Jump to content

Ne želi izdati račun-fakturu? Posluje na crno. Molim Vas za savjet!


PAGO

Preporučene objave

Poštovani,

 

majstor koji ima registrirani "d.O.o." izvodio mi je zamjenu dotrajalih plinskih instalacija. Sve što je napravio, napravio je pogrešno, uopće nije izvodio radove prema "Projektu plinskih instalacija", pa ću morati pozvati majtora koji se razumije u taj posao da to sve popravi jer u protivnom neću moći dobiti dozvolu kojom se dokazuje ispravnost plinskih instalacija. Radi se zapravo o mlađoj osobi koja već nekoliko godina tako radi, jer ujedno nudi ljudima svog prijatelja koji ima registriranu firmu za Projektiranje plinskih instalacij, koji im onda izrađuje projekat za plinske instalacije kojeg mu oni plaćaju po nešto nižoj cijeni nego je na tržištu (plaćaju mu u kešu direktno na ruku, bez da im ovaj ispostavi pravovaljan račun za primljeni novac - projekti su normalno regularno poštambiljani i potpisani od strane ovlaštene osobe). Ja nisam željela pristati na to da mi taj njegov prijatelj radi Projekat plinskih instalacija, već sam si projekat dala izraditi kod druge ovlaštene firme čiji su projektanti sada nakon izvedenih radova došla provjeriti da li je rađeno sve po projektu i utvrdili su da je samo mali dio poslova napravljen kako treba (većinom su korištene cijevi manjeg profila nego što po projektu piše i u potpunosti je pogrešno izmontiran novi plinski Vaillant-ov bojler i rezervoar za vodu, te je pogrešno postavljen dimnjak). Navedeni majstor ima svog čovjeka koji radi u tvrtki Međimurje plin, na kontroli ispravnosti plinskih instalacija. To je čovjek koji pokriva sve njegove pogreške. Navedeni majstor radi sam sa još jednim radnikom kojeg drži neprijavljenog. To mu je inače već druga firma preko koje radi, jednu je već bio likvidirao. Radi isključivo na crno. Problem je u tome, što ja od njega nemam nikakav pismeni dokaz. Prije obavljanja samih radova ja sam od njega zahtjevala da mi napravi Predračun. On mi nikako nije želio napraviti predračun, već mi je samo rekao da će me to sve koštati ne više od 15.000 kn i da je to mnogo manje nego bi mi to napravio neki drugi majstor. Ja sam se raspitala kod drugih majstora i zaista, oni bi mi te radove bili izveli za mnogo veće novce, ali bi i napravili kako treba. Naravno to sad znam, ali onda sam mu slijepo vjerovala, misleći da će sve biti u redu, s obzirom da je upravo izvodio radove kod mojeg susjeda šiptara koji ima pekaru i čovjek ga je jako hvalio. Čim je završio radove kod njega, odmah je došao nastaviti raditi kod mene. Radio je po etapama, zahtjevajući da mu prije samog početka izvođenja radova na ruke dam oko 2.500,00 kn, pravdajući se da je teška situacija, da nema novaca za kupiti materijal s kojim će raditi jer mu nitko ništa ne plaća, svi bi samo nešto kompenzirali. Povjerovala sam mu i svaki put sam mu na ruke dala iznos koji je od mene tražio. Zahtjevala sam da mi da Potvrdu o primljenom novcu, no on me uvjeravao da se ne brinem, da će sve biti u redu, te da će mi nakon obavljenih svi radova ispostaviti račun na kojem će po stavkama pisati sve što je radio i ukupno uplaćeni iznos. Kad je trebalo kupiti novi bojler i rezervoar, meni je jedna trgovina ispostavila predračun za Vaillant-ov bojler i rezervoar i dala mi 20% popusta s obzirom da ću platiti gotovinom. Majstor me uvjeravao da mi on tu istu robu zajedno sa pripadajućim ventilom može nabaviti kod jedne firme za 10.000 kn i ja sam mu opet povjerovala i dala mu na ruke taj traženi iznos. On je navedenu robu kupio, zmontirao, ali mi nije želio dat Garancijski list niti ventil kojeg je navodno kupio. Već sad sumnjam da je i ta roba ukrađena, a ne legalno kupljena. Već ga nekoliko mjeseci molim da mi izda račun i da Garancijski list, na što on nikako ne želi pristati. Kad sam mu rekla da ću ga tužiti na Poreznu upravu, samo mi se zadovoljno nasmiješio.

 

Molim Vas za savjet, kome da ga uopće tužim i imam li uopće šanse na neki način, pritisnuti ga da izda račun? Radovi su bili obavljeni u 11 mj. 2008. godine. Izgleda da taj majstor ima poznate ljude i u Poreznoj upravi u Čakovcu i sve po sud, kad već nekoliko godina tako radi na crno i samo se zadovoljno smiješka. Da li ga mogu prijaviti kome na višem nivou, a ne ovdje u Čakovcu?

 

Za sve je kriva naša država koja dozvoljava da se danas uvelike može raditi sve na crno i svatko može biti majstor. Majstori takvog profila (čitaj "lopovi"), dobro znaju da je za njih u ovoj državi pravda nedostižna, jer ako ih stranka ide tužiti na sud, to će tu stranku samo jako puno koštati, a taj će se postupak na sudu voditi barem 10 godina, odnosno tako dugo dok ne dođe do zastare, a oni će stalno nešto izmišljati, motati i lagati, i svaki put će se želiti na presudu, pa će predmet opet biti vraćen na I. stupanj ....... umjesto, da država ovakve lopove odmah sasjeće na početku, čim prvi puta idu nekoga prevariti i da ih makne s tržišta, te time da šansu poštenim ljudima da rade svoj posao.

 

Hvala na savjetim i lijepi pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Apsolutno je nepotrebno da radite sudsku tužbu.Nitko nije zaštićen pred ministarstvom financija-financijskom inspekcijom, pa ni Vaš majstor koji se,kako kažete-smješka na ime porezne uprave.

 

Napišite dopis u 2 istovjetna primjerka:jedan za nadležnu poreznu upravu u Vašem mjestu i jedan za središnjicu, poreznu upravu Zagreb.Objasnite da za izvedene radove niste primili račun,da za uplaćen novac niste dobili potvrdu o uplati, što je značajan prekršaj za poslodavca (utaja poreza).Svakako napišite da ne znate niti koje je porijeklo robe jer će u tom slučaju morati objasniti i gdje je robu kupio,ima li račune za nju,kako ju je platio,da li je napravio primku...

 

Ukoliko Vaša porezna uprava samostalno ne odreaguje, svakako će morati na naputak iz središnjice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam na savjetu!

 

Odmah idem napisati prijavu i još danas ću je odnijeti u našu Poreznu upravu u Čakovec, a ovaj drugi primjerak ću poslati preporučeno u Zagreb. Ako naša Porezna uprava ne odreagira, svakako ću nazvati njihovu središnjicu i zamoliti ih da mi pomognu riješiti taj problem. Tako je to, kad se čovjek uči na svojim greškama, kao ja sada. Samo sam upala u nevolje. To mi zaisa nije trebalo. Ubuduće, više nema šanse, da ja ikad ikome dajem novce za kupnju materijla i obavljaje radova. Kakav je to majstor koji nema novce za kupnju materijala? Taj je onda sigurno lopov koji lovi u mutnom i nije mu mjesto na tržištu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

PAGO :smijeh: brzopleto razmišljaš nisi u pravu. To što ste bili naivni pa niste znali ne znači da svaki majstor koji traži avans da je prevarant. Kao prvo trebali ste sklopit ugovor što i kako hoćete da vam posao odradi i kakav materijal da montira. Da ste tako postupili i majstor bi drugačije radio. Ja sam bio obrtnik i da bi se ogradio od takvih problema obavezno sam sklapao ugovor pa i rok isporukei plačanja. tako smo obje strane vezane i dužne ispoštovat svoju obavezu . :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Prijava koju pošaljete u Poreznu upravu u Čakovcu, nikako ne može biti "zataškana", niti dotičnom gospodinu ne mogu pomoći nikakve veze u Poreznoj upravi. Naime, svaka prijava koja je uredno poslana poštom, ili zaprimljena na Urudžbenom prolazi kroz četiri razine, koja svaka prati prijavu, tako da ta priča ne stoji.

Nadalje, dobro je da u Vašoj prijavi navedete sve detalje vašeg "poslovnog" odnosa (imena radnika koji su postavljali instalaciju, mjesto kupovine materijala, i sl.)i vjerujte mi da će gospodin dobiti inspekcijski nadzor koji će ga koštati...

Uz sve to, pošto je gospodin nekvalitetno obavio posao upućujem Vas i na Državni inspektorat koji nadzire domenu Zakona o zaštiti potrošača kao i zapošljavanje "na crno".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,samo da iznesem svoje iskustvo sa majstorima koji ne izdaju račun. Iako sam sklopila ugovor s d.O.o. nisam dobila originalan račun, ni potvrde o uplatama u tri navrata, s tim da sam račun u potpunosti platila. Preko Legalisa savjetovno mi je da podnesem prijavu Poreznoj upravi i Državnom inspektoratu, to sam učinila. Državni inspektorat me kontaktirao i poslao dopis o poduzetom (poslali su prijavu Poreznoj upravi) stim da me savjetuju da obrtnika prijavim sudu časti za obrtnike. Porezna uprava zaprimila je moju prijavu ali nikad nisam dobila povratnu informaciju što je učinjeno.Ustvari me interesira dali su dužni odgovoriti.Kad sam podnijela godišnju prijavu poreza priložila sam im prijavu zaprimljenu od Porezne uprave jer nisam imala original račune i sada čekam hoću li dobiti povrat poreza.

Lijep pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost, u ovom slučaju porezni obveznik kod kojeg je proveden porezni nadzor zaštićen je poreznom tajnom, tako da je malo vjerojatno da ćete dobiti bilo kakvu povratnu informaciju o predmetu koji ste poslali u proceduru. Međutim kako se kod vas radi o specifičnom slučaju (vama o tome ovisi povrat poreza),temeljem "prijave" koju ste proslijedili nadležnoj službi tu će biti vrlo interesantno čuti očitovanje Porezne uprave o tome. Naime, povrat se može izvršiti isključivo temeljem računa koji vi niste (ne svojom krivicom) dobili. Eventualni način povrata poreza, odnosno priznavanja navedenog računa je isključivo pozivanje na Klasu i Ur.broj Zapisnika o poreznom nadzoru kojim je utvrđeno da ste vi platili navedeni račun za investicijske radove, a što bi Vam trebala potvrditi Porezna uprava gdje ste predali poreznu prijavu nakon što potvrdi Zapisnikom o obavljenom nadzoru činjenice koje navodite u vašoj prijavi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija