Jump to content

HITNO - što ako smo se razveli, a nismo još podijelili stečevinu??!!


Karlok

Preporučene objave

Dragi svi,

 

vjerujem da je ova tema već obrađena, no zanima me profesionalno mišljenje ili iz iskustva sljedeće:

 

Sporazumno sam se razveo od supruge te smo međusobnim ugovorom dogovorili podjelu novaca koji bismo dobili nakon prodaje kuće koja se još uvijek prodaje...dakle, mi smo razvedeni, ali još živimo u kući zajedno. Dogovorili smo ugovorom datum do kojeg bi se kuća trebala prodati, kao i iznos. Mene zanima da li ja kao upisani vlasnik kuće 1/1 mogu prodati kuću nakon datuma isteka ugovora bez traženja ikakve suglasnosti bivše supruge, te podijeliti novac pola/pola?

 

Ispričavam se ako sam otvorio temu koja već postoji, no tek sam se registrirao, a ubit će me ovo (ne)življenje...

 

Hvala svima na pomoći.

Karlo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Još jedno pitanje - obzirom da supruga ne pristaje na prodaju kuće ispod određenog iznosa, a ja više ne mogu plaćti kredit da li mogu podnijeti tužbu za podjelu bračne stečevine gdje će procjenitelj izaći na teren, procijeniti kuću, te na sudu tražiti od nje da ili isplati polovicu vrijednosti ili da prodamo, pa podijelimo?

 

Hvala još jednom...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Karlok je napisao:

Dragi svi,

 

vjerujem da je ova tema već obrađena, no zanima me profesionalno mišljenje ili iz iskustva sljedeće:

 

Sporazumno sam se razveo od supruge te smo međusobnim ugovorom dogovorili podjelu novaca koji bismo dobili nakon prodaje kuće koja se još uvijek prodaje...dakle, mi smo razvedeni, ali još živimo u kući zajedno. Dogovorili smo ugovorom datum do kojeg bi se kuća trebala prodati, kao i iznos. Mene zanima da li ja kao upisani vlasnik kuće 1/1 mogu prodati kuću nakon datuma isteka ugovora bez traženja ikakve suglasnosti bivše supruge, te podijeliti novac pola/pola?

 

Ispričavam se ako sam otvorio temu koja već postoji, no tek sam se registrirao, a ubit će me ovo (ne)življenje...

 

Hvala svima na pomoći.

Karlo

ne vidim zašto ne, bračna stečevina nije vezana razvodom braka. Osim toga, ugovorom sa suprugom ste rješavali vaše imovinsko-pravne odnose, a ne samu prodaju kuće. Čudno mi je da ste dogovorili datum prodaje kuće, pa to ne ovisi samo o vama i supruzi... :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Karlok je napisao:

Još jedno pitanje - obzirom da supruga ne pristaje na prodaju kuće ispod određenog iznosa, a ja više ne mogu plaćti kredit da li mogu podnijeti tužbu za podjelu bračne stečevine gdje će procjenitelj izaći na teren, procijeniti kuću, te na sudu tražiti od nje da ili isplati polovicu vrijednosti ili da prodamo, pa podijelimo?

 

Hvala još jednom...

 

Pa kako si je to Vasa supruga zamislila da ona "ne pristaje na prodaju kuce ispod odredjenog iznosa"?

To znaci da ju ona kupuje po toj cijeni od Vas?

Eto Vam moguceg rjesenja - neka ona vama isplati Vas dio iznosa po toj cijeni koju je sama odredila!

 

I pazite sa sudskim vjestacima, da vam se ne dogodi procjena na jos veci iznos od supruginih zelja. Jer jedina vazeca procjena je iznos koji dobijete cinom prodaje od kupca, sve drugo su golubovi na grani...

 

LP

:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala svima na pomoći...

 

Ugovorom smo htjeli točno precizirati koliki dio kome ide, pa smo stavili da taj ugovor važi samo do tog i tog datuma...

 

Dakle, ja mislim (ispravite me ako griješim) da ukoliko se kuća ne proda u vremenu do isteka datuma na ugovoru, takva podjela više ne važi i dijeli se pola pola...

 

E sad, obzirom da je kuća bračna stečevina bez obzira što sam ja uknjižen kao vlasnik 1/1, a ne možemo se dogovoriti tj. ona si je zacrtala u svojoj glavi da se kuća ne smije prodat ispod nekog iznosa, jel mogu ja podnijeti tužbu za podjelu imovine i da konačno krenem/završim s tom pričom?

 

hvala vam:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je, slažem se...od ukupnog iznosa koji bi trebali dobiti od prodaje kuće, odbija se neotplaćeni dio kredita...

 

No mene ubija to što sam na neki način vezanih ruku sljedećih 5 mj do kada traje spomenuti ugovor...u tom ugovoru piše da se kuća ne smije prodati ispod određenog iznosa (znam, znam, ne baš pametan potez, ali time sam "kupio" svoj mir...)

 

Ja ne vidim da će se kuća u ovih 5mj prodati po toj cijeni, a ja više ne mogu plaćati kredit...

 

Stoga, evo još jedno pitanje koje me muči - u spomenutom ugovoru dakle stoji podjela imovine 2/3 njoj, 1/3 meni, te stavka da se ona tako može i uknjižiti. Što ako se ona tako i uknjiži, te postane većinski vlasnik kuće, a ugovor istekne - je li i onda vrijedi podjela pola/pola bez obzira što se udio vlasništva promijenio??

 

HVala vam svima na vremenu, trudu i odgovorima:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

podnesi tužbu sudu za utvrđivanje bračne stečevine .

kad sud utvrdi koliki dio komu pripada tada prodajte a ne po nekom ugovoru.

ako nemožete vi prodati kuću prodaja se vrši putem suda (cijena je znatno umanjena).

 

rate kredita ste trebali plaćato 1/2 i 1/2 pošto je i kredit bračna stečevina.(a i troškovi se djele ako živite u kući)

za rate kredita koje si otplatio od vremena od kada više ne traje zajednički živit traži da se poveča tvoj dio u imovino

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija