Jump to content

suvlasništvo i suglasnost - vječna tema i problem


upitnik

Preporučene objave

PRIMJER IZ REALNOGA ŽIVOTA:

Dvije zgrade vode se na istoj čestici odnosno u istom zkul-u, a stanari su suvlasnici svega onoga što nije u nečijem konkretnom vlasništvu. Ukupno je osam ulaza (po četiri u svakoj zgradi) i svaki ulaz ima odvojenu upravu nekretninom, a neke zajedničke stvari riješene su međuvlasničkim ugovorom. Ako netko od stanara želi izvršiti preinake na svojem balkonu, čija mu je suglasnost potrebna, svih suvlasnika ili samo onih na njegovom ulazu? Ako je potrebno na okomici jednoga zida ugraditi ventilacijsku cijev, treba li za to suglasnost svih suvlasnika, suvlasnika odnosnoga ulaza ili samo suvlasnika koji se iza zida na odnosnoj okomici nalaze? Ako je potrebno popravljati krov, je li to trošak obiju zgrada, samo jedne zgrade ili samo suvlasnika odnosnoga ulaza (međutim, ne zna se koja je krovna granica pojedinih ulaza, ali se može pretpostaviti da su to zamišljene crte koje razdvajaju zidove između ulaza po pola - to je moja opaska koja nije utemeljena na propisima)? Molim odgovore na ova pitanja koja bi se, po mojem skromnom mišljenju, mogla zakonski ili podzakonski puno bolje i jasnije riješiti, a ne doslovno prepisujući prijevode rimskoga prava bez imalo razmišljanja o današnjici i bez uključivanja vlastitih moždanih vijuga. Isto tako, molim odgovor na moje pitanje iz stvarnoga prava o članku 42. Zakona o vlasništvu - zar je to toliko nejasno da nitko ne zna?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija