Jump to content

Iznajmljivanje stana strancima


jadra53

Preporučene objave

Pozdrav ljudi, imam jedno pitanje...

 

Naime, htio bih iznajmiti stan strancima (Kinezi) koji žele da ih prijavim. Sve je to OK, pristao sam i povećao mjesečni najam zbog toga. Trebam li još paziti na neke stvari ili je svejedno što su stanci pa je postupak iznajmljivanja jednak kao da iznajmljujem nekom studentu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije isto.

 

Morate se uvjeriti kakav status imaju, kratkotrajan, privremeni, stalan i sl.

 

Morate dobro paziti da im u stan ne dođe netko sa statusom stranca na kratkotrajnom boravku jer tada imate obavezu prijavljivanja dolaska i odlaska stranca.

 

Očekujte povremene posjete policijskih službenika, koji uvijek prilikom uočenog prekršaja stranca, sankcioniraju i stanodavca ako postoje elementi prekršaja.

 

I ja sam iznamljivač stana koji se nalazi u drugom dijelu grada, za podstanare primam isključivo naše državljane.

 

Po isteku najma, ako opet primite nekoga kome ne treba prijava, kako će te objasniti poreznicima da više ne iznajmljujete ili ne po toj cijeni?

 

A stan pun...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Morate se uvjeriti kakav status imaju, kratkotrajan, privremeni, stalan i sl.

 

Očekujte povremene posjete policijskih službenika, koji uvijek prilikom uočenog prekršaja stranca, sankcioniraju i stanodavca ako postoje elementi prekršaja.

 

Po isteku najma, ako opet primite nekoga kome ne treba prijava, kako će te objasniti poreznicima da više ne iznajmljujete ili ne po toj cijeni?

 

A stan pun...

 

Hvala ti na odgovoru. Imam još par pitanja, nisu mi neke stvari jasne.

 

1) Kako da provjerim njihov status? Ljudi su navodno šefovi jedne firme. To bi valjda značilo da imaju stalan boravak?

 

2) Nije mi jasno zašto bi policija mene sankcionirala ako on napravi prekršaj? Primjerice ako on počini prometni prekršaj, zašto bi ja bio djelomično kriv za to? I kakve su to sankcije?

 

3) Kako se inače regulira to plaćanje poreza? Je li moguće ostvariti upravo to, da ja njega prijavim kao podstanara a da ga onda odjavim pa da više ne trebam plaćati porez, bio stan pun ili ne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Uvidom u putovnicu. Kinezi, po desetak njih zajedno otvaraju zajednički d.O.o. da dobiju osnov za poslovnu dozvolu. Ona nije stalan boravak.

 

2. Vaše pitanje nema osnov u mom odgovoru pod #2. Prekršaji stanodavaca su opisani u Zakonu o strancima (NN 79/07, 36/09). Postoje kaznene odredbe i u Zakonu o ugostiteljskoj djelatnosti i u Zakonu o najmu stanova.

 

3. Upisom u registar poreznih obveznika. MUP traži ugovor o najmu sa prijemnim pečatom porezne uprave, makinacije sa kinezima neće biti moguće.

 

Meni osobno kontrola državnog inspektorata nikad nije došla jer uredno plaćam poreze, ali mi je jasno rečeno da stižu čim se odjavim iz registra, što može i Vas čekati odlaskom kineza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija