Jump to content

pravnici u d.o.o._uvjeti


libar

Preporučene objave

Jedno pitanje glede stjecanja uvjeta za polaganje pravosudnog-jesam li dobro protumačila?

 

Dakle, nešto više od godinu dana radim na pravnim poslovima u d.O.o. a na sudu sam do sada skupila 6 mjeseci volontiranja.

Budući sam počela raditi dok je na snazi bio prijašnji Zakon, stječem uvjete za polaganje nakon 2g rada na pravnim poslovima a tijekom kojih trebam godinu dana volontirati na sudu?

 

Znači, na nas koji smo stupili u radni odnos u trenutku dok je na snazi bio prijašnji Zakon, se glede stjecanja uvjeta primjenjuje taj zakon dok ćemo, naravno, ispit polagati po novom zakonu.

 

Jesam li u pravu? Ajmo, pravnici u firmama, a i vi ostali koji znate za ova pravila, javite se!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nažalost mislim da od 01.09. svi imaju isti tretman dakle

 

Članak 19.

(1) Pravnici zaposleni u tijelima državne uprave, lokalne i područne (regionalne) samouprave i drugim pravnim osobama te osobe zaposlene u znanstvenonastavnim, nastavnim i suradničkim zvanjima na pravnim fakultetima kao i druge osobe koje ispunjavaju uvjete iz članka 5. stavka 1. ovoga Zakona koje namjeravaju pristupiti pravosudnom ispitu dužne su radi stručnog obrazovanja provesti na sudu najmanje pola od vremena koliko je utvrđeno odredbom članka 11. stavka 1. i 2. ovoga Zakona za sudske vježbenike.

(2) Praktični dio vježbeničke prakse provodi se na isti način kao i za pravosudne vježbenike sukladno odredbama članka 11. i 12. ovoga Zakona. Teoretski dio stručnog obrazovanja traje najmanje 150 sati prema programu koji mora biti usklađen s programom Pravosudne akademije.

(3) Pravnici iz stavka 1. ovoga članka mogu podnijeti zahtjev ministarstvu nadležnom za poslove pravosuđa radi obavljanja vježbe nakon najmanje jedne godine rada na pravnim poslovima. Zahtjevu se prilaže suglasnost poslodavca i ugovor o radu ili rješenje o prijamu u službu.

(4) Ministar nadležan za poslove pravosuđa raspoređuje pravnike iz stavka 1. ovoga članka na sud na kojem će obavljati stručno obrazovanje.

(5) Ministar nadležan za poslove pravosuđa odredit će pravilnikom način obavljanja i način financiranja vježbeničke prakse iz stavka 1. i 2. ovoga članka.

 

 

 

izmjene:

 

Izmjenom odredaba članka 19. Zakona o vježbenicima u pravosudnim tijelima

preciznije se određuje vrijeme i način obavljanja stručne prakse u sudu za diplomirane

pravnike zaposlene na drugim pravnim poslovima koji namjeravaju pristupiti polaganju

pravosudnog ispita. Raspoređivanje diplomiranih pravnika na stručnu praksu u sud također je

izuzeto iz djelokruga ministra pravosuđa i stavljeno u nadležnost predsjednika suda jer je

dosadašnja praksa pokazala dugotrajnost postupka upućivanja na praksu u sud.

 

 

U članku 19. stavak 1. riječi: „na sudu najmanje pola od vremena koliko je utvrđeno

odredbom članka 11. stavka 1. i 2. ovog Zakona za sudske vježbenike“ zamjenjuju se

riječima: „u sudu najmanje devet mjeseci“.

U stavku 2. prva rečenica mijenja se i glasi:

„Praktični dio vježbeničke prakse provodi se prema rasporedu koji odredi predsjednik suda, a

koji mora biti usklađen s rasporedom stručne prakse sudačkih vježbenika.“

U stavku 3. riječi: „ministarstvu nadležnom za poslove pravosuđa“ zamjenjuju se riječima:

„predsjedniku suda“.

Stavak 4. mijenja se i glasi:

„(4) Osobe iz stavka 1. ovoga članka primaju se na stručnu praksu u sud rješenjem

predsjednika suda.“

Stavak 5. mijenja se i glasi:

“(5) Ministar nadležan za poslove pravosuđa odrediti će visinu naknade za sudjelovanje

osoba iz stavka 1. ovoga članka u stručnim radionicama Pravosudne akademije, ukoliko

teoretski dio njihovog stručnog obrazovanja u cjelini ili djelomično provodi Pravosudna

akademija.“

 

 

V. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Članak 33.

(1) Sve osobe iz članka 13. Zakona o pripravnicima u pravosudnim organima i pravosudnom ispitu (»Narodne novine«, br. 54/74., 29/78. i 13/90.), kao i javnobilježnički vježbenici, koji su započeli s radom prije stupanja na snagu ovoga Zakona stječu uvjete za polaganje pravosudnog ispita prema Zakonu o pripravnicima u pravosudnim organima i pravosudnom ispitu.

(2) Sve osobe koje su do stupanja na snagu ovoga Zakona stekle uvjete za polaganje ispita po Zakonu iz stavka 1. ovoga članka polažu pravosudni ispit prema tom zakonu do 31. kolovoza 2009.

 

 

(3) Od 1. rujna 2009. svi kandidati pravosudni ispit polažu prema odredbama ovoga Zakona, bez obzira po kojem su zakonu stekli uvjete za polaganje pravosudnog ispita.

 

 

 

 

možda griješim

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Golum,najprije da ti se zahvalim na odgovoru!

 

E sad, što se tiče tumačenja čl. 33. Zakona:

 

V. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Članak 33.

(1) Sve osobe iz članka 13. Zakona o pripravnicima u pravosudnim organima i pravosudnom ispitu (»Narodne novine«, br. 54/74., 29/78. i 13/90.), kao i javnobilježnički vježbenici, koji su započeli s radom prije stupanja na snagu ovoga Zakona stječu uvjete za polaganje pravosudnog ispita prema Zakonu o pripravnicima u pravosudnim organima i pravosudnom ispitu.

(2) Sve osobe koje su do stupanja na snagu ovoga Zakona stekle uvjete za polaganje ispita po Zakonu iz stavka 1. ovoga članka polažu pravosudni ispit prema tom zakonu do 31. kolovoza 2009.

(3) Od 1. rujna 2009. svi kandidati pravosudni ispit polažu prema odredbama ovoga Zakona, bez obzira po kojem su zakonu stekli uvjete za polaganje pravosudnog ispita.

 

Dakle PO MENI to znači:

st.1.- sve osobe koje su se zaposlile do stupanja na snagu, znači do 01.01.2009. godine, stječu uvjete za polaganje po STAROM ZAKONU. Pod uvjetima podrazumijevam VRIJEME RADA NA PRAVNIM POSLOVIMA A TO JE PO STAROM ZAKONU 2G + VOLONTIRANJE NA SUDU 1 GODINU

st.2 i st.3. se, PO MENI, odnosi samo na NAČIN polaganja a ne i na stjecanje uvjeta. Dakle, oni koji su do stupanja na snagu novog Zakona (DO 01.01.) ispunili uvjete po starom Zakonu polažu ispit po starom zakonu do 31.08.2009.(način polaganja)a od 01.09.2009. i oni koji ispune uvjete po starom i oni koji ispune uvjete po novom Zakonu, polažu po odredbama novog Zakona.

Na ovaj zaključak me navodi dio rečenice iza zareza "bez obzira po kojem su zakonu stekli uvjete za polaganje pravosudnog ispita". dakle, onaj tko je počeo ostvarivati uvjete po starom zakonu (moje 2 g na pr.poslovima),i dovršiti će ih po starom zakonu ( i nadlje 2 g. a ne 3 po novom) ali će ispit, što se tiče načina, polagati po novom.

Sve sam detaljno obrazložila da bih uvjerila samu sebe da sam u pravu! jesam li uspjela i vas uvjeriti?

 

Dragi pravnici koji ste se raspitali o ovome, MOLIM POMOĆ!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Franky, ajde molim te podijeli broj telefona koji si zvao radi ovoga, imam sličan problem...naime radim kao službenik međunarodne pravosudne institucije od kolovoza 2008. (od apsolventure), a diplomirao sam u listopadu 2008. godine...tako da nisam siguran da li se i na mene odnosi stari zakon i na koji način...Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija