Jump to content

povjerenstvo - status


ubrigama

Preporučene objave

Povjerenstvo u reviziji ispituje je li obiteljska mirovina priznata članu obitelji smrtno stradaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata sukladno odredbama članka 24. Zakon.

Članak 24. ZPHBDR:

Članovi obitelji smrtno stradaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata čija je smrt prouzročena ranjavanjem, ozljedom, bolešću, pogoršanjem, odnosno pojavom bolesti zadobivenoj u obrani suvereniteta Republike Hrvatske imaju pravo na obiteljsku mirovinu prema ovom Zakonu.

Nakon obavljena postupka revizije Povjerenstvo se može s nalazom HZMO suglasiti ili ga ne prihvatiti i vratiti na ponovni postupak.

U svim predmetima u kojima je priznato pravo na obiteljsku mirovinu, odnosno pravo na novčanu naknadu u iznosu obiteljske mirovine, a u kojima ne postoji konačno rješenje o priznatom statusu člana obitelji smrtno stradaloga branitelja iz Domovinskog rata, predmet se mora vratiti HZMO-u na ponovni postupak i obavijest o istome dostaviti Ministarstvu obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti.

Načelno govoreći, Povjerenstvo može utvrditi da smrt HB nije prouzročena ranjavanjem, ozljedom, bolešću, pogoršanjem, odnosno pojavom bolesti zadobivenoj u obrani suvereniteta Republike Hrvatske, ali to se skoro nikada ne događa (meni osobno nije poznat takav slučaj) jer takvo mišljenje treba jako dobro obrazložiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ubrigama je napisao:

Članak 12. Zakona kaže kako pravo na obiteljsku invalidninu podrazumijeva i sav ostala prava. Zar obiteljska mirovina nije to pravo?

 

U stvari, riječ je o članku 75. Zakona (mislim da je istovjetan članku 12. starog Zakona) i treba čitati oba stavka:

(1) Obiteljska invalidnina je osnovno pravo na osnovi smrti člana obitelji i na temelju tog prava ostvaruju se sva ostala prava ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.

(2) Članovi obitelji smrtno stradaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata imaju pravo na obiteljsku invalidninu pod uvjetima i u iznosu propisanima ovim Zakonom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ubrigama je napisao:

Još nemam Rješenje već informaciju telefonom! Bit je u tome što poginuli nije stradao na bojišnici već na putu na zadatak kamo ga je uputio zapovjednik postrojbe MUP-a.

Da li je riječ o rješenju HZMO-a (vaše prvo pitanje: Povjerenstvo za reviziju) ili rješenju MOBMS-a (vaše drugo pitanje: uvećana obiteljska invalidnina)?

Citirajte moje pitanje ("Citat") pa će biti lakše pratiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ispričavam se jer sam sada vidio da ste govorili o "uvećanoj obiteljskoj mirovini", a ne o uvećanoj obiteljskoj invalidnini, pa me zanima na što ste mislili pod tim pojmom.

Naime, koliko mi je poznato, ZPHBDR govori o uvećanoj obiteljskoj invalidnini, a ne o uvećanoj obiteljskoj mirovini, zato je došlo do nesporazuma.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

morskywuk je napisao:

Ispričavam se jer sam sada vidio da ste govorili o "uvećanoj obiteljskoj mirovini", a ne o uvećanoj obiteljskoj invalidnini, pa me zanima na što ste mislili pod tim pojmom.

Naime, koliko mi je poznato, ZPHBDR govori o uvećanoj obiteljskoj invalidnini, a ne o uvećanoj obiteljskoj mirovini, zato je došlo do nesporazuma.

 

 

A kako je po pitanju obiteljske mirovine? Što bi bilo da MUP danas posthumno dodijeli viši čin svom, na zadatku, stradalom pripadniku?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sve je to malo čudno toliko je godina prošlo a da to nije rješeno takovi slučajevi rješavani su relativno brzo pa mi nije jasno gdje je tu problem da sam ja član obitelji poginulog nebih se ustručavao osobno pokucati na vrata svih odgovornih ,a ne tako pitati imaju li pravo oni ili ovi uraditi to ili ono treba poduzimati nešto konkretno a ne se dopisivati sa ministarstvima :place:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija