Jump to content

GLAVNA CESTA-tumačenje


romano

Preporučene objave

Imam jednu presudu za saobraćajnu nesreću.

 

Sud u obrazloženju presude neprestano za "glavnu cestu" piše "lokalna cesta".A za priključenje sa sporedne na glavnu koristi termin "izlazak na lokalnu cestu".

 

Smatram da se tom terminologijom dovodi Sud u zabludu kod donošenja odluke i sagledavanje pravog stanja prilikom nastanka štetnog događaja.

 

Molim Vas da mi kažete koji zakon regulira što je to glavna cesta a što sporedna.Koja je razlika između lokalne ceste i glavne ceste?

 

Dali su moje sumnje osnovane i dali da stavim prigovor na takvo opisivanje nastanka štetnog događaja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o sigurnosti prometa na cestama veli da je:

 

»lokalna cesta« je javna cesta koja spada u mrežu županijskih cesta i povezuje područje grada i/ili općine

 

no to nije tvoj problem, on je negdje na nekom drugom mjestu, a nikako ne u terminologiji koju nisi uspio pohvatati.

 

Vozač koji ulazi vozilom na cestu koja je prometnim znakom označena kao cesta s prednošću prolaska dužan je propustiti sva vozila koja se kreću tom cestom, tak da probaj zaboraviti na pojam lokalna cesta, kao da ne postoji, i mehanizam nastanka štetnog događaja zamisli samo i jedino na način da "se sjetiš" koja je cesta u konkretnom događaju bila obilježena kao cesta s prednošću prolaska, a koja to nije bila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U opisu štetnog događaja stoji sljedeće: citiram

Tuženik "XY" upravljao je mopedom iz pravca (točke A) na lokalnu cestu kroz naselje,te da prilikom izlaska na lokalnu cestu nije obratio pažnju na motocikl kojim je upravljao tužitel ("FF") i koji je dolazio lokalnom cestom iz ("tog i tog") pravca,te je tako došlo do udara prednjeg kraja motocikla u ljevu bočnu stranu mopeda.

 

Dali je tu što fulano ili skriveno čime se sud navodi na drugačiju procijenu i na gledanje štetnog događaja.

 

Mišljenja sam da bi trebalo stajat :Tuženik "XY" upravljao je mopedom iz pravca (točke A) na lokalnu cestu kroz naselje,po cesti koja je bila označena kao sporedna cesta te se prilikom priključivanja na glavnu cestu nije propustio sva vozila ,već je oduzeo pravo prvenstva tužitelju ("FF") koji se kretao glavnom cestom iz pravca (tog i tog).

 

Mislim da je u obrazloženju(koje sam gore citirao) namjerno izostavljeno glavna i sporedna cesta kako bi se prikazala čim manja odgovornost Tuženika "XY",što je na taj način i postignuto jer se je radilo o 100 % oduzimanju prava prvenstva prilikom priključivanja u promet sa uredno označene sporedene na glavnu cestu.

 

Dali sam u pravu i dali da to navedem u žalbi?

 

p.s. (ja sam tužitelj "FF" i kretao sam se glavnom cestom koja je tako i obilježena)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vozači nisu dužni znati da li upravljaju lokalnom ili državnom cestom.

 

Ovdje se moraju točno i nedvosmisleno objaviti dvije stvari:

 

1. kakvim kolničkim zastorom (alfalt, beton, makadam...) su bile presvučene ceste?

 

2. koji točno prometni znakovi su ostavljeni na cesti svakom sudioniku pojedinačno?

 

Bez ovih podataka nema ni kvalitetnog odgovora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1.Ceste bile su presvučene asfaltom.

 

2.Raskršće je bilo uredno označeno znakovima i kolnički trakovi bili su označeni bijelom crtom , glavna cesta sa znakom obavijesto C08(glavna cesta)- po toj cesti sam se ja kretao tj. tužitelj "FF", dok se tuženik "XY" kretao sporednom cestom i priključivao na glavnu te se na njegovoj cesti nalazio znak izričite naredbi B08 tj."STOP".

 

 

S obzirom na gore navedeno dali bi u žalbi mogao navest ispravak te formulacije nastanka štetnog događaja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovdje je sve zapisano po nerazumljivim komadićima. Potpuno je nejasno što je sve prethodilo tome da netko od sudionika uopće postane tužitelj budući da se postupak vodi po službenoj dužnosti te nema potrebe da oštećeni uopće dođe u poziciju tužitelja - to radi država.

 

Krivica je na onome tko je oduzeo prednost prolaska, osim u slučaju prevelike brzine vozila na cesti s prednošću prolaska.

 

Sa ovim sam završio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija