Jump to content

darovni ugovor (darovatelj umro prije realizacije ugovora- uknjižbe)


zeljko0501

Preporučene objave

Otac je darovao sinu stan u kojem sin živi koji je uknjižen na oca ugovorom o darovanju ovjerenom kod javnog bilježnika.

Jedna od točaka ugovora kaže da sin može izvršiti uknjižbu odmah po potpisu i ovjeri ugovora.

Dogodilo se da je otac preminuo prije nego je provedena uknjižba.

Stan nije uveden u ostavinsku raspravu a na rješenje o nasljeđuvanju majka i sestra daroprimatelja nisu imali primjedbe niti su ulagali žalbu. (majka se odrekla nasljedstva u korist sina a sestra je uzela 1/3 novčanih sredstava)

Sud je sad odbio uknjižbu vlasništva sinu na darovani stan jer ugovor "nije valjano sklopljen kao darovni ugovor bez predaje stvari u neposredan posjed daroprimcu".

Kako se nije planirala ni predvidila predaja stvari nakon smrti već je rećeno da se uknjižba može odmah izvršiti po ovjeri potpisa ugovora isti nije ni rađen u formi javnobilježničkog akta (solemiziran) .

Kako je moguće ostvariti uknjižbu vlasništva na stan ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko dugo živite u tom stanu?

 

Ako Vi živite u stanu koji je predmet darovanja, za valjanost ugovora o darovanju potrebna je samo ovjera potpisa darovatelja, odnosno Vašeg pok. oca.

 

U svakom slučaju, mišljenja sam da zemljišnoknjižni odjel nije dužan ex offo utvrđivati da li Vi živite ili ne u tom stanu. To je predmet nekog drugog postupka koji se pokreće tužbom za utvrđenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

renvoi je napisao:

Koliko dugo živite u tom stanu?

 

Ako Vi živite u stanu koji je predmet darovanja, za valjanost ugovora o darovanju potrebna je samo ovjera potpisa darovatelja, odnosno Vašeg pok. oca.

 

U svakom slučaju, mišljenja sam da zemljišnoknjižni odjel nije dužan ex offo utvrđivati da li Vi živite ili ne u tom stanu. To je predmet nekog drugog postupka koji se pokreće tužbom za utvrđenje.

 

U stanu živim neprekidno zadnjih 20 g. (potvrda o prebivalištu, plaćam otkup stana i ostale režije). Potpis darovatelja je ovjeren na ugovoru kod javnog bilježnika. Cjeli je problem u tome otkud rečenica u odbijenici - bez predaje stvari - kad mi je u stvarnosti otac predao stan 94. a sada smo to željeli i ozakoniti.

Dali je pametno ponoviti zahtjev za uknjižbu (ova je odbijenica upisana u vl. list) i ide li ponovni zahtjev istom sudcu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na Vašem mjestu ja bi se žalio - naravno, ako nije prošao rok za žalbu.

 

Ukratko istaknite da ste u posjedu predmetnog stana 20 god., potkrijepite nekim dokazima (može i preslika - npr. računa) ili sl. iz čega se može zaključiti da Vi živite u tom stanu.

 

U svakom slučaju istaknite da nije dužnost zemljišnoknjižnog referenta da sam utvrđuje da li netko živi ili ne u stanu koji je predmet darovanja.

 

Ako Vam je istekao rok za žalbu, podnesite ponovno prijedlog za uknjižbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija