Jump to content

Invalidske povlastice za bescarinski uvoz gospodarskih vozila


trapavac

Preporučene objave

...Pitanje: može li mi netko kompetentan ovdje odgovoriti vrijede li još invalidske povlastice za uvoz gospodarskih vozila (teretni kombi, kamionet) bez carine i poreza? Za osobna vozila znam da sam promašio iako invaliditet imam već duže od 17 godina, no čuo sam da povlastice za strojeve i gospodarska vozila još vrijede...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

trapavac je napisao:

...Pitanje: ... vrijede li još invalidske povlastice za uvoz gospodarskih vozila (teretni kombi, kamionet) bez carine i poreza? ... čuo sam da povlastice za strojeve i gospodarska vozila još vrijede...

 

Nezaposleni HRVI iz DR, dragovoljac, HB iz DR i obitelj smrtno stradaloga, zatočenog ili nestaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata oslobođeni su od plaćanja carine i poreza na dodanu vrijednost kada uvoze strojeve i opremu za obavljanje gospodarske djelatnosti, odnosno samostalne profesionalne djelatnosti, sukladno posebnim propisima.

 

Djelatnošću mjerodavnom za ostvariva­nje carinskih i poreznih olakšica iz članka 61. stavka 2. Zakona, smatra se:

a) samostalno obav­lja­nje gospodarske djelatnosti,

b) samostalna profesionalna djelatnost koju osobno obav­lja korisnik olakšica,

c) re­gistrirana djelatnost trgovačkog društva ili druge pravne osobe u većinskom vlasništvu korisnika olakšica (najma­nje 51%), te

d) obav­lja­nje po­ljoprivredne djelatnosti u obite­ljskom po­ljoprivrednom gospodarstvu (kućanstvu) ukoliko je po­ljoprivreda jedina djelatnost.

 

Strojevima i opremom pri ostvariva­nju carinskih i poreznih olakšica hrvatskih branite­lja iz Domovinskog rata smatraju se:

(...)

e) osobni automobili namije­njeni za obav­lja­nje taksi prijevoza, rent a car djelatnosti, obuku vozača u auto školama, kao i terenska ili kombi vozila u izravnoj funkciji obav­lja­nja djelatnosti razminira­nja terena te,

f) ostala motorna vozila za prijevoz robe i putnika, potrebna za obav­lja­nje odnosne gospodarske ili druge djelatnosti.

Carinske i porezne olakšice hrvatskih branite­lja iz Domovinskog rata mogu se koristiti za uvoz strojeva i opreme za obav­lja­nje djelatnosti u vrsti i količini potrebnoj za obav­lja­nje gospodarske djelatnosti odnosno samostalne profesionalne djelatnosti utvrđene obrtnicom ili drugim odgovarajućim aktom o re­gistraciji djelatnosti.

 

Zahtjev za ostvariva­nje carinskih i poreznih olakšica pri uvozu opreme za obav­lja­nje djelatnosti podnosi se carinarnici mjesno nadležnoj prema prebivalištu korisnika.

Uz zahtjev podnosi se:

1) potvrda nadležnog ministarstva o statusu korisnika olakšica,

2) (...),

3) pisana izjava o nekorište­nju predmetnih olakšica,

4) isprava o pravnom statusu korisnika olakšica kao poduzetnika u svrhu obav­lja­nja djelatnosti za koju se oprema uvozi, i to:

a) rješe­nje ili drugi odgovarajući akt ovlaštenog upravnog ili drugog tijela o obav­lja­nju gospodarske ili samostalne profesionalne djelatnosti, ili ispu­njavaju uvjeta za ­njeno obav­lja­nje, ili

b) rješe­nje ili izvadak iz re­gistra ovlaštenog Trgovačkog suda s upisanom djelatnošću za čije obav­lja­nje se oprema namjerava rabiti, ili

c) izvadak iz zem­ljišnih k­njiga, katastarskih evidencija ili druga odgovarajuća isprava o raspolaga­nju s po­ljoprivrednim zem­ljištem za čiju obradu će se koristiti oprema koja se uvozi uz carinske i porezne povlastice,

5) obrazlože­nje o gospodarskoj opravdanosti ulaga­nja u strojeve i opremu, koja se namjerava uvesti uz carinske i porezne olakšice hrvatskih branite­lja iz Domovinskog rata i učinaka toga ulaga­nja, te

6) popis opreme koja se uz carinske odnosno porezne olakšice uvozi za obav­lja­nje određene djelatnosti (u dva primjerka), s naznakom tarifnog broja i trgovačkog naziva robe prema Carinskoj tarifi, naznakom količine, te ukupne vrijednosti robe koja se uvozi uz navedene olakšice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...malo konkretnije: supruga i ja članovi smo OPG-a već nekoliko godina; supruga je nositelj gospodarstva - ja sam član,gruntovni i katastarski vlasnik poljoprivrednog zemljišta sam ja, bavimo se zadnjih desetak godina uzgojem i prodajom voća na tržnici - do sada nisam s time imao nikakvih problema iako sam bio zaposlen u MORH-u - sada sam u profesionalnoj invalidskoj mirovini. HRVI sam od 1991. godine, dragovoljac također, nikakve povlastice za uvoz nisam koristio. Kako smo proširili posao potrebit mi je specijalni kombi (hladnjača) za prijevoz voća. Po Vašem mišljenju, mogu li ostvariti pravo na uvoz takvog vozila oslobođenog carinskih i poreznih davanja i koje je tijelo nadležno za izdavanje uvoznice tj. kome konkretno moram uputiti zahtjev i da li se dugo čeka na izdavanje dozvole za uvoz?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

trapavac je napisao:

... tj. konkretno me zanima je li u koliziji to što sam u profesionalnoj invalidskoj mirovini i još se bavim poljoprivredom pa bi mi to, eventualno, bilo smetnja za ostvarivanje povlastice?

 

Po mom mišljenju to ne bi trebala biti smetnja, ali ovo niže navedeno bi mogla biti:

 

trapavac je napisao:

... supruga i ja članovi smo OPG-a već nekoliko godina; supruga je nositelj gospodarstva - ja sam član

 

U nadležnoj carinarnici informirajte se da li kao član OPG-a imate mogućnost korištenja navedene povlastice ili je to pravo predviđeno samo za nositelje OPG-a.

 

trapavac je napisao:

... koje je tijelo nadležno za izdavanje uvoznice tj. kome konkretno moram uputiti zahtjev i da li se dugo čeka na izdavanje dozvole za uvoz?

 

U prošlom postu je navedeno da zahtjev za ostvariva­nje carinskih i poreznih olakšica podnosite carinarnici mjesno nadležnoj prema vašem prebivalištu.

O vremenu koje protekne od zahtjeva do rješenja također bi trebali saznati od djelatnika carinarnice, jer to najviše ovisi o njima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

trapavac je napisao:

tj. konkretno me zanima je li u koliziji to što sam u profesionalnoj invalidskoj mirovini i još se bavim poljoprivredom pa bi mi to, eventualno, bilo smetnja za ostvarivanje povlastice? Mislim, bio sam zaposlen u gardijskoj brigadi i istovremeno nositelj OPG-a i nije bilo nikakvih problema...

 

Sada, kada sam ponovo pročitao vaše pitanje, vidim da ga prvi put nisam razumio pa sam odgovorio na ono što niste pitali. Kako sam i naveo, sama činjenica što ste u mirovini zbog profesionalne nesposobnosti za rad, a uz to ste i član ili nositelj OPG-a sama po sebi nije u koliziji.

Međutim, ukoliko ste korisnik mirovine temeljem odredaba posebnih propisa koji se primjenjuju na hrvatske branitelje iz DR (ZOPHBDR), ne možete koristiti carinske i porezne olakšice pri uvozu opreme za obavljanje djelatnosti. Sorry. Jutro je pametnije od večeri :-) .

Dakle, ukoliko niste korisnik mirovine temeljem odredaba posebnih propisa koji se primjenjuju na hrvatske branitelje iz DR, sve što sam naveo u ranijim postovima vrijedi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

morskywuk je napisao:

trapavac je napisao:

tj. konkretno me zanima je li u koliziji to što sam u profesionalnoj invalidskoj mirovini i još se bavim poljoprivredom pa bi mi to, eventualno, bilo smetnja za ostvarivanje povlastice? Mislim, bio sam zaposlen u gardijskoj brigadi i istovremeno nositelj OPG-a i nije bilo nikakvih problema...

 

Sada, kada sam ponovo pročitao vaše pitanje, vidim da ga prvi put nisam razumio pa sam odgovorio na ono što niste pitali. Kako sam i naveo, sama činjenica što ste u mirovini zbog profesionalne nesposobnosti za rad, a uz to ste i član ili nositelj OPG-a sama po sebi nije u koliziji.

Međutim, ukoliko ste korisnik mirovine temeljem odredaba posebnih propisa koji se primjenjuju na hrvatske branitelje iz DR (ZOPHBDR), ne možete koristiti carinske i porezne olakšice pri uvozu opreme za obavljanje djelatnosti. Sorry. Jutro je pametnije od večeri :-) .

Dakle, ukoliko niste korisnik mirovine temeljem odredaba posebnih propisa koji se primjenjuju na hrvatske branitelje iz DR, sve što sam naveo u ranijim postovima vrijedi.

...OK, ali još jedna stvar nije mi do kraja jasna: nakon odlaska u mirovinu oni, sada već bivši djelatnici MORH-a koji su to htjeli (profesionalna nesposobnost za rad) bili su na edukaciji za program SPECTRA zbog mogućeg daljnjeg traženja posla i tzv. "nastavka karijere" u civilstvu. Istodobno, ukoliko su imali valjani poslovni projekt, mogli su dobiti bespovratno određena sredstva za rad, npr. poljoprivredne ili druge strojeve, za obavljanje samostalne djelatnosti nakon završetka vojne karijere.

...e sad, kada je sve to moguće i još se potiču umirovljeni profesionalni vojnici na samostalno obavljanje

privrednih djelatnosti (jer mirovina najčešće nije dovoljna za potrebe obitelji, a uglavnom je riječ o relativno mlađim ljudima sa djecom) - nije li nelogično da ne mogu iskoristiti invalidsku povlasticu za uvoz strojeva? Još jednom naglašavam da nije riječ o općoj, već profesionalnoj nesposobnosti za rad u vojsci,a umirovljenje je uslijedilo po sili zakona, a ne na vlastiti zahtjev...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

trapavac je napisao:

- nije li nelogično da ne mogu iskoristiti invalidsku povlasticu za uvoz strojeva? Još jednom naglašavam da nije riječ o općoj, već profesionalnoj nesposobnosti za rad u vojsci,a umirovljenje je uslijedilo po sili zakona, a ne na vlastiti zahtjev...

 

Zapreka za korištenje carinske i porezne olakšice pri uvozu opreme za obavljanje djelatnosti, o kojoj sam napisao u prethodnom postu, odnosi se samo na one koji su u mirovinu otišli temeljem odredaba posebnih propisa koji se primjenjuju na hrvatske branitelje iz DR.

Znači, ukoliko u mirovinu niste išli po odrebama Zakona o pravima HB iz DR i članova njihovih obitelji (ZOPHBDR), već ste u mirovinu išli po čl. 6.a Zakona o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba (po onome što ste naveli pretpostavljam da je o tom propisu riječ) na vas se ne odnosi navedena zapreka.

Dakle, ako je tako, u nadležnoj carinarnici trebate samo provjeriti da li kao član OPG-a imate mogućnost korištenja navedene povlastice ili je to pravo predviđeno samo za nositelje OPG-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...u mirovinu sam otišao prema članku 105. i 110. Zakona o mirovinskom osiguranju, članku 16. i 52. Statuta Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje i prema članku 15. stavak 1. ZOPHBDR-a (profesionalna nesposobnost za rad kao posljedica ranjavanja (100%) zadobivenog u obrani suvereniteta Republike Hrvatske)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

trapavac je napisao:

...u mirovinu sam otišao prema (...) članku 15. stavak 1. ZOPHBDR-a (profesionalna nesposobnost za rad kao posljedica ranjavanja (100%) zadobivenog u obrani suvereniteta Republike Hrvatske)

 

Bojim se da u tom slučaju nema ništa od korištenja carinskih i poreznih olakšica pri uvozu opreme za obavljanje djelatnosti. :-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija