Jump to content

pravo na braniteljsku-obiteljsku mirovinu


malisha

Preporučene objave

Pozdrav,

 

tata mi je bio hrvatski branitelj i 60% invalid Domovinskog rata, umro je nedavno.

 

Zanima me da li sestra i ja, kao redoviti studenti imamo pravo na braniteljsku obiteljsku mirovinu i invalidninu ili samo na običnu mirovinu?

 

I da li mama ima također pravo na nju budući da ima 43 godine.

 

Zanima me, budući da smo čuli različite priče i ne snalazimo se najbolje u toj pravnoj praksi.

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako je bio u mirovini tada ostvarujete mirovinu po Zakonu o mirovinskom osiguranju (čl.67.)

i to prema čl.80 -za jednog korisnika mirovine koeficijent 0,7 ili 70% od zadnje mirovine koju je umrli hrvatski branitelj primio

- za dva korisnika mirovine koeficijent iznosi 0,8 ili 80% zadnje mirovine.

treba podnijeti zahtjev u mirovinsko a tamo i dobijete informacije.

po Zakonu o mirovinskom osiguranju majka nema pravo na mirovinu pošto nije navršila 50. godina (ili 45 ako djeca koriste mirovinu pa ona nastavi)

 

ali akomedicinska dokumentacija upučuje na to da bi uzrok smrti mogao biti posljedica ranjavanja,povreda ili bolesti iz Domovinskog rata možete u Državnoj upravi podnijeti zahtjev da se utvrdi da imate status umrlog hrvatskog branitelja.

ako komisija utvrdi da je smrt posljedica Domovinskog rata tada ostvarujete status obitelji umrlog hrvatskog branitelj i ostvarujete prava po Zakonu o pravima hrvatskih branitelja.

 

ako umrli hrvatski branitelj nije bio u mirovininego u radnom odnosu tada malodobna djeca i djeca koja redovito pohađaju obrazovne ustanove imaju pravo na mirovinu po mirovinskom zakonu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam puno na brzom odgovoru.

 

Mi imamo papir- izvješće invalidske komisije o nastupu invalidnosti u kojemu stoji da je nastupio trajni gubitak sposobnosti za rad te da je uzrok invalidnosti 100% povreda na ratištu.

 

On je inače obolio od šećerne bolesti, bio je na inzulinu, imo je problema sa bubrezima, te je prije dvije godine imamo moždani udar.

Imo je ozljedu uha i noge, PTSP

 

Da li je taj gornji papir dokaz da je sve to zapravo nastalo zbog ozljeda sa ratišta?

Ili mi moramo posebno to nekako putem nekog ljenika dokazivat?

 

Kako ide taj postupak dokazivanja?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u Državnu upravu,Ured za branitelje ,podnesuite zahtjev za priznavanje statusa obitelji umrlog hrvatskog branitelja.

u Državnu upravu po potrebite informacije.

ako vam priznaju status ostvarujete prava po zakonu o pravima hrvatskih branitelja.

 

niste naveli dali je bio u mirovini .

ako je tada otiđite do nadležnog mirovinskog i podnesite zahtjev za mirovinu po zakonu o mirovinskom.

 

ako nije bio u mirovini opet odite do mirovinsdkog i isti postupak.

koristite prava iz mirovinskog osiguranja dok ne dobijete rješenje MOBMS i priznavanju ili nepriznavanju statusa obitelji umrlog hrvatskog branitelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija