Jump to content

par pitanja vezana uz poslovanje obrta


Suchy

Preporučene objave

Ako mi tko može odgovoriti na sljedeća pitanja:

 

1) Svoj obrt, koji ću otvoriti za koji tjedan, namjeravam proširiti i na izradu web-stranica, možete li mi točno reći koja bi to bila NKD klasifikacija, je li to 63.11 Obrada podataka, usluge poslužitelja i djelatnosti povezane s njima, ili nešto drugo, s obzirom na to da ne bih radio HTML kod web-stranica nego samo grafičko oblikovanje kroz već gotovo softverski alat. Također bih nudio zakup domena putem vanjskih davatelja usluga (npr. neke strane firme koje prodaju domene...).

 

2) Također namjeravam prodavati elektroničke knjige (u PDF formatu) pa me zanima koja bi to bila klasifikacija, je li to onda prodaja softwera ili nešto drugo? I je li to onda također spada pod slobodni obrt, da mi ne treba neki majstorski ispit?

 

3) Koji mi sve troškovi mogu ulaziti u obrt koji bi se bavio time, a da mi se ti troškovi odbiju od dobiti?

Može li to biti kupnja računala, mobitela za poslovanje (i računi za takav mobitel), knjiga za stručno usavršavanje...

 

4) Trebam zakupiti prostor i usluge za vlastitu web-stranicu koja mi je nužna za poslovanje pa me zanima može li mi se i to prikazati kao trošak koji će mi se odbijati od dobiti? Mogu li onda tu uslugu platiti vlastitom kreditnom karticom ili moram obavezno imati poslovnu karticu za plaćanje preko interneta s obzirom da je ta tvrtka preko koje bih zakupio vlastiti web prostor i domenu u UK?

 

5) Može li mi se kao trošak prikazati i npr. Google AdWords oglasi kojima bih se oglašavao?

 

6) S obzirom da za početak neću biti u sustavu PDV-a hoću li onda to i navesti na cjeniku, da nisam u sustavu PDV-a? Je li to zapravi i prednost, barem za fizičke osobe koje će plaćati moje usluge, jer kako nisam u sustavu PDV-a moje će usluge automatski biti 23% jeftinije?

 

Unaprijed hvala. :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mišljenja sam da registrirate sve djelatnosti iz skupine 62. i 63.Obzirom da su povezane a prilikom registriranja obrta plaćate jedan iznos,bez obzira na broj upisanih djelatnosti,dajem Vam kratko pojašnjenje:

 

62.01.računalno programiranja

(izrada strukture i sadržaja i/ili pisanje računalnog koda za kreiranje i primjenu sistemskog softvera,aplikativnog softvera,baze podataka,internetskih stranica,prilagođavanje softvera potrebama korisnika)

 

62.02.savjetovanje u svezi s računalima

(planiranje i izrada računalnih sustava koji povezuju računalni hardver,softver i komunikacijske tehnologije)

 

62.03.upravljanje računalnom opremom i sustavom

(djelatnost upravljanja i rada s računalnim sustavima korisnika i/ili opremom za obradu podataka,kao i s tim povezane usluge podrške)

 

63.11.obrade podataka,usluge poslužitelja i djelatnosti povezane s njima

(osiguranje infrastrukture potrebne za hosting,usluge obrade podataka i povezane djelatnosti; hosting internetskih stranica,usluge kontinuiranog toka podataka;pružanje aplikacijskih usluga;djelatnosti obrade podataka;pružanje usluga unosa podataka)

 

63.12.internetski portali

(rad internetskih stranica koje se koriste pretraživačem kako bi generirale i održavale sveobuhvatne baze podataka internetskih adresa i sadržaja)

 

58.11.izdavanje knjiga

(izdavanje knjiga u tiskanom,elektroničkom,audioobliku ili na internetu)

 

Ovo su Vam odgovori za 1. i 2. pitanje

 

3. Troškove poslovanja obrta sam navela u prethodnom postu ali da Vam odgovorim na Vaše konkretne upite;možete koristiti troškove kupnje računalne opreme; računalo,printer,fax,skener,telefon,uredski materijal,stručna literatura...

 

4. Da,kupnja prostora za web također je trošak a što se tiče plaćanja,prilikom otvaranja poslovnog žiro računa obrta, otvarate istovremeno i kunski i devizni račun,putem kojega plaćate inozemne usluge.

 

5. Da,usluge promidžbe i reklame putem tiska,internetom ili dr. jesu troškovi obrta.

 

I ponavljam, obrti ostvaruju dohodak, ne dobit!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ultra je napisao:

 

 

58.11.izdavanje knjiga

(izdavanje knjiga u tiskanom,elektroničkom,audioobliku ili na internetu)

 

 

Puno hvala na zaista vrijednim i korisnim savjetima. :-)

 

Samo još jedno pitanje, za izdavanje (elektroničkh) knjiga ne treba mi nekakav majstorski ispit, tj. radi se o slobodnom obrtu, zar ne?

 

I još ovo: kad preko svoje poslovne npr. Visa kartice platim preko interneta toj stranoj firmi novce za smještaj web-stranica, trebam li im onda napisati da mi pošalju neki poseban račun tipa R-1, ili sam izlist tog plaćanja na mojoj kartici vrijedi za pravdanje tog troška kao poslovnog, što će mi se uračunati u odbitak od dohotka?

 

Oprosti ako možda gnjavim, ali bolje pitati nego skitati. ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Definitivno što navodi ultra je točno (ograđujem se od dijela koji zadire u porezne obveze i sl. jer sam tu "klimav)

naravno u opisane i navedene djelatnosti ne spada popravak računala i periferne opreme, jer je djelatnost povlaštena.

 

 

a ujedno bih dodao :

47.91 trgovina na malo preko pošte ili interneta (slobodna djelatnost)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija