Jump to content

profesionalna nesposobnost za rad


jado

Preporučene objave

jado je napisao:

Dali netko zna jeli moguce imati obrt i mirovinu s profesionalnom nesposobnoscu za rad,cuo sam da je to moguce pa me interesira ako je netko upucen.

 

 

 

 

 

 

Dali je moguce da nitko nije odgovorio.Da nikome nije poznato nesto sto se tice radno socijalnog prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Moguće je imat obrt,i invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti,najbolje ti je pitat na mirovinskom,mislim da se to vodi kao mirovina uz rad,možeš radit honorarno itd,ali sve moraš prijavit mirovinskom,neznam onda kakva će ti biti mirovina,jedino kod mirovine zbog opće nesposobnosti nemožeš ništa radit

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jado je napisao:

Dali netko zna jeli moguce imati obrt i mirovinu s profesionalnom nesposobnoscu za rad,cuo sam da je to moguce pa me interesira ako je netko upucen.

 

Moguće je, ali trebate znati da ne možete otvoriti obrt radi obavljanja poslova za koje je od strane vještaka medicinske struke utvrđeno da kod vas postoji zdravstvena nesposobnost za njihovo obavljanje (pa vam je stoga i priznato pravo na mirovinu).

Npr.: zbog psihičkih smetnji utvrđeno je da kod vas postoji profesionalna nesposobnost za rad, te da ne možete dalje raditi u MUP-u ili vojsci pa ste otišli u invalidsku mirovinu. U takvom slučaju ne biste se mogli, recimo, zaposliti kao zaštitar. Ili, zbog oboljenja kralježnice odlazite iz građevinskog poduzeća u invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad, a nakon toga planirate otvoriti nekakav građevinski obrt. To ne bi išlo.

Nadam se da je iz ovih primjera jasno da možete otvoriti samo onaj obrt u kojem je djelatnost takova da ne spada u one poslove koji su u vještačenju HZMO-a navedeni kao poslovi koje ne možete obavljati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da to je točno,ali ne navedu,za što si sposoban,ja sam u mirovini zbog profesionalne nesposobnosti,ja sam bio u vojsci,i utvrdjeno je da nisam za to sposoban,a bolujem od distonije,već je prošlo vrijeme za kontrolu vještaka,ja sam i dalje bolestan,nepostoji mogućnost izliječenja,radit nemogu,od birokratiziranja sam samo pod većim stresom,pa mi se ne predaju razni zahtjevi i žalbe,za ono što oni moraju odradit

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zeljkoda je napisao:

Da to je točno,ali ne navedu,za što si sposoban,ja sam u mirovini zbog profesionalne nesposobnosti,ja sam bio u vojsci,i utvrdjeno je da nisam za to sposoban,a bolujem od distonije,već je prošlo vrijeme za kontrolu vještaka,ja sam i dalje bolestan,nepostoji mogućnost izliječenja,radit nemogu,od birokratiziranja sam samo pod većim stresom,pa mi se ne predaju razni zahtjevi i žalbe,za ono što oni moraju odradit

 

Iz Uredbe o medicinskom vještačenju (...):

"Vještak će donijeti nalaz i mišljenje da postoji profesionalna nesposobnost za rad kada utvrdi da je radna sposobnost osiguranika trajno smanjena za više od polovice prema tjelesno i psihički zdravome osiguraniku iste ili slične naobrazbe, ali da još postoji preostala sposobnost za rad na poslovima prema kojima se ocjenjuje radna sposobnost osiguranika odnosno za rad na drugim poslovima. U slučaju iz ovoga stavka, vještak je dužan u nalazu i mišljenju navesti poslove koje je osiguranik, s obzirom na preostalu radnu sposobnost, sposoban obavljati i poslove koje osiguranik nije sposoban dalje obavljati (uz kontraindikacije)."

Na vaše pitanje je posebno teško odgovoriti putem foruma jer ima više oblika distonije, a svaka od njih ima specifična mišićna ograničenja (od oka, glasnica, vrata, preko šaka do stopala), što opet dovodi do ograničenja u mogućnosti obavljanja određenih poslova.

Međutim, kao stranka u postupku imate pravo uvida u svoj mirovinski spis pa, ukoliko niste do sada to učinili, provjerite točno što je vještak napisao (obrazac: 3-IN).

Ukoliko u istom ne piše koje ste poslove sposobni obavljati, već samo koje niste sposobni obavljati, sami zaključite da li posao koji namjeravate obavljati spada među "poslove koje osiguranik nije sposoban dalje obavljati (uz kontraindikacije)" ili ne spada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bolujem od distonije spastice,cervikalna distonija,uštrcava mi se inijekcija botoxa u vrat,da se spriječi grčenje,i bolnost,baš ću pitat na mirovinskom što je napisao vještak,već sam im dosadan,i ove citate zakona iz mirovinskog znam napamet,samo je vještak rekao,da mi možda bude bolje,pa budem mogao radit,a na vještačenju za tjelesno oštečenje da je to psihičko oboljenje,a spada u extrapiramidalne sindrome,odnosno u oštečenje baznih ganglija,i to nemam pravo na naknadu,jer se isplačuje samo u slučaju ozljede na radu,ili bolesti uzokovanom na radu,ali imaš pavo na osnovu tjelesnog oštečenja na određenee benificije na određenim mjestima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija