Jump to content

Mirovanje radnog odnosa - prekid staža ili ne?


annika

Preporučene objave

Evo moje situacije:

 

Od 28.8.2008. sam na bolovanju zbog komplikacija u trudnoći, zatim koristim rodiljni i roditeljski dopust. Na posao bih se trebala vratiti 24.3.2010., no zbog osobnih razloga planiram koristiti pravo na neplačeni dopust tj. pravo na mirovanje radnog odnosa u trajanju od 3 mjeseca.

 

Zanima me smatra li se mirovanje radnog odnosa prekidom staža?

Za vrijeme mirovanja što se događa s mojim obveznim zdravstvenim i mirovinskim osiguranjem?

Koliko nakon povratka sa neplaćenog dopusta moram raditi da bi ostvarila pravo na rodiljnu naknadu u iznosu cijele plaće?

 

Sva moja pitanja proizlaze iz nerazumijevanja zakona. Jednostavno nisam stručna u tom području pa molim nekoga tko je da mi pomogne. Zvala sam pravnu službu svog sindikata, ali nisu bili od velike pomoći. U hzzo-u ista stvar...druga službenica, drugi odgovor.

 

Unaprijed zahvaljujem!

 

ZAKON O RADU

Mirovanje radnoga odnosa do tri godine djetetova života

Članak 70.

Nakon što je istekao rodiljni dopust jedan od roditelja djeteta ima pravo ne raditi dok dijete ne navrši tri godine života, za koje mu vrijeme prava i obveze iz radnog odnosa miruju, a pravo na zdravstveno osiguranje i zdravstvenu zaštitu te pravo na mirovinsko i invalidsko osiguranje ostvaruje u skladu s propisima koji uređuju ta područja.

 

ZAKON O RODILJNIM I RODITELJSKIM POTPORAMA

Naknada plaće zaposlenog roditelja ili samozaposlenog roditelja

Članak 24.

(9) Zaposleni roditelj ili samozaposleni roditelj, koji ne ispunjava uvjet staža osiguranja u trajanju od najmanje 12 mjeseci neprekidno, za vrijeme korištenja prava utvrđenih ovim Zakonom ima pravo na naknadu plaće koja iznosi 50% proračunske osnovice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

annika je napisao:

 

 

Zanima me smatra li se mirovanje radnog odnosa prekidom staža?

Za vrijeme mirovanja što se događa s mojim obveznim zdravstvenim i mirovinskim osiguranjem?

Koliko nakon povratka sa neplaćenog dopusta moram raditi da bi ostvarila pravo na rodiljnu naknadu u iznosu cijele plaće?

 

 

Ovo moram povjeriti pa ti javim........

 

Eto ti ovaj odgovor no posebno ti napominjem da ovo što ću navesti obavezno moraš provjeriti kod Hrvatskog zavoda za mirovnisko osiguranje, naglašavam obavezno jerbo nisam 100% siguran u ovo:

 

1) da, to se smatra prekodom staža osiguranja

2) prijavljuješ se kao nezaposlena osoba

3) 12 mjeseci neprekidno počevši od dana prekida korištenja tog prava mirovanja radnog odnosa

 

obavezno ovo provjeri tamo gdje sam rekao - HZMO

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija