Jump to content

potpisani testament


farah

Preporučene objave

Moj otac i majka su živi. Imamo veliku porodičnu kuću sa pomoćnim objektom u dvorištu i garažom. Cijela ta imovina je na mom ocu i ništa na majci. Moj otac želi da načini testament kojim bi podijelio cijelu tu imovinu na mene i mog bratića, a kojeg bi ja i moj bratić trebali potpisati (brat mi je poginuo) za očevog života. Moja pitanja su:

1. Šta bi bilo sa majkom u slučaju da moj otac prije umre, a sačini se takav testament?

2. Da li se takav testament može pobijati i kako, poslije očeve smrti?

3. Ko su ustvari zakonski nasljednici moga oca i u kojim omjerima bez obzira na testament (ja nemam više braće ni sestara, a bratić je punoljetan)?

 

Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koa prvo. oporuku ne potpisuju osobe koji su naznačeni kao nasljednici u oporuci. Oporuku potpisuje samo ostavitelj.

 

Kao drugo, kuća i sve ostalo što vam otac želi ostaviti, ukoliko su stečeni za vrijeme trajanja braka sa vašom majkom (a nije sačinjen bračni ugovor) su bračana stečevina i dijele sa na iste dijelova te polovica pripada vašem ocu, dok druga polovica pripada vašoj majci, bez obzira na koga nekretnine glase.

 

U slučaju da otac umre, vaša majka može pobijati takvu oporuku zbog povrede nužnog dijela te zbog toga što je u oporuci raspolagao cijelom nekretninom tj i njezinim dijelom.

 

Zakonski nasljednici ste vi kao dijete ostavitelja te vaša majka kao ostaviteljeva supruga. Vas dvoje nasljeđujete u jednakim omjerima -svakom po jedna polovina ostavine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako vam je definicija bratića- dijete vašeg strica ili tete, tj očeve sestre ili brata on ne spada u zakonske nasljednike sve dok ste vi kao dijete ostavitelja i vaša majka.

 

Prema Zanonu o nasljeđivanju:

Članak 9.

(1) Ostavitelja nasljeđuju prije svih njegova djeca i njegov bračni drug.

(2) Osobe iz stavka 1. ovoga članka nasljeđuju na jednake dijelove.

Dakle, tu nije vaš bratić.

 

Što se tiče oporučnog raspolaganja, vaš otac svoju imovinu može ostaviti kome god želi, ali ne smije dirati u majčinu polovicu.

Očito je kako vaš otac želi isključiti vašu majku iz nasljeđivanja, ali svejedno njoj pripada i nužni dio.

 

Zašto bi po vama bratić bio zakonski nasljednik?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija