Jump to content

minimalac


jozobozo

Preporučene objave

Iako sam mislio da je na forumu vec bilo nesto slicno, ali nisam nasao nista o ovoj temi pa me zanima,

jel poslodavac moze sam bez ikakvog aneksa ugovora ili novog ugovora isplatiti minimalac za odredjeni mjesec? Ja niame imam ugovor o radu na kojem pise koliko bodova imam i koji je koeficijent slozenosti posla. Na svim platnim listama je taj broj(bodovi puta koeficijent). Taj je broj isti i na platnoj listi na kojoj je minimalac.

Posto ja ne znam koja je vrijednost tog boda, da li poslodavac moze samovoljno bez mog znanja i potpisa mjenjati taj bod i tako davati placu kako mu je volja. Moj kolega nema isti broj bodova kao i ja, a i on je dobio platnu listu na kojoj je minimalac?

 

Unaprijed hvala na odgovorima

 

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jozobozo je napisao:

Iako sam mislio da je na forumu vec bilo nesto slicno, ali nisam nasao nista o ovoj temi pa me zanima,

jel poslodavac moze sam bez ikakvog aneksa ugovora ili novog ugovora isplatiti minimalac za odredjeni mjesec? Ja niame imam ugovor o radu na kojem pise koliko bodova imam i koji je koeficijent slozenosti posla. Na svim platnim listama je taj broj(bodovi puta koeficijent). Taj je broj isti i na platnoj listi na kojoj je minimalac.

Posto ja ne znam koja je vrijednost tog boda, da li poslodavac moze samovoljno bez mog znanja i potpisa mjenjati taj bod i tako davati placu kako mu je volja. Moj kolega nema isti broj bodova kao i ja, a i on je dobio platnu listu na kojoj je minimalac?

 

Unaprijed hvala na odgovorima

 

Pozdrav

 

I tebi pozdarv jozobozo.

Prema ZOR-u,čl.17 govori o obveznom sadržaju pisanog ugovora o radu MORA sadržavati uglavke......... o OSNOVNIJ PLAĆI,dodacima na plaću te razdobljima isplate primanja na koje radnik ima pravo.

Umjesto nekih uglavaka pa i ovog koji sam naveo može se u ugovoru uputiti na odgovarajuće Zakone, druge propise, KOLEKTIVNE ugovore,ili PRAVILNIKE o radu kojim uređuju ta pitanja.

 

čl.91.st.1. istog zakona kaže, da ti je poslidavac DUŽAN uručiti OBRAČUN plače iz kojeg JE VIDLJIVO kako je UTVRĐEN iznos plaće.

 

Iz tvojeg posta je vidljivo da ti poslodavac nije uručio obračun plaće iz kojeg je VIDLJIVO kako je iznos plaće UTVRĐEN te se ti stoga trebaš obratiti :radničkom vijeću, sindikatu ili u konačici poslodavcu(prema tvom postu vidlljivo je da ti vjerojatno radiš u državnoj firmi).

Dakle ti svoj ugovor kompariraj sa pravilnikom o radu,kol.ugovorom i vidi u kjem grmu leži zec. Što da ti tko kaže BITNO je da je: ZOR i tvoj ugovor najvažniji izvor tvojih prava i da se u radnim odnosima primjenjuje onaj izvor prava koji je za tebe ko radnika povoljniji.

Dakle teško da u tvom pravilniku postoji čl. koji kaže tvoju plaču može poslodavac mijenjati bez tvoje suglasnosti(ili bodove i njehovu vrijednost). Ako postoji taj je pravilnik ili kolektivni ugovor ništav iz razloga koje sam ti napomenuo.Dakle kad bi poslodavac htio promjeniti tvoju osnovnu plaću (bodove, koeficijente ,vrijednost boda ili bilo koji parametar koj utjeće na iznos koji si ugovorio) morao bi ti to donjeti napotpis.

Tvoj poslodavac može sporazumom sa radničkim viječem,ugovorom o radu sa tobom, pravilnikom o radu ugovarati samo prava koja su za tebe POVOLJNIJA u odnosu na ZOR. Iznimke su dopuštene samo ako to propisuje ZOR ali su vrlo rijetke i nemaju veze sa tvojom situacijom.

Eto jozobozo (dubiozo :smijeh: ), po meni ti nebi trebao imati problema no znajući biroktaciju, sindikaliste(koji su aktivni samo za sebe).....ne znam? U svakom slućaju napad je najbolja obrana (bar u šahu) ali fin, uljudan i odmjeren napad. :-D

Mislim ja po tvom tonu,ti to možeš riješiti povoljno za sebe. :palac: sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija