Jump to content

susjed


bec1

Preporučene objave

Bok svima,

nadam se da će mi netko moći pomoći s mojim problemom. Novi sam na forumu, ali sam ga pretraživao i čini mi se da ova tema nije pokrenuta.

Naime, ispred moje i susjedove kuće, gotovo na međi, nalazi se stogodišnja lipa, čije se korijenje dobrano proteže pod moju kuću (ona je do ulice, a novi susjed sagradio je novu i uvukao ju je par metara u dvorište). Razgovarali smo ranije i zaključili smo da nam lipa smeta, ali samo njene grane, koje je nadležna sluba ovo proljeće orezala, tako da sada s lipom nemamo problema.

Međutim, lipino korijenje podvuklo se pod susjedovu ćupriju (most), i lagano ju je diglo (takva je situacija godinama), i sada čujem od drugog susjeda da je dogovorio da se lipa čupa (!!!). Naravno da tada postoji velika opasnost da se pomjeri statika moje kuće.

Zanima me, ima li on pravo pokrenuti takvo što.

Napominjem da živim u gradu gdje se mnoge stvari dogovaraju osobnim poznanstvima, a ne legalno, tako da je, kako čujem, i on to čupanje dogovorio na taj način. A ja kad bih se žalio, do tada bi mi se kuća raspala?!

Nadam se da netko ima savjet za mene i moju obitelj,

unaprijed hvala i srdačan pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najbolje je da ih upozorite na vaš problem u slučaju čupanja korijenja-korijenje se reže a ne čupa kako ne bi izazlvalo štetu.

Napomenite im da u slučaju da vam se dogodi kakva šteta zbog njihovih radnji-da ćete tražiti naknadu štete.

 

Razgovoarajte i probajte se dogovoriti!

 

saznajte tko bi obavljao takvu radnju čupanja stabla i njih isto upozorite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovu materiju rješava ZOV u kojem piše ovako:

 

Grane i korijenje

 

Članak 105.

 

(1) Vlasnik smije iz svojega zemljišta istrgnuti žile i korijenje tuđega drveća i ostaloga raslinja kao i odsjeći grane tuđega drveta i dio debla koje se nalaze u zračnom prostoru iznad njegove nekretnine i zadržati ih za sebe, ili se pak služiti tim dijelovima tuđega drveta.

 

(2) Za štetu koju su njegovoj nekretnini prouzročile žile, korijenje ili grane tuđega drveća, a što se ne bi dogodilo da je njihov vlasnik postupao dovoljno obzirno, vlasnik susjednoga zemljišta ima pravo tražiti naknadu.

 

(3) Ako je vlasniku posebnim propisom zabranjeno postupanje iz stavka 1. ovoga članka, ostaje mu pravo na naknadu štete iz stavka 2. ovoga članka.

 

(4) Odredbe stavka 1. i 2. ovoga članka ne primjenjuju se u slučaju međusobnoga graničenja šuma.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da nadodam-on ne smije čupati korijenje ako bi time drugome prouzročio štetu.

Ne smije se drugome raditi šteta da bi se ista otkalonila od sebe.

Problem je što se radi o čupanju cijeloga stabla, ne samo pojedinih korijena- a time susjed ne bi čupao samo sa svoga zemljišta, nego bi to imalo za posljedicu micanja sveukupnog korijenja stabla i izvan susjedovog zemljišta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Bok svima koji su mi pomogli,

evo prije neki dan otišao je i susjedov panj, naravno ispred moje kuće je odležao barem mjesec dana.

Sve je prošlo u redu zahvaljujući vašoj pomoći jer sam alarmirao sve koga sam mogao, a da nisam, vjerojatno ne bih više imao kuće.

Hvala još jednom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija