Jump to content

Ponistenje (nistavost) crkvenog braka


dado1984

Preporučene objave

Zanima me sljedeca situacija,

Dakle brak je sklopljen u novije vrijeme, samo u crkvi. (hocu reci nije kao prije posebno kod maticara posebno u crkvi).

 

Zanima me ukoliko se trazi od crkve crkveno ponistenje (nistavost) braka, i pod pretpostavkom da to bude odobreno od strane crkve, kako se to odnosi na ovaj civilan dio?

Dali je i taj civilan dio automatski ponisten (nistav) ili je kod njega potreban brakorazvodni postupak?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 34.

 

(1) Bez obzira na oblik u kojem je sklopljen, brak prestaje: smrću bračnog druga, proglašenjem nestalog bračnog druga umrlim, poništajem ili razvodom.

 

(2) Brak prestaje poništajem ili razvodom kad presuda suda o poništaju ili razvodu braka postane pravomoćna.

 

(3) Ako je nestali bračni drug proglašen umrlim, brak prestaje danom koji je pravomoćnom odlukom suda utvrđen kao dan smrti nestalog bračnog druga.

 

(4) Ako brak sklopljen u vjerskom obliku prestane prema odredbi stavka 2. ovoga članka, prestanak braka ne utječe na obveze bračnih drugova koje proizlaze iz propisa vjerske zajednice pred kojom je brak sklopljen.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Niste me shvatili,ili sam se ja krivo izrazio.

Gledao sam stranicu http://medjubiskupijski-sud-zagreb.net/index.php?option=com_content&task=view&id=18&Itemid=42

 

i znaci, crkvenom sudu bi se podnjeo zahtjev za ponistenje crkvenog braka. To crkva ima svoje zakone, i u to sam upoznat, zanima me, pod pretpostavkom da crkva, njihov sud donese pozitivnu presudu, da je brak ponisten, dali to znaci da je isti taj brak ponisten i pred zakonom RH, civilni brak?

 

Iliti ako nije, kakvim zakonom je regulirano ponistenje civilnog braka koji je automatski sutpio sa crkvenim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poništaj građanskog braka i proglasiti brak sklopljen u vjerskom obliku ništavnim nije ista stvar, niti su preduvjeti isti.

 

Pogledajte Obiteljski zakon (klik-ovdje) čl.26.-čl.29.

Ako nalazite da tome nije udovoljeno (maloljetnik ili oduzeta posl. sposobnost bez odluke o dopuštenju sklapanja braka, srodnici, osoba koja je već u braku...) možete tražiti poništaj braka. Ako ne, preostaje razvod.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Istina svatko ima svoje zakone.

 

Ali crkveni zakoni nemogu parirati niti biti odlučni kao meritorno u nekoj odluci ili postupku.

 

Istina postoje simbolični sudovi u tome ali nemaju nikakvu snagu pred našim tijelima u smislu izvršnosti, ovrhe itd.

 

eventualno dokaz ili potvrda u nečemu, a shodno tome će sud odlučiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija