Jump to content

Djedovina


Raid

Preporučene objave

bok, evo ja sam novi na ovom forumu i imao bi nekoliko pitanja..

 

dakle, imam 18 god, živim u istri, navodno je moj pradjed u okolici Samobora imao neku zemlju koju nakon njegove smrti nitko nije naslijedio.,

znači on je od moje bake otac koja je isto umrla i bila je jedina kći..

 

sad mene zanima ..pošto ni moj djed ni otac ni nitko drugi u obitelji koji znaju za to nisu zainteresirani, imam li ja pravo na to nasljedstvo??

 

Zahvaljujem, pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo; Najiskrenije ne znam, da budem precizniji, ne vjerujem da imate bilo kakve šanse u ovom slučaju... citiram Zakon o nasljeđivanju:

 

"Zastara prava zahtijevati ostavinu

 

Članak 138.

 

(1) Pravo zahtijevati ostavinu kao nas­­ljednik ostavite­­lja prema poštenom posjedniku koji također tvrdi da na ­­nju ima pravo kao nas­­ljednik zastarijeva za godinu dana od kada je nas­­ljednik saznao za svoje pravo i za posjednika ostavine, a najkasnije za deset godina računajući za zakonskog nas­­ljednika od smrti ostavite­­ljeve, a za oporučnog nas­­ljednika od proglaše­­nja oporuke.

 

(2) Prema nepoštenu posjedniku ovo pravo zastarijeva za dvadeset godina."

 

Drugo; Vi o samoj stvari ne znate ništa jer mi je nejasno kako to da nitko u vašoj obitelji kroz dvije generacije nije bio zainteresiran za konkretnu ostavinu, a sada ste kao navodno čuli za nju.

 

Treće; Čak i ako postoji kakva mogućnost za nasljeđivanje, postupak bi bio dug, mukotrpan, a da ne govorim skup.

 

Četvrto; Ne znam u konačnici kako biste se upisali u zemljišne knjige kao vlasnik jer je vrlo vjerojatno upisan netko drugi...ako nitko, onda barem država...

 

Radije vi zaboravite na sve to...i ovo vam kažem u najboljoj namjeri!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 10 mjeseci kasnije...

evo u najboljoj namjeri , ja nisam mogo zaboravit na to, već sam se pokrenuo i to rijesio..

 

prvo: saznao sam da je vlasnistvo na prabaki, a ne pradjedu...

jednostavno saznao sve parcele..

 

drugo: pokrenuo ostavinsku raspravu..nasljednici su bili njeni unuci,, moj tata i njegova sestra,,,

 

sestra od oca je sve ostavila njemu..tj. meni...ali preko njega..da ne moram platit porez na njen dio..

 

treće: nakon 1-2 mj stigo je poziv na raspravu., biljeznik naplatio..i kaze da cekamo rijesenje

 

četvrto: rijesenje doslo za nekih 3 mj...doslo i iz samobora da je svo vlasnistvo upisano na ime mog oca..

 

 

Dakle, dugotrajno??,,3 mj (NE)

mukotrpno???.,ne, nego zabavno (NE)

jako skupo??,, s obzirom na količinu (NE)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija