Jump to content

Porez na kuce za odmor + dodatni problemi?


dina88

Preporučene objave

Unapred se izvinjavam zbog slicne teme na forumu, kao i zbog opsirnosti. Sve slicne poruke na forumu sam procitala, i sa Hrvatskim pa i Zadarskim zakonodavstvom sam upoznata.

Evo o cemu se radi: Nasledila sam od dede (uz resenje o nasledjivanju) kucu na Otoku kraj Zadra. Sticajem okolnosti zivim sa kcerkom u Beogradu, gde me zatekao rat, takodje kao izbeglicu iz Bosne - mada za razliku od izbeglica iz Bosne koje vec godinama zive u mojoj kuci na Otoku, kao i izbeglica iz Bosne koje su zivele u mom stanu u Bosni - ja ovde zivim u stanu ciji sam zaista vlasnik, i nemam dodatnih nekretnina, obrta, vlasnistva, itd.

Dok sam u Bosni problem resila relativno lako, mada se radilo o "drustvenoj svojini" (ljudi iseljeni, oslobodjeno poreza, otkupljeno i prodato) - pristup Zadru mnogo mi je tezi, buduci da mi je vecina blize rodbine u tim krajevima nazalost pokojna. O boravku na Otoku u mojoj kuci ili eventualnoj prodaji nema ni govora, obzirom da su ljudi koji su je zauzeli vise puta upucivali razlicite pretnje i besmisleno niske ponude za otkup.

Dodatni problem sastoji se u sledecem:

1. Mada je pitanje vlasnistva nad kucom moj deda resio pre skoro 40 godina, na sudu u Zagrebu (o cemu imam sva dokumenta) - u katastru grada Zadra online stoje pogresni podaci o kvadraturi kuce ciji sam sada ja vlasnik (5 kvadrata manje).

2. U istom katastru stoji i sledece:

"Na temelju rješenja Sekretarijata za financije, Uprave društvenih prihoda Općine Zadar KL.broj UP-I-412-07/91-01/2 Ur.br.2198-06-04-91-01 od 9.travnja 1991.g, na teret suvlasničkog dijela, zabilježuje se zabrana otuđenja odnosno promjena pravnog statusa do okončanja postupka."

3. Moja "kuca za odmor" je inace vise od 100 godina stara, u zoni koja nije ni klasifikovana (kao turisticka ili bilo kakva druga), vise je puta poharana i vidno zapustena od 91 do danas - te u potpunosti ispunjava Stav(3), Clanka 37., Odredbe 3. ZOFJLUIP®S-a: "Porez na kuće za odmor ne plaća se na kuće za odmor za vrijeme dok su u njima smješteni prognanici i izbjeglice" - od 1991 najpre neki drugi a ubrzo i trenutno useljeni do danas.

Najpre sam kontaktirala agenciju u Zadru, od koje sam, uz nadoknadu od 100 evra, dobila par slika, nazalost vidno zapustene i oronule, kuce ("izbeglice" su se smestile u susednu kucu a moja im sluzi kao obrt, uz jos nekoliko dodatnih obrta koje poseduju), a agentica koja je otisla nije ni uspela uci u kucu zbog ozbiljnih pretnji.

Agentica me je posle toga, upozorila da sa susedima/izbeglicama imam "tezak problem", i uputila na prijatelja advokata, uz napomenu da je zabrana otudjenja citirana pod 2. neplaceni porez, sto je potvrdio i advokat. Advokat bez dodatne nadoknade odbija svaki razgovor cak i o gore pomenutim svima nam dostupnim Hrvarskim zakonima. Naravno, nemam nista protiv nadoknade da se stvarno nesto i uradi - ali jos "slika za 100 evra" bih radije preskocila.

 

Stupila sam u kontakt sa gradonacelnikom Otoka, koji je inace porodicni prijatelj, a koji mi je potvrdio da Otok uopste ne ubira porez. A o Resenju pod 2. on nista nije znao do sada. I sam je naravno svedok da su u kuci smestene izbeglice - da li je to dovoljno verodostojno? Sumnjam da bih mogla sakupitu ikakve dodatne konkretne dokaze "o potrošnji struje (tamo je mnogi uzimaju bez dozvole), vode (nema je), papire CSS za izbjeglice (sumnjam da postoji), i sl." kao sto se na forumu savetuje kao prilog uz Zalbu. Takodje, mada vidim da je clan foruma "Gento" jos 2006 Zalbu poslao e-mailom - posto nikad nisam ni dobila Resenje pomenuto pod 2. - ne znam ni kome bih ovakvu Zalbu uputila, kao ni na koji e-mail.

 

Zbog toga trenutno jedino sto mi pada na pamet jeste da sve papire koje imam posaljem mom prijatelju gradonacelniku Otoka, te da ga zamolim da sam potvrdi tacnost navoda o smestaju izbeglica. No mislim da ni on ne zna sta i kako bi jos trebalo sakupiti, kome bi se tacno trabalo zaliti u Zadru na Resenje - koje niko od nas nije video. Uzgred, moj prijatelj cak i ne koristi Internet. :-D

Svaki dodatni savet je dobrodosao. Unapred zahvalna, Dina

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija