Jump to content

Dnevnice i prekovremeni rad


Hoba

Preporučene objave

Ako radni tjedan ima 40 sati, a recimo dogodi se da moram ići na "teren" i taj dan umjesto 8 radnih sati imam 10, dobijem poludnevnicu (kao 100 kn, umjesto 85kn). Ne zanima me naknada, (iz osobnog iskustva, ljudi su mi rekli da ću prije izbit zdrav zub iz glave nego kunu za prekovremene) više me zanima da li imam pravo skratiti (u ovom primjeru za 2 sata) sutrašnji ili neki drugi radni dan?

 

Slijedeće pitanje glasi, kada uopće ostvarujem pravo na dnevnicu, odnosno poludnevnicu? Da li je to određeno udaljenošću između lokacije firme za koju radim i lokacije na kojoj odrađujem posao, ili nečim drugim? Pitanje se nameće iz razloga što ponekad obavim posao unutar radnog vremena, a posao sam obavio u drugom gradu (recimo 6h vožnje u oba smjera i 1.5h posla na lokaciji)

Molio bih malo detaljnije objašnjenje.

 

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hoba je napisao:

Ako radni tjedan ima 40 sati, a recimo dogodi se da moram ići na "teren" i taj dan umjesto 8 radnih sati imam 10, dobijem poludnevnicu (kao 100 kn, umjesto 85kn). Ne zanima me naknada, (iz osobnog iskustva, ljudi su mi rekli da ću prije izbit zdrav zub iz glave nego kunu za prekovremene) više me zanima da li imam pravo skratiti (u ovom primjeru za 2 sata) sutrašnji ili neki drugi radni dan?

 

Slijedeće pitanje glasi, kada uopće ostvarujem pravo na dnevnicu, odnosno poludnevnicu? Da li je to određeno udaljenošću između lokacije firme za koju radim i lokacije na kojoj odrađujem posao? Molio bih malo detaljnije objašnjenje...

 

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

 

Hoba,

za rad iznad 40 sati tjedno (ako nije iznimno ugovoren 48 sati tjedno=6 radnih dana u tjednu)imate pravo na prekovremene sate koji tako moraju biti iskazani u vašem OBRAČUNU plaće i plačeni VIŠE od redovitih (koliko više nije određeno Zakonom o radu i mora biti određeno vašim ugovorom o radu,kolektivnim ugovorom ili pravilnikom o radu na koje Zakon upućuje).

Za rad preko 30 km izvan mjesta sjedišta vaše firme dnevnica je propisana na sljedeči način:

-za rad od 8 do 12 sati izvan mjesta sjedišta firme 1/2 dnevnice=85 kn

-za rad od 12 do 24 sata 1 dnevnica = 170 kn

Troškovi nočenja nadoknađuju se po priloženom računu zasebnood naknade za dnevnicu. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da ne otvaram novu temu, imam pitanje u vezi prekovremenog rada.

Moj muž je zaposlenik grada, već otkad im ne plaćaju prekovremene zbog "krize" ako ima prekovremenih onda može uzeti slobodan dan, bar nešto. Sad im pokušavaju uvalit novu shemu, uvode dežurstva (koja uopće nisu potrebna nego ponekad kad je izvanredna situacija) koja bi funkcionirala na način: ti trebaš biti dežuran (što mu naravno neće platiti, tu zakoni ne pomažu), a samo ako izađeš na teren zbog problema onda ćeš dobiti slobodan dan :vrti: a dotad svoje slobodno vrijeme ne možeš koristit kako želiš jer moraš bit u pripravnosti :vrti:

Mene zanima jel im to smiju napravit? On i kolege bi se bunili ali ne znaju što poduzeti i kakva su im prava?

Zahvaljujem na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mrzlenka je napisao:

Da ne otvaram novu temu, imam pitanje u vezi prekovremenog rada.

Moj muž je zaposlenik grada, već otkad im ne plaćaju prekovremene zbog "krize" ako ima prekovremenih onda može uzeti slobodan dan, bar nešto. Sad im pokušavaju uvalit novu shemu, uvode dežurstva (koja uopće nisu potrebna nego ponekad kad je izvanredna situacija) koja bi funkcionirala na način: ti trebaš biti dežuran (što mu naravno neće platiti, tu zakoni ne pomažu), a samo ako izađeš na teren zbog problema onda ćeš dobiti slobodan dan :vrti: a dotad svoje slobodno vrijeme ne možeš koristit kako želiš jer moraš bit u pripravnosti :vrti:

Mene zanima jel im to smiju napravit? On i kolege bi se bunili ali ne znaju što poduzeti i kakva su im prava?

Zahvaljujem na odgovoru

 

Mrzlenka,

Vaš muž sa kolegama zajedno mora tražiti kakav pravilnik kojim je takav način preraspodjele donesen. Poslodavac ga znaći mora donjeti i učiniti dostupnima pradnicima. Takav članak u istom pravilniku mora odobriti radničko vijeće i on nesmije biti protivan Zakonu o radu. Pravilnicima o radu, kolektivnim ugovorima i sl. dokumentima koji reghuliraju obveze i prava iz radnih odnosa akojih nema u ugovoru o radu SMIJU biti samo POVOLJNIJI u odnosu na one koje propisuje ZAKON o radu. Očita je situacija da poslodavac zakida Vašeg muža i njegove kolege pa bi se oni vezano za taj problem trebali posavjetovati sa sindikatom,radničkim vijećem i pravnom službom. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mrzlenka je napisao:

Hvala :-)

Ne znam jesu li oni uopće organizirani, ali bi trebali, već dugo se ne zna ko pije a ko plaća tamo, radnička prava su nikakva :vrti:

 

Po neznam koji put ponavljam: Radnička prava postoje i Zakon o radu je vrlo dobar za radnike...samo radnici često neznaju koja prava imaju,nisu informuirani(a bogme nisu informirani ni poslodavci pogotovo privatni)i to je loše. Bilo bi puno bolje kad bi i jedni i drugi znali svoje obveze i prava. Lakše bi bilo živjeti i raditi u ovim ne lakim vremenima. Zato: :cita: :pravila:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija