sama??Moram raditi!? I..javio se pred par dana, smatra me prijetnjom. Ja samo želim pola sata razgovora da mu objasnim,molim za pola sata razgovora da mu objasnim da je ovo prijelomni trenutak za dijete, da joj trebamo oboje..ne. Neće. Nema što sa mnom pričati kaže.Spominjem sud,kaže da se neće odazvati, centar, bilošto, ne želim trčati za njim po cesti..ZAŠTO!? Njegova supruga ne zna što je on napravio. On živi u laži. Boji se.Kada sam shvatila zato me sve ove godine izbjegava,javi se samo sms porukom kada ju poželi vidjeti, uredno uplaćuje novac..Ali prijetnja sam..Zato jer se ne zna.Raspitala sam se..Njegovi prijatelji i poznanici pričaju sasvim drugu p r i č u onu njegovu o meni..ma nema veze,neću pričati ako ne moram, ako djetetu ništa time ne štetim,ali sada me već lovi panika..Šta ako!? Ima ista prava na dijete kao i ja. Neka tako nemoralan čovjek ode s njom kad ju uzme..A ja nemam papire..Rješenje..Ništa.Za sud i državu ja sam ista kao i on. A ne bi trebala biti, a nisam. Zasto dijete ne moze ici u skolu sa djecom s kojom je isla u vrtić sve ove godine? Radi njegova straha od istine, nejavljanja, kule od karata,radi mojeg pozitivnog stava, MA BIT ĆE SVE OK?? Zasto se uopće to mora dovoditi u pitanje? To je njezina egzistencija,život, socijalni odgoj i sigurnost.Da li da idem na sud?Svi mi kažu, ne budi luda, moras se osigurati , i sebe i dijete..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oprostite, no nitko od onih kojima ste se obraćali vas nije savjetovao da, obzirom da ne živite zajedno a imate problem sa suglasnošću oca glede prijave boravišta/prebivališta djeteta tamo gdje realno i živite, dijete može/treba biti povjereno vama na zajednički život i da se time rješava problem sa nedostupnošću/nesuradnjom oca u ovakvim situacijama?!

 

Istina da će mu pozivi stizati na adresu, možda i supruga saznati, no nije vaša glavna briga da zaštite njega već da pomognete djetetu.

Stoga, pravac povjeravanje djeteta na zajednički život vama, sud, (u nekoj fazi ćete možda ugledati i one iste osobe iz czss-a koje vam nisu rekle da biste to trebali uraditi a mogle su), po pravomoćnosti i prijava boravišta/prebivališta tamo gdje živite i u sredini na koju je dijete naviklo.

 

Upisno područje škola je predviđeno da bi pokrilo potrebe djece koja se nalaze prijavljena prebivalištem/boravištem na tom području, a ostala djeca se mogu upisati bez problema u školicu kojoj nisu na upisnom području

a) ako to ne izaziva povećanje broja razrednih odjela utvrđenih planom upisa u osnovnoj školi u koju se upisuje ili

b)ako se upisuje u škole koje izvode alternativne, međunarodne te programe na jeziku i pismu nacionalnih manjina ili

c) ako osnivač nije RH, jedinica lokalne samouprave, jedinica područne lokalne (regionalne) samopurave što često čitamo "privatne" (dakle, osnivač im je druga fizička ili pravna osoba).

 

Postoji mogućnost i da su upisna područja spajana pa se utvrđuje kao zajedničko- provjerite da se to možda nije dogodilo na razmaku od te tri autobusne stanice koje spominjete.

 

Ako u predviđenim razredima škole u koju ste imali namjeru upisati dijete ne bude mjesta za sljedeću školsku godinu i ako ne stignete dobiti pravomoćni papir kojim vam se povjerava djete, upišite kćer tamo gdje budete jedino mogli (iako nikome ne bi kruna s glave pala da vam izađu ususret u školi kojoj će dijete ionako kasnije dopasti, a provedu pod stavku "škola nije popunjena kao šipak") i čim vam bude u ruci, prijavite boravište/prebivališe djeteta a potom i promijenite školicu u koju će je morati primiti, papirologiju o tome će škole međusobno same rješavati. Dopast će među poznatu djecu i ako ne protekne dulji period prijelaz ne bi trebao biti stresan.

 

Zato... pokrenite se- odmah.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kakve su to gluposti Centar za socijalni rad treba dati savjet, otiđite u prvi prema vašoj adresi i pitajte.Ako vam ne znaju odmah reći postavite pitanje pismeno Ministarstvu rada i socijalne skrbi ili Ministarstvu obitelji može i samom socijalnom radu, moraju odgovoriti. ukoliko ste vi samohrana majka,a dijete ja otac priznao i ne živi s njim te ono nosi njegovo prezime trebate dobiti skrb nad djetetom. Takvu osobu možete jedino tužiti zbog alimentacije ukoliko je ne plaća. Da li ga se bojite pa zbog toga ga štitite od supruge i obitelji. Ukoliko je priznao dijete ono je ravnopravno s njegovom djecom u svemu, dijeli nakon smrti takvog oca svu imovinu s bračnom djecom. Takav muškarac vam ne treba pokušajte pronaći nekog boljeg, još uvijek ih ima. Ima i samohranih očeva. Emocije bacite u smeće one vam samo smetaju. Sretno :palac::palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne bi bilo baš tako jednostavno: da se radi o tzv. samohranom roditelju odnosno onom za kojeg se smatra da sam skrbi o djetetu (što neće biti ni nakon povjeravanja djeteta) ovakva se situacija ne bi ni mogla zbiti.

 

Razlika je u tome što se uz pravomoćnu sudsku odluku/rješenje kome je dijete povjereno na zajednički život, za promjenu prebivališta/boravišta, putovnicu i sl. situacije koje predviđaju potpis/dolazak oba roditelja traži isto od samo jednog- onog kome je povjereno.

A to bi tek trebalo odraditi... ili za svaku stvar ovako iščekivati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

razumijem sto pisete..samo sam dosla do krivih ljudi očito.zena iz centra me poslala u obiteljsko savjetovaliste i rekla da oni njemu mogu poslati poziv na razgovor, na sto se ova u savj. cudom cudila i rekla da oni ne mogu nista.savjetuje da pokrenem postupak,dobijem papire,bas iz tih razloga "nikad se ne zna".ovaj tj. cu dobiti od odvjetnika papir koji "zajedno" trebamo ovjeriti kod javnog biljeznika, papir koji mi omogucava rjesavati stvari bez njegovog potpisa(npr.boravište).evo..drugi dan prolazi,ali otac ne ukljucuje mobitel, ne odgovara na sms,zar da ga docekam ispred vrata njegovog doma da bih ga doslovno odvukla javnome biljezniku?razumijete da je situacija bizarna?taj covjek jedva ceka otici raditi,otploviti tko zna gdje i ostaviti nerijesene stvari iza sebe. tako funkcionira.znaci, da se pojavim na sudu,s odvjetnikom?kako to ide?za zajednicki zivot(za dijete)?odvjetnik sastavlja tuzbu?i ako se on ne odazove narednih 6 mj dolazi policija?mislim,znam da glupo zvuci, ali ja njegovu djecu postujem, kao i njegovu zenu.mislim sam si je kriv ako mu policija dode na vrata,ako je takav da ga se ne moze "uloviti".on je iskljucivi krivac.iako mislim da sud to ni ne interesira.te moralne stvari.(?!?).želim biti i mogu biti lav,pogotovo kada su djetetovi interesi u pitanju,promjena stanovanja, sada zbog moguce druge skole,opet novi podstanarski stan..novo društvo..i to sve zbog potpisa.mogu biti ta koja ce ga prikljestiti, ali zar je to jedini put?da li da mu ostavim jos vremena za sabiranje?(..glupa sam.. :zao: )

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne nužno...

Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći se nalazi i u Legalisovoj zbirci (klik-ovdje)

pa se možda pronađete u čl.8. Pogledajte ga, zbilja nije preogroman.

 

A hoćete li mu ostaviti još vremena za "sabrati se" procjenit ćete prema prioritetima koje si postavite, a temeljem vlastitog dosadašnjeg iskustva o kojem govorite...

:namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jucer je zvao da ju zeli vidjeti.rekla sam da ju zelim ja predati(jedina prilika za dogovor oko potpisa),demonstrativno vice da (psovke) mu ne mogu uvjetovati kad i gdje ce ju pokupiti i vratiti (do sada-iz vrtica-2 h susret(njegova volja)-stan mojih roditelja).ima ista prava kao i ja bez obzira na situaciju, jel tako?i ako ju ne vrati, ne mogu nista,zar ne?znam da ima i puno gorih situacija..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ono što zasigurno ne možete jest zahtjevati da potpiše ono što ne želi, ma koji razlog imao/nemao...

 

Punomoć se daje osobi kojoj se to želi dati i u svrhe za koje se to želi, a odjavu/prijavu boravišta/prebivališta djeteta moraju obaviti oba roditelja, a jedan s poznatim vam papirom.

 

Nesuradnja po tom pitanju nije ništa novo niti nepoznatog, kako vama tako ni mnogim drugima, makar se radilo i o par kilometara udaljenosti...

 

On ne želi potpisati, vi niste tražili niti tražite povjeravanje djeteta već godinama.

 

Ne postoje nerješivi problemi, već samo možda nemogućnost da ih riješimo na način ovisan o suglasnosti više ljudi koji nemaju jednako mišljenje ili stav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

visnja1 je napisao:

....mogu biti ta koja ce ga prikljestiti, ali zar je to jedini put?da li da mu ostavim jos vremena za sabiranje?

 

Dali ste mu i previše vremena.

 

Ako je već toliko neodgovoran da se godinama nije ni sjetio svog djeteta, i svjesno izbjegavao kontakt, minimum korektnosti bio bi da sada učini sve što je potrebno da nemate daljnjih nepotrebnih problema.

 

I sami ste sada svjesni da ste predugo izbjegavali pravno riješiti status (očito u želji izbjegavanja konflikta), ali sada nema druge nego to riješiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

1.sudu je poslan prijedlog za življenje i skrb

2.czzs je poslao i meni i ocu poziv,nije se odazvao,napisan je zapisnik,

3.na centru su mi rekli da ako sudu bude bilo potrebno misljenje centra da ce on morati doci u centar ovisno o mjestu prebivalista,sto nije centar u kojem sam bila već 4 puta na razgovoru.da li ce centar II biti obaviješten o ocevom neodazivanju u centar I te da li ikakve veze ima zapisnik koji je sastavljen?

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija