Jump to content

kad HZZO ne priznaje zakon o radu...


margot

Preporučene objave

Ovo je zapravo opet isto pitanje o porodiljnim naknadama odnosno gubitku prava na njih ...

Žena je zaposlena,ima Ugovor o radu na određeno, produžuje ga uz povremene prekide već više od dvije godine. Zadnji prekid od 5 dana napravljen je polovicom kolovoza 2009, nakon čega je Ugovor produžen i vrijedio je kad je otišla na porodiljni dopust početkom veljače 2010. na HZZO-u je zbog spomenutog prekida tretiraju kao nezaposlenu jer nema 12 mjeseci staža neprekidno. Problem je zapravo u sljedećem: zakon O RADU tolerira ovakav prekid između dvaju ugovora, tj. prekid kraći od dva mjeseca ne smatra se prekidom. Na HZZO-u ovakav argument glatko odbijaju, tvrde da se oni rukovode samo i jedino Zakonom o porodiljnim naknadama.

 

Mene sad zapravo zanima sljedeće: što se točno misli u zakonu o radu u spomenutoj stavci koja govori o ugovoru na određeno, da li je kolegica po ovom zakonu neprekinuto zaposlena ili nije (njezin je ugovor produžen i dalje, još je prijavljena kod nas kao zaposlena)? Ili smo nešto opet krivo shvatili (nije isključeno, nemamo veze s pravnom strukom)?:-? Ako pak Zakon o radu zaista tolerira prekid između dva ugovora o trajanju od 5 dana, kako je moguće da HZZO tako nešto ignorira?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

margot je napisao:

Ovo je zapravo opet isto pitanje o porodiljnim naknadama odnosno gubitku prava na njih ...

Žena je zaposlena,ima Ugovor o radu na određeno, produžuje ga uz povremene prekide već više od dvije godine. Zadnji prekid od 5 dana napravljen je polovicom kolovoza 2009, nakon čega je Ugovor produžen i vrijedio je kad je otišla na porodiljni dopust početkom veljače 2010. na HZZO-u je zbog spomenutog prekida tretiraju kao nezaposlenu jer nema 12 mjeseci staža neprekidno. Problem je zapravo u sljedećem: zakon O RADU tolerira ovakav prekid između dvaju ugovora, tj. prekid kraći od dva mjeseca ne smatra se prekidom. Na HZZO-u ovakav argument glatko odbijaju, tvrde da se oni rukovode samo i jedino Zakonom o porodiljnim naknadama.

 

Mene sad zapravo zanima sljedeće: što se točno misli u zakonu o radu u spomenutoj stavci koja govori o ugovoru na određeno, da li je kolegica po ovom zakonu neprekinuto zaposlena ili nije (njezin je ugovor produžen i dalje, još je prijavljena kod nas kao zaposlena)? Ili smo nešto opet krivo shvatili (nije isključeno, nemamo veze s pravnom strukom)?:-? Ako pak Zakon o radu zaista tolerira prekid između dva ugovora o trajanju od 5 dana, kako je moguće da HZZO tako nešto ignorira?

 

 

 

 

Ovo i mene jako zanima, s tim da sam ja imala prekid od samo 3 dana i to neradna (od 01. - 03. siječnja 2010) i izračunali su mi da porodiljna naknada iznosi 50% proračunske osnovice (1663 kn) iako sam predhodno bila u neprekinutom radnom odnosu (a time i u neprekinutom stažu osiguranja) dulje od dvije godine. Razlog prekida je promjena poslodavca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Točno je da se prekid radnog odnosa propisima koje navodiš u situacijima koje navodiš tretiraju na različite načine, kao i pravne posljedice koji one proizvode.

 

No rodiljne su naknade i potpore uređene posebnim zakonom koji neprekidi staž osiguranja u trajanju od 12 mjeseci navodi kao eksplicitni uvjet za ostvarivanje prava u delimitiranom novčanom iznosu i nije izgledno da bi se mogla pobijati odluka u ovakvim slučajevima pozivom na odredbe Zakona o radu ili bilo kojeg drugog propisa istog ranga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija