Jump to content

Upis novih posjednika


forski

Preporučene objave

Poštovani,

u posjedu sam zemljišta na kojem se u cijeloj površini nalazi dvorište naše obiteljske kuće i to

od 1960 god.. Mi smo pravo korištenja otkupili od danas upisanih posjednika još 1960 g.samo taj ugovor nismo nikada ovjerili već imamo potpisanu priznanicu. Oni su inače naši

susjedi i nisu se 50 god. protivili što smo u posjedu na tom zemljištu već im je sada to počelo smetati.

Napominjem da oni žive kuću do nas i nikada se nisu protivili što mi gradimo kuću na

tom zemljištu jer znaju da su isplačeni za isto prije 50 god.. Interesira me da li mi imamo pravni osnov za tužbu protiv upisanih posjednika a sve

kako bi se mi

upisali kao stvarni posjednici.

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

Niste napisali tko je uknjižen kao vlasnik u zemljišnim knjigama .

Posjednik je registriran u katastru i posjednik nije uvijek i vlasnik nekretnine .

U koliko je ista osoba upisana u katastru nekretnina i u gruntovnici , tada Vi možete ustati tužbom za utvrđenje prava vlasništva na temelju zakonitog posjeda kroz duže razdoblje,koji je stećen pravnim poslom -kupoprodajom .Radi se o tužbi za stjecanje vlasništva dosijelošću .

U slučaju da je to bila usmena kupoprodaja tada činjenicu

korištenja nekretnine kroz duže vrijeme dokazuje se sa dva svjedoka.

 

Tužba se podnosi protiv svih osoba naznačenih u vlasničkom listu .

 

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo kako stoje stvari.

U vlasničkom listu je upisana osoba A a u posjedovnom osoba B. Osoba A je mrtva barem 70 god. a mi smo tek nedavno pronašli nasljednike i oni traže dop. rješ. o naslj. za naknadno pronađenu imovinu. Oni se tu nisu nikada pojavljivali a nisu ni znali da im to pravo pripada do jučer.

U vl. listu piše sljedeća napomena:

(Na osnovu Zakona o nacionalizaciji zgrada i građevinskog zemljišta, uknjižuje se na zemljištu upisanom u listu A. pravo korištenja dok nadležni organ ne donese rješenje o predaji zemljišta u posjed općini ili drugoj osobi, u korist: OSOBE "A").

Mi smo ovo zemljište kupili 1960. g. od tadašnjih posjednika i imamo samo potpisanu priznanicu da smo ih isplatili ali bez ovjere bilježnika tako da su ti posjednici i danas ostali upisani.

Poznato mi je da dosjelost počima teći tek od 8.10.1991.ali s obzirom da je do danas prošlo 18 god. da li mi imamo ikakav pravni temelj za tužiti nasljednike osobe "A".

Molim za odgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija