Jump to content

Prolaz kroz dvorište druge zgrade


cibox

Preporučene objave

Imam garažu koja je ucrtana u katastarski plan i za koju imam građevinsku dozvolu. Ali problem je u tome što za uči u garažu sa autom, moram proči kroz dvorište druge zgrade. Zanima me kojim zakonom je uređeno da ja smijem prolazit kroz tuđe dvorište budući da mi je to jedini pristup garaži?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakonom o vlasništvu i drugim stvarnim pravima!

radi se o pravu stvarne služnosti, sud može donijeti na zahtjev vlasnika nekretnine (dakle vas) uz određene pretpostavke odluku o osnivanju nužnog prolaza. pretpostavke su da do nekretnine odnosno garaže nema nikakve ili nema prikladne putne veze sa javnim putom i ako je korist otvaranja nužnog prolaza veća od štete koja se tim prolazom čini.

također ste vi kao korisnik nužnog prolaza dužni platiti punu novčanu naknadu vlasniku poslužne nekretnine.

proučite detaljnije ZV oko članka 220. ili tako nešto

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

čekajte sad, dali je vama zatvoren prilaz ili ga nikad niste ni imali tj. morate prić priko tuđe zemlje. Ako vam je neko samovlasno zatvorio prilaz (javni put i sl.) onda je to smetanja prava služnosti puta. Budite malo jasniji!

 

Usto, otiđite u katastar i izvadite katastarsku mapu za to vaše područje i vidjet ćete kolika je koja nekretnina!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija