Jump to content

novi zakon - godisnji


like2watch

Preporučene objave

POzdrav! Imam problem. Radila sam u jednoj osnovnoj školi od 17. 1.2010. do 30.04.2010. i nisam koristila niti godišnji odmor niti sam dobila neku naknadu. Prešla sam u drugu školu 6.5.2010. do 25.6.2010. U biti, radim od 6.9.2005. g. bez prekida do sada 25.6.2010. Imam li pravo na cijeli godišnji odmor? Ako ne, treba li mi cijelu naknadu za g.o. isplatiti posljednja škola u kojoj sam radila ili svaka škola za sebe? Imam li pravo na regres? Naime, posljednja mi je škola dala naknadu za samo 4 dana i sad se borim za ono što mi pripada iz prve škole. Neke škole i za manje rada zaposleniku daju i cijeli godišnji i regres. Molim odgovor!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobila sam rješenje o godišnjem odmoru po kojem mi je isti smanjen za 2 dana (radni staž 8 godina), odnosno isti je kao i kod ljudi koji imaju 0 godina staža! Pogledala sam Pravilnik o radu svoje firme u kojem su napravljene određene izmjene. Tako po njemu ispada da do 10-te godine staža nemam pravo niti na jedan dodatni dan! Tako u članku XX. Pravilnika stoji:

Radnik ima za svaku kalendarsku godinu pravo na plaćeni godišnji odmor u trajanju od najmanje dvadeset (20) radnih dana.

A u članku XY:

Vrijeme trajanja godišnjeg odmora u trajanju dužem od dvadeset (20) radnih dana utvrđuje se prema osnovi:

1. radnog staža

2. složenosti posla i ostvarenom doprinosu poslovanju Društva

3. zdravstvenog stanja radnika

1. Prema duljini radnog staža na osnovicu od 18 dana, radnik ima pravo na dodatne dane, i to:

- na ukupni staž do 5 godina 1 radni dan

- -"- od 5 do 10 godina 2 radna dana

- -"- od 10 do 15 godina 3 radna dana

- -"- od 15 do 20 godina 5 radnih dana

itd.

Gdje je tu kvaka 22? Kako se dodatni dani dodaju na osnovicu od 18 dana, a propisan je minimum od 20 dana? Jeli ovo u skladu sa ZOR-om?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poslodavac je krajem svibnja utvrdio trajanje godišnjeg odmora za svakog pojedinog radnika, sukladno ZOR-u i Pravilniku o radu.

Prema Pravilniku jedno od mjerila za utvrđivanje trajanja g.o. je dužina radnog staža.

Moje pitanje je: da li radnik koji tijekom godine prijeđe u novu "kategoriju" po dužini staža od tog trenutka ima pravo i na povećanje dana g.o.

 

Na primjer:

radnik krajem svibnja ima 14 godina i 10 mjeseci staža, a u srpnju punih 15 godina staža.

Pravilnik određuje da radnici koji imaju 10-15 godina staža imaju pravo na 3 dana g.o., a oni koji imaju 15-20 godina staža imaju pravo na 4 dana g.o.

Pripada li mu od srpnja povećanje dana godišnjeg odmora?

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jaja1 je napisao:

Poslodavac je krajem svibnja utvrdio trajanje godišnjeg odmora za svakog pojedinog radnika, sukladno ZOR-u i Pravilniku o radu.

Prema Pravilniku jedno od mjerila za utvrđivanje trajanja g.o. je dužina radnog staža.

Moje pitanje je: da li radnik koji tijekom godine prijeđe u novu "kategoriju" po dužini staža od tog trenutka ima pravo i na povećanje dana g.o.

 

Na primjer:

radnik krajem svibnja ima 14 godina i 10 mjeseci staža, a u srpnju punih 15 godina staža.

Pravilnik određuje da radnici koji imaju 10-15 godina staža imaju pravo na 3 dana g.o., a oni koji imaju 15-20 godina staža imaju pravo na 4 dana g.o.

Pripada li mu od srpnja povećanje dana godišnjeg odmora?

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Ako radnik npr 01.07. ima punih 15 godina staža, a rješenje o korištenju godišnjeg odmora je datirano sa npr 02.07., onda ostvaruje pravo na povećanje. Odnosno, ako je npr prvi dio godišnjeg (min 2 tjedna) iskoristio u lipnju, u srpnju navršio punih 15 godina staža, a drugi dio koristi npr u prosincu, onda se ne ostvaruje ovo pravo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

beee je napisao:

Dobila sam rješenje o godišnjem odmoru po kojem mi je isti smanjen za 2 dana (radni staž 8 godina), odnosno isti je kao i kod ljudi koji imaju 0 godina staža! Pogledala sam Pravilnik o radu svoje firme u kojem su napravljene određene izmjene. Tako po njemu ispada da do 10-te godine staža nemam pravo niti na jedan dodatni dan! Tako u članku XX. Pravilnika stoji:

Radnik ima za svaku kalendarsku godinu pravo na plaćeni godišnji odmor u trajanju od najmanje dvadeset (20) radnih dana.

A u članku XY:

Vrijeme trajanja godišnjeg odmora u trajanju dužem od dvadeset (20) radnih dana utvrđuje se prema osnovi:

1. radnog staža

2. složenosti posla i ostvarenom doprinosu poslovanju Društva

3. zdravstvenog stanja radnika

1. Prema duljini radnog staža na osnovicu od 18 dana, radnik ima pravo na dodatne dane, i to:

- na ukupni staž do 5 godina 1 radni dan

- -"- od 5 do 10 godina 2 radna dana

- -"- od 10 do 15 godina 3 radna dana

- -"- od 15 do 20 godina 5 radnih dana

itd.

Gdje je tu kvaka 22? Kako se dodatni dani dodaju na osnovicu od 18 dana, a propisan je minimum od 20 dana? Jeli ovo u skladu sa ZOR-om?

 

Ovo pitanje je već postavljeno tijelima koja bi trebala dati mjerodavna tumačenja zakona, ali odgovori nisu bili konkretni. Naime, neki tumače da je zakonom propisano minimalno trajanje godišnjeg odmora od 4 tjedna (u Vašem slučaju 20 dana jer imate petodnevni radni tjedan)i to tumače da se na osnovicu od 18 dana dodaju dodaci ovisno o pravima iz kolektivnog ugovora, pravilnika, ugovora o radu i sl. Oni koji ne ostvaruju, kada se pribroje dodaci, minimalnih zakonom propisanih 20 dana (a to bi bili radnici bez staža, bez dodatka na uvjete rada, djecu i sl), oni ipak ostvaruju pravo na trajanje godišnjeg od 20 dana jer je tako propisano zakonom.

Drugo je tumačenje da je osnovica 20 dana i da na nju idu dodaci. Ne znam šta konkretno odgovoriti. Znam iz prakse da se negje tumači na 1. način, a negdje na 2. način. Kada se postavi upit raznoraznim komisijama,povjerenstvima,...o konkretnom problemu onda su to odgovori vrlo dvosmisleni i nedorečeni i doslovce kažu: nazovite na broj....pa ćemo vam odgovoriti, a u svakodnevnoj praksi meni ništa ne znači što je tamo netko nešto rekao ako toga na papiru u vidu službenog tumačenja nema. Rijetki su oni koji pismeno odgovore i stoje iza toga. Žalosno je što to nije 1. put da se susrećem sa ovakvom praksom, a još žalosnije što sigurno nije ni posljednji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija