Jump to content

audio/video 2.put


sanja11

Preporučene objave

zdravo,

 

neznam ako je s mojom prijasnjom porukom sve u redu, vec neko vrijeme sam poslala jedno pitanje ali nisam dobila od nikoga nikakav komentar pa me samo zanima ako sam nesto krivo napravila.

 

evo, ponovni text, izvinjam se ako to nije najpravilniji put za skrenuti pozornost.

 

Sanja

 

 

 

Povratnica sam iz Italije. Bavim se video produkcijom, snimanjima reklama, spotova i kratkih umjetničkih filmova. Želim se vratiti u rodni Zadar i tamo u obiteljskoj konobi koja će biti u mojem vlasništvu otvoriti video studio. Površina konobe je 50m2 i uz to ću imati još 4m2 sanitarija i manji hodnik.

 

Konobu namjeravam zvučno izolirati po pravilima struke.

Tvrtka za koju sam snimala neko vrijeme u Milanu, se bavi distribucijom profesionalne video opreme i žele otvoriti novi d.O.o. / veleprodaju / za Hrvatsku koji bi se isto bavio distribucijom profesionalne video opreme (kamere, reflektori, leće, objektivi, fotoaparati) i žele da ja budem predstavnik/direktor/prokurist (nisam sigurna što je najbolje) nove tvrtke odnosno d.O.o.-a.

 

Nama se to čini kao idealan spoj, jer bi ja uz svoju umjetničko-tehničku djelatnost (snimanje, produkcija) bila u prilici i koristiti njihovu opremu i zapravo cijeli prostor bi postao jedan izložbeno-prodajni salon.

 

Zanima me da li ja za svoju djelatnost (snimanje, produkcija) mogu imati svoj obrt, registriran na mene u svojoj konobi, a uz to biti direktorica nove firme koja ce prostore imati u istoj konobi. Nama se to čini logično jer su djelatnosti totalno povezane, ali neznamo kako to pravno rijesiti.

 

To znaci, da li je moguće imati ta dva poslovna subjekta u istom prostoru? s tim da je jedan moj obrt, a drugi d.O.o kojem sam ja direktorica?

 

Da li je meni pametnije otvoriti isto d.O.o. umjesto obrta i koje su razlike?

Da li "novi" obrtnici dobivaju kakav poticaj od države, novčani, i koliki je iznos i uvjeti?

 

Da li je tih 50m2 + sanitarije dovoljno za takav izlozbeno prdajni prostor?

 

Najljepše hvala,

 

Sanja Gačić

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

a) pitanje zakupa poslovnog prostora

Ako ste vlasnik poslovnog prostora u kojem je sjedište d.O.o. tada ostvarujete oporezivi primitak od najma imovine sukladno čl. 27 Zakona o porezu na dohodak.

 

b) možete istovremeno biti obrtnik i zakonski predstavnik d.O.o. (direktor ili prokurist)

kao obrtnik obveznik se plaćanja doprinosa (osiguranik), dok kao zakonski predstavnik niste. Pravdanje nastalih putnih troškova na službenom putu možete pravdati u poslovnim knjigama obrta, ali ne neoporezivo i u d.O.o. Sve isplate iz d.O.o. vama osobno smatraju se drugim dohotkom, osim ako naknadu za zastupanje ili posredovanje ne ugovorite s d.O.o.

 

ne možete ugovoriti naknadu za upravljanje jer tu naknadu može zaračunavati samo član društva (vlasnik poslovnih udjela)

 

možda bi bilo primjereno u vašem slučaju otvoriti d.O.o. zajedno s talijanskim partnerima (da ste i vi član društva). Društvenim ugovorom o osnivanju društva dogovorite da zajednički d.O.o. obavlja dvije djelatnosti (trgovinu i produkciju). Vi biste bili član društva i direktor društva. Iako društvo ima jedinstvene poslovne knjige, zasebno analitički vodite djelatnost trgovine i djelatnost produkcije. Ugovorite da dobit od trgovine se isplaćuje talijanskom članu društva, a dobit od produkcije vama. U ovom slučaju bi biste i zaposlenik društva i ostvarivali primitke od nesamostalong rada i primitke od zakupa poslovnog prostora. Svi vaši troškvi mogli bi se pravdati u društvu sukladno poreznim propisima.

 

Ako vam ne odgovara navedeni scenario, bolje je vam je osnovati vlastiti d.O.o. za produkciju kojem ćete dati u zakup poslovni prostor nego biti obrtnik. kao član društva odgovarate prema trećima samo do visine iznosa temeljnog kapitala (20.000 kuna min.)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala najljepse na odgovorima. Nadam se da se necete ljutiti ako postavim jos par pitanja jer mi je vecina "poslovnog jezika" strana i ne razumumijem bas najbolje. ne zamjerite ako postavljam "glupa" pitanja.

 

 

 

a) pitanje zakupa poslovnog prostora

Ako ste vlasnik poslovnog prostora u kojem je sjedište d.O.o. tada ostvarujete oporezivi primitak od najma imovine sukladno čl. 27 Zakona o porezu na dohodak..)

 

To znaci, da cak i kada bi htjela, ne mogu d.O.o.-u ustupiti prostor besplatno. Ionako to nisam ni mislila, ali me samo zanima da li tocno razumijem vas odgovor? Oporezivi primitak znaci da recimo od 1000E mjesecno najamnine, drzavi ide 22%? Znam da kad privatno nekome iznajmljujete stan, uglovnom nitko nikome ne placa nista osim dogovorenog iznosa.

 

 

 

 

b) možete istovremeno biti obrtnik i zakonski predstavnik d.O.o. (direktor ili prokurist).

 

Kakva je razlika izmedju direktora i prokurista?

 

 

 

kao obrtnik obveznik se plaćanja doprinosa (osiguranik), dok kao zakonski predstavnik niste.

 

Kako i na koji nacin kao direktor ili prokurist onda reguliram svoj status u Hrvatskoj, mislim na mirovinsko i zdravstveno? Ako sam zaposlena kao direktor ili prokurist, imam i neku placu, sto znaci da mjesecno dio novaca ide na takva davanja (sve povise netto place?).

 

 

 

Pravdanje nastalih putnih troškova na službenom putu možete pravdati u poslovnim knjigama obrta, ali ne neoporezivo i u d.O.o.

 

 

Sto tocno znaci pravdanje? Da se prikazu kao trosak obrta/firme? Sto znaci "neoporezivo" u ovom slucaju sto ste nacveli za d.O.o.?

 

 

 

Sve isplate iz d.O.o. vama osobno smatraju se drugim dohotkom, osim ako naknadu za zastupanje ili posredovanje ne ugovorite s d.O.o. ne možete ugovoriti naknadu za upravljanje jer tu naknadu može zaračunavati samo član društva (vlasnik poslovnih udjela)

 

To isto ne razumijem. S kim bi drugim mogla to dogovoriti osim sa d.O.o. s kojim bi bila partner?

 

 

 

 

možda bi bilo primjereno u vašem slučaju otvoriti d.O.o. zajedno s talijanskim partnerima (da ste i vi član društva). Društvenim ugovorom o osnivanju društva dogovorite da zajednički d.O.o. obavlja dvije djelatnosti (trgovinu i produkciju). Vi biste bili član društva i direktor društva. Iako društvo ima jedinstvene poslovne knjige, zasebno analitički vodite djelatnost trgovine i djelatnost produkcije. Ugovorite da dobit od trgovine se isplaćuje talijanskom članu društva, a dobit od produkcije vama. U ovom slučaju bi biste i zaposlenik društva i ostvarivali primitke od nesamostalong rada i primitke od zakupa poslovnog prostora. Svi vaši troškvi mogli bi se pravdati u društvu sukladno poreznim propisima.

 

Ovo mi je jako dobra informacija. Puno vam hvala. Sto se dogadja u primjeru da se nakon nekog vremena "rastanemo"? Ovaj vas drugi prijedlog da ne idem na obrt nego na svoj d.O.o mi je isto zanimljiv ali neznam koliki su troskovi jesecno za odrzavanje firme odnosno d.O.o? Postoji li negdje link gdje se vide sve prednosti i mane obrta i d.O.o.-a?

 

 

 

 

Ako vam ne odgovara navedeni scenario, bolje je vam je osnovati vlastiti d.O.o. za produkciju kojem ćete dati u zakup poslovni prostor nego biti obrtnik. kao član društva odgovarate prema trećima samo do visine iznosa temeljnog kapitala (20.000 kuna min.)

 

Da li je moguce da ta dva d.O.o-a posluju na istoj adresi u istih tih 50m2?

 

Oprostite na toliko pitanja ali meni je to sve potpuno novo podrucje a zeljela bi se sto bolje pripremiti za sastanak.

 

Puno Hvala,

 

Sanja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Općenito, više poslovnih subjekata (pravnih i fizičkih osoba) mogu na istoj adresi imati sjedište odnosno obavljati gospodarsku djelatnost. Iznimno, ovisno o prirodi djelatnosti postoje ograničenja.

 

Troškovi nastali na službenom putu mogu se neoporezivo isplatiti (bez da se obračunavaju doprinosi i porezi) samo fizičkoj osobi koja je zaposlenik isplatitelja naknade troškova odnosno kada obrtnik sam sebi priznaje vlastite troškove na službenom putu (cesatrine, gorivo, noćenje s doručkom, 2 kune/km privatnog automobila, dnevnice). Ako ste obrtnik i direktor odnosno prokurist d.O.o. u kojem ne možete biti zaposlenik jer ste obrtnik tada navedene troškove možete priznati kao izdatke u poslovnim knjigama obrta. U slučaju da društvo, vama kao direktoru/prokuristu, nadoknađuje te troškova mora obračunati i platiti doprinose i poreze kao da vam isplaćuje drugi dohodak (naknada temeljem ugovora o djelu).

 

Direktor je zastupnik po zakonu temeljem ZTD-a, i odgovara za imovinu i obveze društva, može ali ne mora biti zaposlenik društva. vidi čl. 41., 442., 426. i 427. ZTD-a

 

Prokurist je opunomoćena osoba kojoj se u sudski registar upisuje prokura (opća trgovačka punomoć za zastupanje). Prokurist može ali ne mora biti zaposlenik društva. Prava i obveze prokuriste su uže od direktora. vidi čl. 44.-54. ZTD-a.

 

Ako ste obrtnik i temeljem toga osiguranik za socijalna davanja, tada kao direktor/prokurist nećete primati plaću u d.O.o. niti biti osigurani. Ako vam se išta isplati to je drugi dohotak osim ako niste ujedno i član društva - tada je to isplata dobiti.

 

Točno, ako bi ste društvu dali prostor u zakup bez naknade tada PU procjenom utvrđuje primitak od zakupnine i poreznim rješenjem vas zadužuje da plaćate predujam poreza na dohodak od imovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija