Jump to content

Jamac naivna budala


dj_Dejan

Preporučene objave

Poštovani trebam par savjeta:

Pitanje br.1:

*Bio sam jamac i otplatio dug kredita u iznosu od 27.000 kn.S obzirom da je dužnik zaposlen na određeno ne može dići novi kredit da bi me isplatio pa sam prisiljen ići u tužbu. Mogu li ja sam podići tužbu bez odvjetnika kako bih izbjegao nepotrebne troškove odvjetnika jer imam JAKO loša iskustva s odvjetnicima? Ako se to može, postoji li nekakva špranca tužbe s popisom potrebite dokumentacije koja se predaje u sudski proces?

 

Pitanje br.2:

*Otplatio sam još 2 tuđa kredita za koja sam podigao tužbu i obadvije presude sam dobio i one su odavno pravomoćne (mislim da je to sada negdje oko godinu dana), međutim ja nisam dobio ništa, ni novac ni informaciju gdje je stalo.Od koga da tražim informaciju, moj odvjetnik kaže da je on svoj posao napravio i traži da podmirim troškove njegovoga rada a ja još nisam dobio ništa, čak mi je zaprijetio tužbom ako mu ne platim troškove.Kakva je ovdje alternativa?

 

Pitanje br.3:

*Ovo pitanje je malo složeno pa ću objasniti,a vezano je za jedan od kredita iz pitanja br.2. Naime, moj kum je kupio stan od moje majke za 50.000 eura i pošto smo kumovi zamolio me da mu budem sudužnik i ja sam naivno pristao. Kada je moja majka to saznala nije htjela prodati stan ako se ne ispoštivaju 2 uvjeta:

1.Moj kum je kod javnog bilježnika ovjerio izjavu da će u roku od 6 mjeseci od kupnje stana mene skinuti sa sudužništva i

2.Otac njegove žene je također dao izjavu kod javnog bilježnika da će on ukoliko kćer ne bude plaćala kredit preuzeti plaćanje rata. Moram napomenuti da te izjave nisu ušle kao aneks u ugovor banke, nego su one neovisne o bankovnom ugovoru o kreditu, znači to je isključivo između mene i njih.E sad, nakon isplate stana prođu 2 mjeseca i ja dobijem opomenu o neplaćanju i nakon 2 mjeseca sjednu mi na plaću i ja počnem otplaćivati rate u iznosu od 2.600 kn.Ubrzo su mi smanjili ratu na 365 kuna i prošli mjesec sam uspio maknuti to sa plaće ali kum mi je dužan 12.000 kn.Kada sam platio prvih 2.000 kn podigao sam tužbu.Šta je problem, ja sam tužbu htio podnijeti temeljem izjava koje su dali kum i njegov tast, međutim moj odvjetnik je rekao da to na sudu najvjerojatnije neće proći i da je bolje tužbu temeljiti na dugovanju iznosa novca.To je bilo za prvih 2.000 kn,međutim presudu sam dobio i postala je pravomoćna ali od novca ništa.Kako ja mogu dobiti informaciju gdje je to stalo, inače kum radi u MORH-u kao i ja.Ja bih sada ponovno digao tužbu, ali bih sada tužio ne samo kuma koji je nositelj kredita nego i njegovu ženu koja je sudjelovala u toj prijevari i njezinog oca koji je dao izjavu da će plaćati ako kćer ne bude plaćala. Zanima me koliku snagu te izjave imaju i da li se uopće isplati podizati tužbu temeljem tih izjava?Sumnjam da je moj odvjetnik bio u pravu, zato pitam Vas.Tužbu bih temeljio na svemu, i na iznosu novca i na izjave.

Hvala unaprijed i poruka svima

 

PAZITE KOME ĆETE BITI JAMCI, POGOTOVO BUDITE OPREZNI SA LJUDIMA KOJIMA NAJVIŠE VJERUJETE I KOJI SU VAM NAJBLIŽI.

 

POZDRAV. :tuzan:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odgovor na pitanje br. 1:

 

Naravno da možete sami podnesti tužbu bez odvjetnika, a šprancu potražite u "predlošci" na legalisu.

 

br. 2:

 

Na temelju pravomočnih presuda koje navodite da imate (koje su sada ovršne isprave) zatražite ovrhu protiv ovšenika jer očito dobrovoljno nisu ispunili svoje obaveze.

 

br. 3:

 

Na ovo pitanje vjerovatno samo vi imate odgovor jer ga nitko osim vas nemože razumjeti. Barem ja ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gledajte,u pitanju su 2 izjave kod javnog bilježnika.Jedna izjava glasi: Ja ime i prezime osloboditi cu svoga kuma ime i prezime sa sudužništva o kreditu u roku od 6 mjeseci.Ovu izjavu je dao moj kum kome sam ja bio sudužnik.

 

Druga izjava glasi: Ja ime i prezime izjavljujem da ću plaćati kredit svoje kćeri i zeta ukoliko oni ne budu u mogućnosti plaćati.Ovu izjavu je dao otac od njegove žene.

 

Niti jedna izjava nije ispoštivana, niti me kum oslobodio sudužništva za 6 mjeseci, niti je njegov tast umjesto mene preuzeo otplatu kredita kada su meni sjeli na plaću, tu je problem.

 

Ne znam razumijete li sada?Pitanje glasi:

 

Da li izjave ovakve vrste ovjerene kod javnog bilježnika mogu biti temelj tužbe na sudu i koliku snagu imaju na sudu?

 

Da li mi možete pojasniti odgovor br.2, nije mi jasno ono "dragovoljno", što se misli pod tim kad u rukama imaš pravomoćnu presudu?

 

Mislio sam da kada sud presudi u moju korist da onda sud pokreće i vrši ovrhu ako nema sredstava za naplatu ili?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li izjave ovakve vrste ovjerene kod javnog bilježnika mogu biti temelj tužbe na sudu i koliku snagu imaju na sudu?

 

 

Naravno da ovakve izjave mogu biti podloga za tužbu na sudu i imaju puno veču snagu nego da nemate nikakve izjave, no vi ste svjesno pristali biti sudužnik a ne pod nikakvim uvjetima. Pokušajte se dogovoriti sa dužnikom da to rješite dogovorom.

 

 

Da li mi možete pojasniti odgovor br.2, nije mi jasno ono "dragovoljno", što se misli pod tim kad u rukama imaš pravomoćnu presudu?

 

 

Nakon pravomočnosti presude tuženiku se ostavlja neki rok (npr.8 dana) da podmiri dug. No ukoliko to nije učinio dobrovljno na temelju pravomočne presude (koja je ovršna isprava) tražite ovrhu na temelju ovršne isprave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na informacijama, međutim ja jesam pristao biti jamac dragovoljno ali samo pod uvjetom da moj kum i njegov tast daju izjave koje su dali.

 

Međutim, čitajući Vaš odgovor, imam osjećaj da te izjave baš i ne vrijede koliko sam ja mislio, očito da javnobilježnički potpis i pečat nema neku snagu da se može reći, e dao si izjavu, ovjerio je i sad snosi odgovornost te svoje izjave na sudu.

 

Vidjet ćemo, zvao sam kuma međutim on nije voljan da mi vrati dug pa ću svakako morati opet u tužbu, ali ovaj puta ću probati to riješiti sam, bez odvjetnika, jer me moj odvjetnik nije uputio u daljnju proceduru ukoliko ne dođe do isplate.

 

U svakom slučaju hvala lijepo na ovim informacijama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dj_Dejan je napisao:

Hvala na informacijama, međutim ja jesam pristao biti jamac dragovoljno ali samo pod uvjetom da moj kum i njegov tast daju izjave koje su dali.

 

Međutim, čitajući Vaš odgovor, imam osjećaj da te izjave baš i ne vrijede koliko sam ja mislio, očito da javnobilježnički potpis i pečat nema neku snagu da se može reći, e dao si izjavu, ovjerio je i sad snosi odgovornost te svoje izjave na sudu.

 

Vidjet ćemo, zvao sam kuma međutim on nije voljan da mi vrati dug pa ću svakako morati opet u tužbu, ali ovaj puta ću probati to riješiti sam, bez odvjetnika, jer me moj odvjetnik nije uputio u daljnju proceduru ukoliko ne dođe do isplate.

 

U svakom slučaju hvala lijepo na ovim informacijama.

 

Izjave vrijede puno više nego da ih nemate. No da ste napravili izjave o obliku javnobilježničkog akta onda bi imali dokument na temelju kojega bi se mogli i naplatiti, a sada čete najprije morati na sudu dobiti pravomočnu presudu na temelju koje čete se pokušati naplatiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija