Jump to content

Ostavinska rasprava vraćena na sud


HrvojeHorvat

Preporučene objave

Umre otac i iza sebe ostavi dva nasljednika - dvije punoljetne kćeri - recimo da se zovu ANA i IVANA. Djed je bio u posjedu dvije nekretnine - kuće i stana te nekoliko tekućih računa.

Ana i otac imaju sklopljen Ugovor o doživotnom uzdržavanju kojim po smrti oca kuća prelazi u vlasništvo Ane.

Druga nekretnina (stan), kao i dva tekuća računa ulaze u ostavinu.

Na ostavinskoj raspravi kod javnog bilježnika, Ana se slaže da se ostavina dijeli prema zakonu, u jednakim omjerima, na oba nasljednika, no Ivana se ne slaže.

Ivanin je argument kako se ne slaže jer smatra da je ugovor nepravedan te da isti želi osporiti na sudu.

Javni bilježnik vraća predmet na sud.

 

Zanima me, što slijedi?

 

Moje je shvaćanje da Ugovor o doživotnom uzdržavanju "zaobilazi" ostavinski raspravu te da za njegovo ispunjene nije potrebno rješenje javnog bilježnika.

 

Samim time, taj ugovor ne može se osporiti na ostavinskoj raspravi, bila ona kod javnog bilježnika ili na sudu, jer on nije niti predmet ostavinske rasprave. Nadalje, ukoliko netko želi osporiti Ugovor o doživotnom uzdržavanju, mora u građanskoj parnici na sudu dokazati da jedna od ugovornih strana nije ispoštovala ugovor.

 

Obzirom da sam ja zaručnik sestre Ane, u interesu mi je da se ostavina podijeli kako ona želi.

 

Molim komentar, hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

imovinu navedenu u ugovoru o doživotnom uzdržavanju možete prepisati na sebe po ostvarenju uvjeta a to je smrt primatelja uzdržavanja .

imovina navedena u ugovoru o doživotnom uzdržavanju se izuzima iz ostavinske mase.

sa ugovorom o doživotnom uzdržavanju,smtrnim listom i 250,00 kuna za sudsku pristojbu i u gruntovnicu radi upisa vlasništva.

 

osim ako je podnešena tužba za poništenje ugovora o doživotnom uzdržavanju i spor upisan u gruntovnici

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija