Jump to content

Iznos invalidske mirovine, molim


dasha

Preporučene objave

Molim Vas može li mi netko izračunati okvirno iznos

invalidske mirovine za prijatelja?!

 

Dobio je omjer vojno/civilno 60:40 od Taborskog

HRVI je 20%

Po činu je stožerni narednik

U HV je od siječnja 1992 do 2008 godine,

nema status dragovoljca, nije bio pripadnik gardijske postrojbe

Ima 22 godine efektivnog radnog staža

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne znam točno policijske činove, u stvari dali je to vaš trenutni čin ili prilikom umirovljenja(pošto onda ide u viši čin), ali evo recimo da bi to bilo u rangu satnika HV-a cca: 6000 kn, u rangu nadnarednika cca 5000, ali opet kažem sve zavisi od čina, i naravno od civilnog dijela mirovine, mada je civilni dio u vašem slučaju mali (30 %) pa ne utječe puno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vinkovci !

U pravu ste, zvanje prilikom umirovljenja će biti policijski narednik što po tablici preneseno u vojni čin odgovara nadnaredniku jer je izostao RVI pa stoga ne može biti dva čina gore.Znači okvirno oko 5000 kuna. Ok ,još jednom hvala, trenutno traje izračun na HZMO-u pa ćemo vidjeti, javim se po saznanju....Pozdrav svima...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako u PK imaš sljedeće podatke: sam (bez djece i uzdržavanih osoba), invalidnost HRVI 40% tada bi za prirez 18% obračun poreza i prireza izgledao ovako: mirovina 5056,71, osobni odbitak 3740 (3200+540), porezna osnovica: 1316,71 kn, porez po stopi od 15% je 197,51, umanjenje poreza za 40% je 79kuna te je porez 118,51 a prirez je 18% tj. 21,33 kn -> za isplatu 5056,71-118,51-21,33= 4916,87 kn ili sve porezne obustave iznose 139,84 . Razklika može biti u lipu samo zbog zaokruživanja, ali ne bi trebala biti jer sam ja zaokruživao po matematičkim pravilima i na dvije decimale.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što se mene tiče nema problema, ja samo tvrdim da je moj izračun utemeljen na tumačenju i praksi obračuna poreza i prireza sukladno "pravilima igara" koje određuje regulativa i tumačenja Ministarstva financija RH odnosno kako Porezna uprava to provodi. A zašto je kod tebe to drugačije (podaci u PK, obračun HZMO-a,...)... :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Duro je napisao:

Ako u PK imaš sljedeće podatke: sam (bez djece i uzdržavanih osoba), invalidnost HRVI 40% tada bi za prirez 18% obračun poreza i prireza izgledao ovako: mirovina 5056,71, osobni odbitak 3740 (3200+540), porezna osnovica: 1316,71 kn, porez po stopi od 15% je 197,51, umanjenje poreza za 40% je 79kuna te je porez 118,51 a prirez je 18% tj. 21,33 kn -> za isplatu 5056,71-118,51-21,33= 4916,87 kn ili sve porezne obustave iznose 139,84 . Razklika može biti u lipu samo zbog zaokruživanja, ali ne bi trebala biti jer sam ja zaokruživao po matematičkim pravilima i na dvije decimale.

Đuro ja imam izvadak (obavijest o mirovinskim primanjima) iz banke koja je izdana na temelju obrađenih podataka, dobivenih od HZMO sljedeće:

mirovina 6266,16

porez 378,92

prirez 37,89

isplata 5849,35 kn.

 

imam invalidnost HRVI 40% trajno.

Dali imam pravo na umanjenje poreza za tih 40%?.

Ako imam da napravim 2010 godine PK za umanjenje toga poreza ili nešto drugo?. Drugih poreznih olakšica nemam...

HVALA

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dara4 je napisao:

...

mirovina 6266,16

porez 378,92

prirez 37,89

isplata 5849,35 kn.

imam invalidnost HRVI 40% trajno.

Dali imam pravo na umanjenje poreza za tih 40%?.

Ako imam da napravim 2010 godine PK za umanjenje toga poreza ili nešto drugo?. Drugih poreznih olakšica nemam...

Kao prvo: provjerite imate li vi uopće PK u PS HZMO koja vam obračunava i isplaćuje mirovinu. Ako nemate a niti ste je uzeli od zadnjeg poslodavca i odnijeli u PS HZMO tada izvadite novu u Poreznoj upravi (osobna, MBG i OIB, preslik i izvornik drugostuapnjskog rješenja o HRVI,...) i dostavite u PS HZMO koja vrši obračun i isplatu mirovine. Na umanjenje poreza u iznosu od proporcionalnog dijela prema postotku oštećenja organizma - HRVI imate i nemojte čekati 2010 jer gubite vrijeme i novac. PK ili napravite novu ili provjerite sadržaj postojeće ( po potrebi ažurirajte u Poreznoj) i pravac PS HZMO-a. S obzirom da je već sredina godine i imate pravo na oslobađanje nemojte zaboraviti na kraju ove godine (rok kraj veljače 2010) podnijeti godišnju poreznu prijavu i tražiti povrat poreza i prireza zbog HRVI-a.

Mrljavac - sory znam da se ovakvim posto-m (-vima) udaljujemno od teme, ali ... spreman podnijeti štap, ali ne pretjerivati...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija