Jump to content

DVO i OSO novi zakon i mirovina???


grom74

Preporučene objave

Poštovani dali netko zna po kojim uvjetima i u kakve mirovine će moći ići DVO i OSO po novome zakonu: recimo ovako osoba izlazi iz sustava,bolest ptsp, bolovanje, procjena radne sposobnosti,bez statusa hrvi,dragovoljac , branitelj gardijska postrojba ili spec. policija, radnog staža efektivno 18god.(odnosno nemogućnost ispunjavanja uvjeta za 6a mirovinu)recimo osoba ima čin i zapovjednu dužnost.

Sa šifrom F 43.1 gore navedene poslove ne možeš obnašati.kakvu mirovinu te osobe mogu očekivati po novom zakonu ,realno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

grom74 je napisao:

Poštovani dali netko zna po kojim uvjetima i u kakve mirovine će moći ići DVO i OSO po novome zakonu: recimo ovako osoba izlazi iz sustava,bolest ptsp, bolovanje, procjena radne sposobnosti,bez statusa hrvi,dragovoljac , branitelj gardijska postrojba ili spec. policija, radnog staža efektivno 18god.(odnosno nemogućnost ispunjavanja uvjeta za 6a mirovinu)recimo osoba ima čin i zapovjednu dužnost.

Sa šifrom F 43.1 gore navedene poslove ne možeš obnašati.kakvu mirovinu te osobe mogu očekivati po novom zakonu ,realno?

 

Po ovome što ste naveli ista bi osoba mogla otići jedino u civilnu invalidsku mirovinu zbog profesionalne ili opće nesposobnsti za rad ako ga vještaci hzmo proglase radno ne sposobnim.

 

Pošto nema status hrvi i ako postupak umirovljenja krene sada ili još kasnije a s obzirom na novi zakon o braniteljima, bez obzira što osoba ima status branitelja - dragovoljca DR-a, čin i dr, nema status HRVI i po novom zakonu neće moći ići u invalidku mirovinu po zakonu o branineljima.

 

Jedino ako dobije ovu civilnu invalidsku mirovinu manju od najniže braniteljske , mogao bi tada dobiti najnižu braniteljsku mirovinu .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

grom74 je napisao:

Hvala Kompa na odgovoru,a koliki je iznos te mirovine?

 

Nisam 100% siguran ali imate tu negdje na forumu pa potražite, mislim da je 45 % od prosječne plače u RH tako nešto i da je trenutno oko 2300 kuna ( možda koja kuna više ili manje ). Uglavnom tu se negdje kreće .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

grom74 je napisao:

...kakvu mirovinu te osobe mogu očekivati po novom zakonu ,realno?

Može se očekivati mirovina po Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja DVO, PS i OSO koja se temelji na isplaćenim plaćama u najpovoljnijih deset uzastopnih godina i nekim drugim elmentima koji su čak više slični ZOPHBDR nego ZOMO-u. Konkretno: svoju mirovinu možeš procjeniti na sljedeći način :

oznake:

PL .. bruto plaća u prosincu 2008

MIMON .. maksimalan iznos mirovine zbog opće nesposobnosti

MIMPN .. maksimalan iznos mirovine zbog profesionalne

 

MIMON=0,44878 * PL

MIPN =0,359 * PL

 

Na taj način izračunat iznos se još treba umanjiti sukladno čl. 9.a istog zakona (Članak 9.a

(1) Svota mirovine određena prema članku 7. – 9. ovoga Zakona smanjuje se ovisno o visini, i to:

1) za 8% razlika od 2.500,01 do 3.000,00 kuna,

2) za 12% razlika od 3.000,01 do 4.000,00 kuna,

3) za 16% razlika od 4.000,01 do 5.000,00 kuna,

4) za 20% iznos od 5.000,01 kuna i nada¬lje.

(2) Svota mirovine smanjena prema stavku 1. ovoga članka ne može iznositi manje od svote mirovine određene prema općim propisima o mirovinskom osiguranju.)

 

Skrećem pozornost kako se radi o gruboj procjeni i temeljem procjene osobnog boda na osnovu jedne plaće, kao i da je već uzeto u obzir povećanje od 30% zbog statusa dragovoljca, ali stoji činjenica da su to maksimalni iznosi - dakle jednako ili manje od toga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kakvu mirovinu te osobe mogu očekivati po novom zakonu ,realno?

 

kako je pretpostavka da ima puno ljudi koji nemaju status HRVI, a nalaze se u situaciji koju je opisao grom74 (bolest kako posljedica rata, dragovoljac, borbeni sektor,pripadnik MUP-a...), a sukladno odredbama novog zakona o braniteljima nemogu ostvariti pravo na invalidsku mirovinu, kao do sada, slobodan sam dostaviti neke podatke koje bi gosp. Duro, i drugi, mogli iskoristiti i donijeti preciznije iznose takovih mirovina, koje su regulirane ZOMO i djelomično ovim novim zakonom o braniteljima.

 

godina života 38,

dragovoljac DR,

zaposlenje MUP od 1992, "civilni" radni staž 0,

bolest priznata kao posljedica rata, puna plaća,

liječničko povjerenstvo MUP-a, donijelo rješenje o nesposobnosti, ispunjeni uvjeti za primjenu čl. 97 zakona o policiji,

efektivni radni štaž 17 godina (bez benificija),

mirovinski staž (benificije) cca. 37 godina,

 

iznosi (neto) najpovoljnijh isplaćenih plaća u 10 uzastopnih godina.

 

 

1999 40.752,00 kn

2000 44.477,00 kn

2001 44.254,00 kn

2002 58.255,00 kn

2003 64.381,00 kn

2004 66.394,00 kn

2005 62.114,00 kn

2006 74.611,00 kn

2007 78.697,00 kn

2008 82.038,00 kn

 

isplaćena plaća u prosincu 2008. godine (bruto) 9.133,14 kn

 

zahvalan i pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nešto mi se kod Vas ne slaže , mislim ovo o stažu, ako imate 17 godina staža u MUP-u i prije toga niste nigdje radili onda nikako ne možete imati 37 godina mirovinskog staža jer sudjelovanje u ratu možete računati kao dupli staž i u tom periodu više ne možete računati beneficiju a i ostali period izvan rata Vi ste računali najmanje kao dupli staž....mislim da nikako ne možete imati 37 godina mirovinskog ako prije 1992.g niste imali staža....poz..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim znalce da mi odgovore.Tiče se jednog mog prijatelja.Prošle godine MUP-ova komisija ga je proglasila nesposobnim,kod Taborskog je dobio 20/80 ima rješenje,nema RVI(tužio je,jer nije predao u zakonskom roku),nije otišao u mirovinu već je prihvatio MUP-ovu skrb(ima pravo 3god.)Sad ga zanima da li njemu ostaje tih 20/80 ili izlaskom novog zakona mu se mirovina obračunava drugačije, skraćeno da li je p*****o.Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što znači "prihvatio je MUP-ovu skrb", Vaš prijatelj je dobio rješenje kojim zadržava sva prava iz službeničkog odnosa do pravomoćnosti rješenja o mirovini a najduže tri godine što znači da je još uvijek zaposlena osoba i da nije umirovljen, odnosno njegov postupak nije rezultirao pravomoćnim rješenjem HZMO-a po novom Zakonu svi takvi postupci biti će dovršeni po novim odredbama, e sad kako će biti tumačenje i kako će sve to izgledati u praksi, vidjet ćemo ali ako se to što piše u Zakonu prevede doslovno ispada da je vaš prijatelj kako ste Vi rekli p......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

omamljeni je napisao:

 

godina života 38,

dragovoljac DR,

zaposlenje MUP od 1992, "civilni" radni staž 0,

bolest priznata kao posljedica rata, puna plaća,

liječničko povjerenstvo MUP-a, donijelo rješenje o nesposobnosti, ispunjeni uvjeti za primjenu čl. 97 zakona o policiji,

efektivni radni štaž 17 godina (bez benificija),

mirovinski staž (benificije) cca. 37 godina,

 

iznosi (neto) najpovoljnijh isplaćenih plaća u 10 uzastopnih godina.

 

 

1999 40.752,00 kn

2000 44.477,00 kn

2001 44.254,00 kn

2002 58.255,00 kn

2003 64.381,00 kn

2004 66.394,00 kn

2005 62.114,00 kn

2006 74.611,00 kn

2007 78.697,00 kn

2008 82.038,00 kn

 

isplaćena plaća u prosincu 2008. godine (bruto) 9.133,14 kn

 

zahvalan i pozdrav!

Ako imaš podatke o plaćama za 10 godina tada je bolje računati s bruto ( i tvoja plaća i plaća u RH) ali što ima ima.... tada ne treba plaća iz prosinca 2008...

 

S obzirom da prije rata nemte staža i da je staž u beneficiranom iznosu max 24 za 12 to ne možete imati sveukupni radni staž veći od 34 godine... no ostavimo to na stranu...U ovom slučaju se računa po čl. 7-9. Zakona o pravima iz mirovinskog osiguranja DVO, PS i OSO i uz čl. 21 ZOPHBDR-a , a zatim čl. 9a prethodno spomenutog za DVO, PS i OSO.

Te bi rezultat u ovom slučaju za opću nesposobnost bio prije primjene 9a.: 4221,33 odnosno poslije 9a: 4025,92 (i nakon toga još porez, prirez...)...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

omamljeni je napisao:

 

godina života 38,

dragovoljac DR,

zaposlenje MUP od 1992, "civilni" radni staž 0,

 

efektivni radni štaž 17 godina (bez benificija),

mirovinski staž (benificije) cca. 37 godina,

 

 

 

Godina staža ne možete imati 37 ukupno, prije bih rekao cca. 27 godina ukupno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

drajo je napisao:

....mislim da nikako ne možete imati 37 godina mirovinskog ako prije 1992.g niste imali staža....poz..

 

U pravu ste čovjek mi je ostavio ove podatke, bez da sam to provjerio. U konkretnom slučaju tijek radnog staža mu je slijedeći:

 

01.09.1991. do 31.12.1991. zng (dvostruko trajanje)

15.04.1992. do 30.06.1996. mup (dvostruko trajanje, bez beneficije od 4. mjeseca)

01.07.1996. do 01.10.2009. mup (12/16)

 

Po tablici koju je sastavio gosp. Esad, iz gornjeg navoda, može se saznati kako je ukupni radni staž 35 godina i 7 mjeseci, što u konačnici i ne mora biti točno, ali uglavnom to je tu negdje, valjda?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Duro je napisao:

Ako imaš podatke o plaćama za 10 godina tada je bolje računati s bruto ( i tvoja plaća i plaća u RH) ali što ima ima.... tada ne treba plaća iz prosinca 2008...

 

Ok, gosp. Duro zahvaljujem na konkretnosti, pitati ću kolegu da mi proba pribaviti bruto iznose isplaćenih plaća, uz zamolbu Vama za novi izračun. Nadam se da nisam naporan, pokušavam pomoći kolegama, koji su blago rečeno u ….., radi svega ovoga!

 

Pozdrav,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Duro je napisao:

OK, nema problema... nemoj "gnjaviti" kolegu jer i sa neto plaćom se da izračunati (ja imam obadvije vrste podataka tako da mogu "šaltati" u izračunu...) ali ljudi obično kada sami zbrajaju svoje neto plaće pogriješe, zbog toga navedoh da je bolje po podacima tipa bruto...

 

Zato je relavantniji podatak DSZS o brutto plaći.Jel tako da nije bilo jednako odbijanje poreza i prireza svima?(od brutto iznosa odbijaju se davanja za zdravstveno,mirovinsko,porez,prirez i ostala ustezanja) i iznos koji se dobije je netto)

A i do sada se u ZOMO i po ZOPHBDR tretirala brutto plaća.

 

Ili se varam?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Duro je napisao:

OK, nema problema... nemoj "gnjaviti" kolegu jer i sa neto plaćom se da izračunati (ja imam obadvije vrste podataka tako da mogu "šaltati" u izračunu...) ali ljudi obično kada sami zbrajaju svoje neto plaće pogriješe, zbog toga navedoh da je bolje po podacima tipa bruto...

 

Duro, u vezi zamolbe dostavljam iznose bruto plaća, sva „sreća“ pa je uredno skupljao, i sačuvao, sve porezne kartice... !

 

Također bih Te molio mišljenje oko traženog, ako lij. povjerenstvo (HZMO) donese rješenje o profesionalnoj nesposobnosti.

 

1999 55,844.50

2000 58,775.57

2001 58,548.09

2002 60,985.11

2003 67,533.90

2004 69,885.25

2005 82,996.16

2006 107,727.51

2007 105,834.51

2008 113,532.07

 

Hvala, pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Temeljem tih podataka o (bruto) plaći i 38 godina života (rođ. npr 01.10.1971...),opća nesposobnost u drugom polugodištu 2009 (npr. 01.10.2009...), staž kao što ste se kasnije ispravili ( a to je negdje oko 26 godina i 9 mjeseci s uračunatim posebnim stažom) i dragovoljac (zbog primjene i ZOPHBDR-a) -> iznos mirovine po ZOPMO DVO,PS i OSO: 3561,38 kn.

 

P.S: Ovi podaci tipa datum rođenja i datum nastanka nesposobnosti za rad su naštimani kako bih radio s podacima tipa cijeli brojevi godina ..., ali u biti ništa značajno ne mjenjaju izračun od npr. rođen 13.07.1971 a datum nastanka invalidnosti 29.09.2009.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Duro je napisao:

...iznos mirovine po ZOPMO DVO,PS i OSO: 3561,38 kn.

 

hvala ti puno na trudu i razumjevanju!

 

s zadovoljstvom sam čovjeka izvjestio o ovome iznosu, koji je, uvjerenja sam, izračunat temeljem znanja i poznavanja materije.

 

naime, tete iz mup-a (kadrovska i računovodstvo) su ga "ubile" u pojam rekavši mu, da se ne nada više od 2700-2800 kn!

 

pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

omamljeni je napisao:

...

s zadovoljstvom sam čovjeka izvjestio o ovome iznosu, koji je, uvjerenja sam, izračunat temeljem znanja i poznavanja materije.

 

naime, tete iz mup-a (kadrovska i računovodstvo) su ga "ubile" u pojam rekavši mu, da se ne nada više od 2700-2800 kn!...

Skrećem pozornost da se radi o izračunu temeljem navedenih elemenata, ali ako se umjesto opće nesposobnosti bude radilo o mirovini zbog profesionalne nesposobnosti tada iznos pada na 2910,96 kn i eto dok kažeš keks ispadne tete su u pravu.. Dakle oprez s iznosima ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Duro je napisao:

Skrećem pozornost da se radi o izračunu temeljem navedenih elemenata, ali ako se umjesto opće nesposobnosti bude radilo o mirovini zbog profesionalne nesposobnosti tada iznos pada na 2910,96 kn i eto dok kažeš keks ispadne tete su u pravu.. Dakle oprez s iznosima ...

 

naravno, samo je velika razlika dobiti od nekoga informaciju onako "odoka" i temeljem iskustva, znanja i truda. ove tete su upravo tako "odoka" lupile cifru koju sam naveo (2700-2800 kn) i to ako dobije rješenje o općoj nesposobnosti za rad.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Duro ajde molim te možeš li izračunati kolika bi mirovina bila u slijedećoj situaciji:

 

godine života 35,branitelj 36mj.,civilni staž 0g.,bolest priznata kao posljedica sudjelovanja u ratu (ptsp)opća nesposobnost,radni staž 18 g.,mirovinski staž 23 g.gardijska postrojba nonstop čin :narednik i zap. des. bez statusa hrvi

uplaćena primanja unatrag 10 god (sa tiskanice M-4 Klp)

1998. 74.548.80

1999. 74.548.80

2000. 74.548.80

2001. 73.124.00

2002. 74.853.37

2003. 79.339.51

2004. 81.793.91

2005. 82.105.72

2006. 81.707.00

2007. 86.920.02

2008. 103.348.99

ako treba još koji podatak poslati ću, hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

grom74 je napisao:

Hvala! Duro ,dali bi to bilo po novom zakonu ?

a, sve isto samo da ima hrvi?

Nema tu što po novom, nemate HRVI i nema primjene izračuna po novom ZOPHBDR-a osim iz čl. 21, ovo je kako napisah po Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policisjkih službenika i ovlaštenih službenih osoba jer po njemu ostvarujete prava iz razloga što u mirovinu idete iz DVS-a ...!

 

Kada bi bili ti elementi plus status HRVI i prava po novom ZOPHBDR, tada bi bio odlučan uzrok nastanka invalidnosti tj. u cijelosti ili u omjeru ...Odnosno ne može biti samo sve isto i HRVI -> bez omjera ne ide, ali ilustracije radi po novom ( imate HRVI..) i ako bude sve u svezi DR tada je: 7416,77 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala ti Duro, poznam dosta ljudi koji su u zadnje dvije god. dobili 100% opća ptsp. Ali sada znam da je to jako teško,mada osobno smatram i nepravedno od strane komisije" zbog recesije" moguće, jako vjerovatno kad bi se usporedilo na osnovu liječničke dokumentacije netko tko je prije dvije godine dobio 100% opću ,u sadašnje vrijeme s istom dokumentacijom to nebi ostvario. To je moje mišljenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Točno, ne da je to samo tvoje mišljenje, nego je to surova realnost i to je 100%. Tako ti je bilo u nakon većine ratova diljem svijeta u prošlosti. Oni koji su se izborili za neka prava (nacinalna,vjerska ili sl.), uglavnom za državu ili dio države u kojoj su živjeli su tijekom rata, posebice, ai nekoliko godina nakon rata glorificirani kao heroji, osloboditelji, ma legende, što da kažem. No nakon prolaska određenog broja godina, dolaze nove mlade generacije koje taj rat ne pamte, i potpomognute onima koji su neaktivno ili možda čak profiterski, ili čak izdajnički proživjeli i participirali tako u tom ratu, za razliku od onih koji su proživljavali "Golgotu";onda nije čudno da se nakon 15 ili 30g. npr. tim takozvanim braniteljima počinju uskraćivati mnoga krvlju ostvarena prava, Bilo bi mi drago kad bi ministar MOMBS-a (ili bar njegovi suradnici) pratili ovaj forum, a što pretpostavljam da i čine. Ne iz razloga, što smatram da će reći :"Stanimo ljudi, pa ovo će ući u povijest; još se nitko, nikada nije svojih boraca tj. osloboditelja odrekao na ovako besraman način"; nego da će se bar zamisliti kako ramišlja gotovo 1/4 populacije RH. Zanimljivo je da sa borcima NOR-a to nije bio slučaj - neznam dali su oni bili iznimka - ali to su sad već nepotrebne dubioze (nebuloze).

Ljudi, država nema novaca,što zbog nekorektne i ishitrene

privatizacije,korupcije,lopovluka,recesije, itd. I sad što ćemo napraviti;

pita se vladajuća struktura - prvo ćemo "oguliti do gole kože one koji za ovu situaciju nisu ništa krivi - obične, prosječne građane, a onda ćemo "satrt" one istinske branitelje koji se još nisu ubili (a valjda sad hoće) ili umrli.

Da je taj novi zakon o braniteljima donešen promišljenije, gdje će se dotjerati u red one stvari koje baš nisu bile na mjestu (npr. za mene je u redu ovo -borbeni i neborbeni sektor),da se pazilo više na dostojanstvo i senzibilnost pomenute populacije, onda ne bi to imalo ovakav sramotan i obezvrijeđujući efekt za nas.

Mislim da se posebno trebalo voditi računa otome kada ja tko stupio u rat - prvenstveno (znači Dragovoljci),zatim svima zatočenicima u logorima bih odmah dao 100 HRVI,zatim tih sto dana u obrani ne pije vodu - čovjek koji je kao dragovoljac bio u ratu npr.15.7.91.-23.10.91., pa zbog nekih razloga (opravdanih) se morao demobilizirati, se ne m0ože mjeriti s onim koji je u ratu bio od npr.17.7.93-23.10.93.(mobiliziran.

Imao bih još puno toga za reći ali i ovako mi je post poduži, pa molim da mi oprostite. :tuzan: :rigoleto::glavomozid:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bog i Hrvati!

Društvo imam jedno pitanje a tiče se jednog mog kolege i vezano je sa ovom temom.Pokrenut mu je postupak za procjenu radne sposobnosti a nalazi se još u sustavu MORH-a tj. u pumama inače je dragovoljac-maloljetnik od 6 mjeseca 91.i konstantno je u sustavu što vojna policija što borbena postrojba.Ima nešto malo papira po pitanju PTSP ali nema HRVI (čini mi se da mu je i to u postupku).kolko bi se čovjek mogao nadati mirovini ako ga proglase nesposobnim za DVS čin razvodnika,znači kolko bi se mogao nadati u općoj a kolko profesinalnoj.Ako zna tko otprilike bio bih zahvalan na ciframa i kakva mu je mogučnost za hrvi sada pošto kasni i da ima uvjete za 6a

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim za pomoć u izraćunu za mirovinu odnosno da li mi netko može izračunati koliku bi mirovinu ostvario na ove uvjete:

djelatnik mup-a od 91. godine sa ukupnim stažom od 31,3 godine staža (ukljućena sva benificija),samo dragovoljac DR,šaljem i bruto plaće po godinama:

 

1998 - 52.510 kn

1999 - 68.919 kn

2000 - 74.830 kn

2001 - 70.007 kn

2002 - 62.453 kn

2003 - 63.116 kn

2004 - 68.153 kn

2005 - 81.320 kn

2006 - 88.089 kn

2007 - 93.645 kn

2008 - 108.522 kn

i 2009 - do 10 mjeseca - 94.499 kn,

jedan kololega mi je izračunao da bih mogao imati oko 2.900,oo kuna. Nadao sam se ipak malo više.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na izračunu, budući sam "oso" i nisam hrvi, dali bi mi se isplatilo ići sada u tvz. ostvarenu mirovinu ili da saćekam još malo, neznam da li će se što mijenjati u zakonu o povlašteni mirovinama, da li će ratnu generaciju slati u mirovinu kao što se govori prilikom ulaska u EU, molim da li netko nešto zna više, ja sam se zeznuo što nisam išao na "ptsp" sada to uviđam, ali nisam mogao protiv svoje savjesti, jer u rat nisam išao pod prisilom već dragovoljno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja sam se zeznuo što nisam išao na "ptsp" sada to uviđam, ali nisam mogao protiv svoje savjesti, jer u rat nisam išao pod prisilom već dragovoljno

 

 

Budite sretni što niste bolesni(oboljeli) to vam je največi dobitak koji možete postiči mada večina to nažalost prekasno shvati.

 

Koliko vidim imate relativno dobru plaču i vjerojatno dobro radno mjesto, niste bolesni koliko sam shvatio pa nevidim razlog odlaska u mirovinu koja je usput budi rečeno oko trečine sadašnje plače, no odluku prepuštam vama!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sve je to o.k., ali ipak sam se nadao da će biti nešto veća mirovina i kako ispunjavam uvjete mislio sam otići, a potom se na ljeto posvetiti drugom poslu koje sam želio raditi netom prije početka Domovinskog rata, pa sam računao ako i nebudem uspio opet imam kakva takva novćana primanja, ali sad ste mi dali misliti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija