Jump to content

tehnološki višak


Dalmatinkica

Preporučene objave

Radim kao asistent voditelja tvrtke (direktora) u firmi koja upravo kreće sa reorganizacijom radnih mjesta. Dobili smo obavijest da će se moje radno mjesto ili spojiti s nekim drugim ili će mi biti ponuđeno novo radno mjesto s plaćom koja je za njega predviđena. U ovom slučaju, jedino radno mjesto koje mi mogu ponuditi je definitivno niže od onoga što radim, a plaća je manja za cca. 2.000 kuna. Zanima me koja su moja prava (i da li ih uopće imam) ukoliko odbijem potpisati novi ugovor za novo radno mjesto? Da li bez obzira imam pravo na nekakvu otpremninu obzirom da se moje radno mjesto zatvara i ima li se uopće smisla boriti za nešto? Thanx!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dalmatinkica je napisao:

Radim kao asistent voditelja tvrtke (direktora) u firmi koja upravo kreće sa reorganizacijom radnih mjesta. Dobili smo obavijest da će se moje radno mjesto ili spojiti s nekim drugim ili će mi biti ponuđeno novo radno mjesto s plaćom koja je za njega predviđena. U ovom slučaju, jedino radno mjesto koje mi mogu ponuditi je definitivno niže od onoga što radim, a plaća je manja za cca. 2.000 kuna. Zanima me koja su moja prava (i da li ih uopće imam) ukoliko odbijem potpisati novi ugovor za novo radno mjesto? Da li bez obzira imam pravo na nekakvu otpremninu obzirom da se moje radno mjesto zatvara i ima li se uopće smisla boriti za nešto? Thanx!

 

Pozzzz Dalmošica,

čuj tih 2 soma kuna je relativno ak imaš plaću 10-12 somova,ali ak imaš 5 onda je to apsolutno loše.

Poslodavac ima samo jedan Zakonom propisani način prema čl.115 zakona o radu, da te pokuša "premjestiti" na drugo,manje plačeno radno mjesto, a taj je donošenje i uručivanje ti odluke o "Otkazu ugovora o radu sa ponudom novog ugovora sa izmjenjenim uvijetima".

Tu ti odluku možeš ali i ne moraš prihvatiti. I kad je prihvatiš imaš pravo "prigovora" u oliku Zahtjeva za zaštitu prava. Isto je dobro jer možeš "upozoriti" poslodavca da ako koga zaposli na tvoje radno mjesto da je dužan isto prvo tebi ponuditi ili ako smatraš da je obrazloženjem o razlozima, narušio tvoja prava da ga tražiš da te vrati na tvoje radno mjesto ....ili ako je taj postupak poslodavca privremenog karaktera zbog krize da mu je obveza da te vrati na tvoje staro radno mjesto i blaa...blaa..

Što se tića otpremnine u slučaju da ne prihvatiš odluku pšoslodavca a kada bi stupio na snagu otkaz ugovora o radu iz poslovnio uvjetovanih razloga,ona je regulirana čl.119 ZOR-a. Pročitaj Goggl...nn149 15.12. 2009. Zakon o radu.

Eto lipa moja. To bi bilo to. I sretno. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cigo, puno hvala!

 

No, ja sam već prije proučila članak 119. u kojem se određuje nekakva visina otpremnine, ali samo u slučaju kada poslodavac raskida ugovor sa mnom. No nigdje se ne navodi da li je dužan ponuditi mi radno mjesto koje je nekakav ekvivalent mome i što se događa onda kad ja to odbijem. Da li su u tom slučaju dužni dati mi nekakvu otpremninu i da li ostvarujem pravo na naknadu s burze rada? jer ko im brani da mi kažu da su me pokušali zbrinut (i to sa najnižim radnim mjestom u tvtci), dakle svakako su mi nešto ponudili, ja sam to odbila i nemam pravo na ništa. Eto, to me zanima. I btw, naravno da su 2000 kn ogromna razlika jer nažalost nemam 10-12 somova. :(

 

 

Thanx!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dalmatinkica je napisao:

Cigo, puno hvala!

 

No, ja sam već prije proučila članak 119. u kojem se određuje nekakva visina otpremnine, ali samo u slučaju kada poslodavac raskida ugovor sa mnom. No nigdje se ne navodi da li je dužan ponuditi mi radno mjesto koje je nekakav ekvivalent mome i što se događa onda kad ja to odbijem. Da li su u tom slučaju dužni dati mi nekakvu otpremninu i da li ostvarujem pravo na naknadu s burze rada? jer ko im brani da mi kažu da su me pokušali zbrinut (i to sa najnižim radnim mjestom u tvtci), dakle svakako su mi nešto ponudili, ja sam to odbila i nemam pravo na ništa. Eto, to me zanima. I btw, naravno da su 2000 kn ogromna razlika jer nažalost nemam 10-12 somova. :(

 

 

Thanx!

 

Dakle dalmatinkica lipa,

u čl.119 se govori o visini otpremnine i to o 1/3 prosjećne plaće u zadnja tri mjeseca prije otkazivanja koj se množi sa cijelim brojem godina staža kod istog poslodavca. I to je tzv. minimalna otpremnina koju određuje Zakon o radu.

Ukoliko je tvoj poslodavac potpisnik kolektivnog ugovora (ili ako nije a zapošljava više od 20 radnika mora imati pravilnik o radu)onda je iznos otpremnine određen tim aktima.

Slijed što i kada sa anexom, sa "Odlukom o poslovno uvjetovanom otkazu ugovora o radu sa PONUDOM novog ugovora sa izmjenjenim uvijetima i kako on tvojim eventualnim ne prihvačanjem prelazi u otkaz i sve to od strane poslodavca,sam ti opisao predhodno.

Ukoliko ne prihvatiš izmjenjeni ugovor i u slučaju da se ne žališ na u tom slučaj aktivirani otkaz isti stupa na snagu,odrađuješ zakonski otkazni rok te te tim poslovno uvjetovanim otkazom stječeš pravo naknade na zavodu za zapošljavanje i pravo na otpremninu.

Da i otpremnina se ne može dobiti ako radnik daje otkaz ili se je sporazumio o prestanku radnog odnosa jer Zakonodavac smatra da je otpremninu u slučeju da radnik svojom voljom raskida jer mu poslodavac nije svojom voljom prekinuo radni odnos nego upravo suprotno pa mu iz tog razloga poslodavac i nije dužan otpremninu dati,kao što iz oistih razloga nema pravo ni na naknadu sa zavoda za zapošljavanje. (Izuzetak je Izvanredni otkaz ugovora o radu u kojem je radnik dokazao da je za taj otkaz kriv poslodavac ali se otpremnina ne može tražiti negoi naknada štete).

U nizu (sigurno pedesetak9)postova prije tvoga to je objašnjeno i jasno ko dan. Treba malo

:cita: :propis: informirati se pa bu sve OK.

Ak nekaj ni jasno. Tu smoooooooooo. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija