Jump to content

solidarna pomoć za isplatu zbog bolovanja dužeg od 90 dana, da li su dužni isplatiti?


Carla

Preporučene objave

Poštovani!

 

Majka mi je zaposlena u trgovačkom lancu i zanima me da li je poslodavac sukladno Kolektivnom ugovoru za djelatnost trgovine, čl.48. dužan isplatiti solidarnu pomoć za bolovanje duže od 90 dana??

Također, majka je bila na bolovanju prije godinu dana, te da li vrijedi isto, sukladno Zakonu o radu da potraživanja iz radnog odnosa zastarijevaju za tri godine.

 

Tj. da li u tom slučaju, moja majka ima pravo sada potraživati isto?

 

Unaprijed zahvaljujem.... :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Carla je napisao:

Poštovani!

 

Majka mi je zaposlena u trgovačkom lancu i zanima me da li je poslodavac sukladno Kolektivnom ugovoru za djelatnost trgovine, čl.48. dužan isplatiti solidarnu pomoć za bolovanje duže od 90 dana??

Također, majka je bila na bolovanju prije godinu dana, te da li vrijedi isto, sukladno Zakonu o radu da potraživanja iz radnog odnosa zastarijevaju za tri godine.

 

Tj. da li u tom slučaju, moja majka ima pravo sada potraživati isto?

 

Unaprijed zahvaljujem.... :-)

 

Za obje postavljene teme odgovor će ovisiti o onome što točno piše u ,kol.ugovoru;pravilniku o radu I ugovoru o radu. Ako je pravo koje Vi smatrate spornim radi toga što je nejasno definirano ili ako je isto uređeno nekim drugim zakonom (npr. o socijalnom osiguranju) na za Vašu majku povolniji način, primjenit će se prama čl.12 ZOR-a ono pravo koje je za nju povoljnije. Vi biste trebali ova pitanja postaviti kol.Rubensu ili Tedi na njihov MP i sigurno čete dobiti cjelovit odgovor jer su oni izvrsnici u propisima iz Zakona o soc.osiguranju.Ili sačekati. Sigurno će Vam se neko od njih javiti. :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovoru.

 

muči me ono "Poslodavac može,....". Da li to znači i ne mora?

Donosim cijeli članak 48. KUDT (N.N. 41/98, 79/05): :-?

 

Članak 48. mijenja se i glasi:

 

»Radnik ili njegova obitelj imaju pravo na pomoć u slijedećim slučajevima:

 

• potpore u slučaju smrti radnika u visini od najmanje 7.500,00 kuna

 

• potpore u slučaju smrti člana uže obitelji (supružnik, roditelji, djeca ili osobe po zakonu izjednačene s njima) u visini od najmanje 3.000,00 kuna

 

Poslodavac može kad se steknu uvjeti, isplatiti solidarnu pomoć u sljedećim slučajevima;

 

• potpore zbog invalidnosti u visini od najmanje 2.500,00 kuna godišnje

 

• potpore zbog bolovanja dužeg od 90 dana u visini od najmanje 2.500 kuna godišnje.«.

 

Hvala još jednom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Carla je napisao:

Zahvaljujem na odgovoru.

 

muči me ono "Poslodavac može,....". Da li to znači i ne mora?

Donosim cijeli članak 48. KUDT (N.N. 41/98, 79/05): :-?

 

Članak 48. mijenja se i glasi:

 

»Radnik ili njegova obitelj imaju pravo na pomoć u slijedećim slučajevima:

 

• potpore u slučaju smrti radnika u visini od najmanje 7.500,00 kuna

 

• potpore u slučaju smrti člana uže obitelji (supružnik, roditelji, djeca ili osobe po zakonu izjednačene s njima) u visini od najmanje 3.000,00 kuna

 

Poslodavac može kad se steknu uvjeti, isplatiti solidarnu pomoć u sljedećim slučajevima;

 

• potpore zbog invalidnosti u visini od najmanje 2.500,00 kuna godišnje

 

• potpore zbog bolovanja dužeg od 90 dana u visini od najmanje 2.500 kuna godišnje.«.

 

Hvala još jednom

To znači, na žalost da ne mora. Odnosno da se nije obvezao kao u predhodne dvije točke u kojem je izrjekom ustvrdio "imaju pravo".

Međutim Vi svakako tražite odnosnu potporu jer Vam je "može dodjeliti" a koliko ja čujem (bio sam u bolnici sa nekim ženama koje su istu potporu od "Konzuma" dobile). :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Napomena vezana uz način isplate za ovo pravo.

Ukoliko dobijete pravo na isplatu ove naknade, naknada za 2009. godinu može biti isplaćena neoporezivo u cijelosti, međutim, naknada za prethodno razdoblje biti će tretirana i mora biti tretirana kao plaća (prema Pravilniku o porezu na dohodak).

 

Mišljenja sam, ukoliko prema aktima Vašeg poslodavca ili granskom kolektivnom ugovoru, ostvarite pravo na to - imate pravo dobiti 2.500 kn za ovu godinu i 2.500 za prošlu godinu - u netu, dakle, "na ruke" što bi konkretno značilo da bi ovih 2.500 kn za prethodno razdoblje poslodavac trebao preračunati u bruto iznos (prema određenoj formuli) i obračunati i platiti doprinose i poreze, a ne tretirati tih 2.500 kn kao bruto, čime bi Vaša majka dobila manje.

 

Ukoliko je to nešto na što zahtjevom možete utjecati, vodite računa o tome.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija