Jump to content

Odgovornost osobe koja poziva inspekcijski nadzor


enygma

Preporučene objave

Poštovani,

 

molim Vas savjet.

 

Mi smo obiteljsko poduzeće, koje smo iz financijskih razloga morali smanjiti broj zaposlenih. Jedan od bivših radnika, nakon što mu je obzanjen otkaz kao tehnološkom višku, odlazi šest mjeseci na bolovanje. Dok je na bolovanju, šalje nam Inspekciju rada pod izlikom da ne dobiva isplatne liste, a ujedno zaboravlja da je na svakoj uredno potpisan, a ostale su mu poslane poštom preporučeno, prema tome, a nakon pregleda sve dokumentacije, Inspekcija rada nema temelja za prijavu.

Nakon šest mjeseci se vraća sa bolovanja, više ne želi raditi za istu plaću i želi da ga odjavimo kao tehnološki višak, na što mi sada ne pristajemo jer ima posla za njega, a on o sporazumnom otkazu ne želi ni čuti. Nakon toga krene niz prijetnji, među njima i ona da će nas uništit... Dobiva momentalni otkaz!

U posljednjih četiri mjeseca, šalje na dva puta Inspekciju žaštite na radu, pod izlikom da radi u nemogučim uvjetima i da nije dobio zaštitnu opremu. Opet inspekcija, nakon uvida u sve nema temelja za pisanje prijave.

Moram napomenuti da je svaku plaću uredno primio, da je koristio i godišnji odmor, a i to da se tužio i slao inspekcije večini bivših poslodavaca.

Nakon svega ovoga i to još u takvim teškim vremenima, mi više neznamo kako mu stati na kraj, jer on ima navodno pravo slati inspekcije u nedogled, a svaki inspektor uzima i do 20 h našeg vremena, živaca, neugodnosti...

Dali postoji kakva njegova odgovornost za neutemeljena pozivanja inspekcija ?

 

Hvala i srdačan pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

enygma je napisao:

Poštovani,

 

molim Vas savjet.

 

Mi smo obiteljsko poduzeće, koje smo iz financijskih razloga morali smanjiti broj zaposlenih. Jedan od bivših radnika, nakon što mu je obzanjen otkaz kao tehnološkom višku, odlazi šest mjeseci na bolovanje. Dok je na bolovanju, šalje nam Inspekciju rada pod izlikom da ne dobiva isplatne liste, a ujedno zaboravlja da je na svakoj uredno potpisan, a ostale su mu poslane poštom preporučeno, prema tome, a nakon pregleda sve dokumentacije, Inspekcija rada nema temelja za prijavu.

Nakon šest mjeseci se vraća sa bolovanja, više ne želi raditi za istu plaću i želi da ga odjavimo kao tehnološki višak, na što mi sada ne pristajemo jer ima posla za njega, a on o sporazumnom otkazu ne želi ni čuti. Nakon toga krene niz prijetnji, među njima i ona da će nas uništit... Dobiva momentalni otkaz!

U posljednjih četiri mjeseca, šalje na dva puta Inspekciju žaštite na radu, pod izlikom da radi u nemogučim uvjetima i da nije dobio zaštitnu opremu. Opet inspekcija, nakon uvida u sve nema temelja za pisanje prijave.

Moram napomenuti da je svaku plaću uredno primio, da je koristio i godišnji odmor, a i to da se tužio i slao inspekcije večini bivših poslodavaca.

Nakon svega ovoga i to još u takvim teškim vremenima, mi više neznamo kako mu stati na kraj, jer on ima navodno pravo slati inspekcije u nedogled, a svaki inspektor uzima i do 20 h našeg vremena, živaca, neugodnosti...

Dali postoji kakva njegova odgovornost za neutemeljena pozivanja inspekcija ?

 

Hvala i srdačan pozdrav.

 

enygma pozdrav.

Rijetko čujemo da ima i ovakovih slučajeva ali znamo da ima i toga.

Zbog neprimjereenosti koje Vam je učinio Vaš djelatnik potrebno je da se koncentrirate da izračunate svu štetu materijalnu i nematerijalnu koju Vam je dotični prouzročio te da mu iz tih razloga date izvanredni otkaz ugovora o radu koji nastupa odmah po uručenju. Nikako nemožete dozvoliti da vas netko maltretira i trat Vam dragocjeno vrijeme a dokazani je lovac u mutnom. U Otkazu sve potkrijepite opravdanim razlozimakoji moraju biti prije svega istiniti i precizni. A za štetu ga utužite sudu i to omah po po otkazu. Pazite Vaš djelatnik ima pravo na zaštitu prava pa će on morati osporiti vaše opravdane razloge.Što upućuje poznavaju ći ga da će vaš predmet i na taj način doći do suda.

Mislim da bi najbolje bilo da se obratite nekom odvjetniku profesionalcu specijaliziranom za radno pravo. Ukoliko se odlučite na to javite se na moj PM rado ću Vas uputiti. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mimin je napisao:

ps. cigy zasto kopiras nesto ako ispod toga odgovaras Mozda uopce taj radnik ne salje inspekcije pa nema razloga ako je sve tako kako vi navodite

 

mimin draga,

enigma se izjasnila o situaciji. Dakle je pretpostavka da je govorila istinu,kao što je u svim ovim postovima kojim korisnici nešto pitaju i objašnavaju stanje stvari za pretpostaviti,istinito. U protivnom ne vidim svrhe.

Dakle ako jest istina što enigma piše,onda postupci tog radnika i nisu za pohvalu. Naravno pravo je Inspekcije da dođe u nadzor i kada je nitko ne pozove. Ne radi se tu o tome nego se radi o situaciji da radnik koristi Zakon kako nebi radioi svojim postupcima ometa poslodavca u radu.Iz svoje prakse imao sam slučaj (kao rukovodioc) da sam predradnika poslao na teren a on se tamo kud sam ga poslao nije pojavio a niti javio da mu se išta dogodilo. Sa sobom je odnio telefon,ključeve i alat firme i otišao iz čista mira na bolovanje a da je istoga dana uredno došao na posao spremio se za teren i ni rječi nije rekao da ima neke poteškoće. A zašto: zato jer sam ja kad sam došao u tu firmu kontrolirao što se radi na terenu a do tad se pola vremena radilo za firmu u kojoj se dobivala redovita plaća (i solidna plaća od cca 7000kn za cca +dnevnice+prijevoz) a pola radnog vremena radio se fuš. Eto vidiš ima i među radnicima "cvijeća". :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovaj naslov me zaustavio i zaista bih voljela znati postoji li obrambeni mehanizam ustanove kojim može nadokanditi sav stres, mučninu i pljuvačinu po ravnatelju kada im neopravdano i neutemeljeno raznorazni pajaci šalju inspektora rada na vrata.

 

Razumijem i shvaćam da se svatko ima pravo žaliti i biti nezadovoljan ali tada puno puta ispaštaju uz odgovorne i ostali suradnici koji su na ovaj ili onaj način povezani sa situacijom.

 

Takve stvari se događaju prilikom slanja inspekcije zbog nepoštivanja prednosti pri zapošljavanju.

 

Zanima me, ukoliko na kraju nekog takvog slučaja inspekcija utvrdi da nije bilo nikakvih pogrešaka u postupanju, postoji li kakvo pravno gonjenje ako ništa onda zbog krivokletstva te iste osobe koja je ustanovi poslala inspekciju na vrata?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija