Jump to content

Udruga i dobit


mene

Preporučene objave

U osnivanju smo udruge koja ce se baviti rekreacijskim vjezbanjem. Osim grupnih treninga za koje ce se placati mjesecna clanarina, zelimo pruzati usluge individualnih treninga koji bi bili nevezani uz clanarinu i naplacivali bi se posebno. U Uredu drzavne uprave tvrde da kako bi bile neprofitabine, udruge ne smiju naplacivati svoje usluge nego iskljucivo clanarine. Po rijecima sluzbenika: takva usluga bi morala biti uracunata u clanarinu i ne bismo je smjeli pruzati osobi koja nije clan udruge. No, u Zakonu o udrugama stoji:

 

Djelatnost udruge

 

Članak 5.

 

(1) Udruga može od osnutka obav­ljati djelatnosti kojima se ostvaruju njeni ci­ljevi utvrđeni statutom.

 

(2) Uz djelatnosti iz stavka 1. ovoga članka, udruga može obav­ljati djelatnost kojom se stječe prihod, sukladno zakonu.

 

(3) Udruga je samostalna u ostvarivanju svojih ci­ljeva utvrđenih statutom.

 

(4) Djelatnosti iz stavka 1. i 2. ovoga članka udruga ne smije obav­ljati radi stjeca­nja dobiti za svoje članove ili treće osobe. Ako u obav­lja­nju djelatnosti udruga ostvari dobit, ona se mora sukladno statutu udruge koristiti isk­ljučivo za obav­lja­nje i unapređe­nje djelatnosti udruge, kojima se ostvaruju ­njeni ci­ljevi utvrđeni statutom.

 

Znam i da postoje klubovi i udruge koje pruzaju razne usluge i normalno ih naplacuju ljudima koji nisu njezini clanovi.

 

Mozda netko od vas tumaci zakon o udrugama bolje od mene. Hvala za svaki info!

 

:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Premještamo u trgovačko

 

Stava sam da Vas je službenik krivo informirao/interpretirao.

 

Naime udruge mogu obavljati djelatnosti i stjecati dobiti, ali se ta dobit može koristiti isključivo za ostvarivanje ciljeva udruge. Također dobiti ne smije biti cilj udruge.

 

Dakle da pojednostavimo - možete zarađivati da bi ostvarivali neke plemenite ciljeve iz udruginog statuta.

 

Ako mislite otvarati teretanu pod udrugom, a za sve ljude, e to je već nešto drugo. Tu primarna svrha nije rekreacija, već zarađivanje.

 

Ako je pak svrha pomoć u rehabilitaciji, onda bi se moglo, ali trebate se informirati i unutar zdravstvenog sustava koji su uvjeti za to

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posjetitelj
This topic is now closed to further replies.
  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija