Jump to content

nasljedstvo po baki


LJILJANAC

Preporučene objave

Poštovani,

moja situacija je poprilično komplicirana, ali ću se potruditi da vam što jasnije objasnim problem. Naime, nakon očeve smrti na ostavini se je utvrdilo da očeva majka (koja živi sa nama)ima pola kuće i okućnice gdje svi živimo, a druga se polovina (koja je bila očeva) dijeli na moju majku, brata i mene svakom po 1/6. Zanima me na koga će se dijeliti bakina polovina nakon njene smrti? Da li moja majka ima pravo na neki dio po baki-svekrvi?

Slijedeće pitanje je: u dvorištu je ucrtana kuća(u kojoj živi brat, mama i baka) i dvorišne zgrade od kojih sam jednu preuredio za svoju obitelj, ali se vodi kao dvorišna zgrada. zanima me da li bi se moja kuća mogla prenamijeniti u stambeni objekat s obzirom da je sve u istom dvorištu i na istom kućnom broju? Naime, nemam niti svoj priključak struje, niti vode već sve koristimo zajednički preko njihove kuće i plaćamo po pola.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

desimir je napisao:

Vasa majka ne moze nasljedjivati baku-svekrvu, ali vi kao njeni unuci mozete.

 

Meni to nikako nije jasno:

Ako je bakin sin, a majčin suprug umro, ne nasljeđuje li po bakinoj smrti njen sin - a budući da je mrtav, onda njegovi nasljednici: njegova supruga i njegovi potomci?

 

Osim toga, ako je majka zajedno s ocem gradila i ulagala u tu kuću, nema li majka pravo na bračnu stečevinu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

naiva je napisao:

desimir je napisao:

Vasa majka ne moze nasljedjivati baku-svekrvu, ali vi kao njeni unuci mozete.

 

Meni to nikako nije jasno:

Ako je bakin sin, a majčin suprug umro, ne nasljeđuje li po bakinoj smrti njen sin - a budući da je mrtav, onda njegovi nasljednici: njegova supruga i njegovi potomci?

 

Osim toga, ako je majka zajedno s ocem gradila i ulagala u tu kuću, nema li majka pravo na bračnu stečevinu?

 

1.Procitajte ovdje prvi post pod kljucem o nasljednom pravu od "notarice".

2. Gdje ste procitali da je "majka zajedno s ocem gradila i ulagla...."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma samo da pojasnim! Naime, baka i otac su dijelili kuću i imanje nakon djedove smrti po pola. Dakle očev dio se je dijelio nakon njegove smrti na tri jednaka dijela, odnosno na brata, majku i mene. Za sve vrijeme zajedničkog života moji roditelji nisu ulagali u kuću ništa, do prošle godine kada je majka uredila kuću za sebe i brata. Zbog toga mene zanima da li ona ima pravo naslijeđivanja po baki, jer smatram da sam u tom slučaju ja oštećen, jer bi brat i majka bili većinski vlasnici čestice na kojoj se nalazi i kuća u kojoj živim sa svojom obitelji, a koju sam sam uređivao i ulagao svoj novac, što moja majka osporava i tvrdi da je sve njezino i bratovo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

LJILJANAC je napisao:

Ma samo da pojasnim! Naime, baka i otac su dijelili kuću i imanje nakon djedove smrti po pola. Dakle očev dio se je dijelio nakon njegove smrti na tri jednaka dijela, odnosno na brata, majku i mene. Za sve vrijeme zajedničkog života moji roditelji nisu ulagali u kuću ništa, do prošle godine kada je majka uredila kuću za sebe i brata. Zbog toga mene zanima da li ona ima pravo naslijeđivanja po baki, jer smatram da sam u tom slučaju ja oštećen, jer bi brat i majka bili većinski vlasnici čestice na kojoj se nalazi i kuća u kojoj živim sa svojom obitelji, a koju sam sam uređivao i ulagao svoj novac, što moja majka osporava i tvrdi da je sve njezino i bratovo.

 

Baku nasljedjuju njen bracni drug i djeca, kao zakonski nasljednici 1.reda.

Obzirom da baka nema muza, a od djece ima sina koji je umro, to nju nasljedjuju djeca njenog sina, tj. vi, njeni unuci, nacelom predstavljanja. Snaha ne nasljedjuje na temelju zakona.

Jedino u slucaju sklopljenog ugovora o dozivotnom izdrzavanju s bakom moglo bi joj pripasti u vlasnistvo od 1/2 u casu bakine smrti, ukoliko se i stvarno radi o ozbiljno zakljucenom pravnom poslu, a ne simulaciji.

Takodjer ako bi snaha bila odredjena u testamentu da nasljedjuje, mogla bi biti nasljednikom, medjutim, mogli bi po osnovu nuznog zakonskog dijela traziti da se umanji oporucno raspolaganje, do dijela koji bi Vam po Zakonu trebao pripasti. :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija