Jump to content

zadržavanje dijela pokretne imovine zbog neisplaćene plaće + tužba zbog istog


Lady_Q

Preporučene objave

Poštovani, lijepo vas molim za pomoć!

 

Kolegica koja je radila prije mene i ja imamo isti problem. Radi se o strancu koji je otvorio firmu u RH. Jedina sam zapolena i istoj i krajem mjeseca mi ističe ugovor. Kod mene se nalaze sredstav za rad: auto, mobitel, uzorci.

Dio plaće je isplačivao na crno, a dio minimalac za plaću radnog vremena na banku. Na žalost, novac mi je trebao i pristala sam na takve uvijete. Mjesto rada nije precizirano ugovorom, sada sam po ugovoru još uvijek u radnom odnosu (do kraja mjeseca) i on zahtijeva da predam sve što imam od firme u mjesto udaljeno 300 kn od mog mjesta stanovanja do kraja ovog tjedna bez mogućnosti dogovora, iako zadire u moje privatno slobodno vrijeme i ne želi platit dnevnicu za vrijeme koje bi provela na putu. U protivnom će mi naplatiti korištenje svih dobara po cjeniku koji je naveo. Npr. 2500 kn ce za instalaciju printera po danu (presmiješno). Kako nema zaposlenihosim mene, a on je u inozemstvu, nemam kome predati, osim potencijalnom novom djelatniku koji još nije u radnom donosu. Dakle, nikome tko iam punomoć.

 

Ja sam tražila:

- prilikom predaje svih stvari, trenutno isplaćivanje dugovanja prema meni:

plaće na banu

plaće - dnevnica na ruke

do sada nastale putne troškove za račun firme

i u naprijed novac za prijevoz auta u to drugo mjesto + autobusnu kartu za natrag

 

Također, imam mail gdje je vrijeđao kako nisam profesionalac i prijašnja kolegica to može potvrdit, jer je na isti način vrijeđao i nju.

 

Šta da radim?

Jesam li dužna voziziti sve te stvari u drugo mjesto kako on zahtjeva bez naknade putne karte s obzirom kako je to mjseto udaljeno u vožni kuća - mjesto kuća oko 15 sati ukupno (ja mu ne želim dati svoje slobodno vrijeme)? U ugovoru nije drugačije navedeno.

Mogu li pravno zadržati stvari dok ne ispuni dugovanja prema meni?

Ili ga prijaviti ispekciji, mupu i carini, s obzirom koliko znam nije carinio auto i registrirao ga u RH u poslovne svrhe - u carinskom je prekršaju? planirala sam auto odvesti na policiju i njima ga predat uz obrazloženje s mailova gdje bi me mogao teretiti za bespravno zadržavanje stvari (cijena auta je 600€, star je 15 godina i ne može ga uvest u Hr)

 

Kolegicu je tužio, a situacija je identična sa mojom. za sve navedeno imam pismene dokaze.

 

zahvaljujem se svima na pomoći u svoje i ime kolegice!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vi možete tužiti poslodavca za sve nepravilnosti po Zakonu o radu, koje ste naveli ali svakako morate vratiti imovinu kako iz razloga zadržavanja imovine ne bi on tužio Vas.

 

Prilikom primopredaje imovine sastavite zapisnik o istoj i naravno, osim Vas neka potpiše i preuzimatelj imovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija