Jump to content

Obveze javnog bilježnika pri ostavinskoj raspravi


mirabelo123

Preporučene objave

Poštovanje!

 

Ubrzo me čeka jedna ostavinska rasprava i trebao bih naslijediti skupa sa sestrom jednu kuću u Zagrebu i jednu kuću na moru, skupa sa pripadajućim zemljištem.

 

1. Da li pri primitku poziva na ostavinsku raspravu mi možemo preko tog istog javnog bilježnika dobiti sve papire koji su potrebni da se kuće i zemljišta naslijede (znači vlasnički listovi, papiri iz katastra i zk odjela itd...) ili ih moramo sami pribavljati?

 

2. Da li se to dodatno naplaćuje? Koliko je uopće max moguća cifra koju nam javni bilježnik može naplatiti za ostavinsku?

 

3. Jedna od nekretnina ne glasi direktno na oca, već na pokojnog djeda (oca od mojeg oca). Otac je to naslijedio, imamo doma papire od te ostavinske rasprave, međutim nije se nikad upisao kao vlasnik. Da li mi sad možemo to normalno prenijeti na sebe, ako donesemo sve potrebne papire?

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Ostavinska rasprava u načelu se pokreće po službenoj dužnosti po dostavi smrtovnice iz matičnog ureda sudu, a u smrtovnici se navodi i matičarima poznata imovina.

 

Međutim, matičar to priprema, načelno, u dobroj namjeri ali nasljednici su ti koji se trebaju pobrinuti da se navede sva imovina, prikupi sva dokumentacija i navedu svi nasljednici. Prikupljanje takve dokumentacije nije uvijek jednostavno i nerealno je očekivati da će to učiniti itko bolje od onih koji su sami izravno najviše zainteresirani za to.

 

Bilježnik vam u tome može pomoći, ali to nije sastavni dio samog ostavinskog postupka, osim ako nije potrebno službenim dopisom zatražiti neke podatke (npr. od banke o računima pokojnika).

 

2. Svaka se usluga plaća. Tarife možete naći na stranicama javnobilježničke komore i bilo bi dobro da ih proučite. Bilo je prigovora na postupke nekih bilježnika u tom pogledu.

 

3. Vanknjižna imovina se može uračunati u ostavinu, podijeliti i navesti u rješenju o nasljeđivanju na takav način. Međutim, temeljem toga nećete moći provesti upis u zemljišne knjige nego ćete to morati u posebnom postupku.

 

Uz to, iz osobnog iskustva vam mogu reći da neki javni bilježnici nisu uvijek sasvim sigurni kako postupiti s vanknjižnom imovinom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

KronicnaStranka je napisao:

1. Ostavinska rasprava u načelu se pokreće po službenoj dužnosti po dostavi smrtovnice iz matičnog ureda sudu, a u smrtovnici se navodi i matičarima poznata imovina.

 

3. Vanknjižna imovina se može uračunati u ostavinu, podijeliti i navesti u rješenju o nasljeđivanju na takav način. Međutim, temeljem toga nećete moći provesti upis u zemljišne knjige nego ćete to morati u posebnom postupku.

 

1. Mi smo pokupili smrtovnicu na općini. Dosad, u svim slučajevima ostavinskih na kojima sam bio, je općina automatski dodijeljivala javnog bilježnika. Ne znam za to da se treba dostavljati smrtovnicu sudu. Mi smo u Zagrebu, čisto informacije radi, poradi mogućih uvriježenih praksi.

 

3. "Poseban postupak" - da li to znači da ćemo, kad završi ostavinska, morati opet kod nekog odvjetnika ili javnog bilježnika pokretati nove postupke da se to provede?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Javnom bilježniku gruntovnica sa njegova područja dostavlja zemljišnoknjižne izvatke po službenoj dužnosti. Tako da to ne morate pribavljati, ali u praksi gruntovnica zna ponešto zaboraviti dostaviti, pa je najbolje da provjerite koje sve nekretnine pokojni ima na tom području.

Za nekretnine izvan područja nadležnosti bilježnika/suda, morate pribaviti izvatke iz z.k.

Također morate sa sobom donijeti i sve podatke o ostaloj imovini (knjižice vozila, kartice, brojeve računa u bankama,podatek o dionicama...)

2. Maximalna naplata je 2.500,00 kn + pdv + troškovi (pošta, slanje poziva, slanje rješenja, slanje dopisa na vaš zahtjev ili po službenoj dužnosti...)

3. Najbolje je provjeriti zašto nije došlo do provedbe rješenja o nasljeđivanju iza vašeg djeda, odnosno zatražiti tu provedbu. Nakon što se to upiše na vašeg oca, normalno se prijavljuje u ostavinu iza oca. Mislim da je taj put efikasniji i jeftiniji, nego da se na ostavini iza oca privljuje to kao izvanknjižno vlasništvo, jer iz iskustva znam, da gruntovnice, nakon što (zakašnjelo) provedu rješenja, upućuju natrag stranke na bilježnike radi provedbe naknadno pronađene imovine. Dakle, bespotrebno se duplicira postupak i rade troškovi za stranke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

notarica je napisao:

1. Javnom bilježniku gruntovnica sa njegova područja dostavlja zemljišnoknjižne izvatke po službenoj dužnosti. Tako da to ne morate pribavljati, ali u praksi gruntovnica zna ponešto zaboraviti dostaviti, pa je najbolje da provjerite koje sve nekretnine pokojni ima na tom području.

Za nekretnine izvan područja nadležnosti bilježnika/suda, morate pribaviti izvatke iz z.k.

Također morate sa sobom donijeti i sve podatke o ostaloj imovini (knjižice vozila, kartice, brojeve računa u bankama,podatek o dionicama...)

 

3. Najbolje je provjeriti zašto nije došlo do provedbe rješenja o nasljeđivanju iza vašeg djeda, odnosno zatražiti tu provedbu. Nakon što se to upiše na vašeg oca, normalno se prijavljuje u ostavinu iza oca. Mislim da je taj put efikasniji i jeftiniji, nego da se na ostavini iza oca privljuje to kao izvanknjižno vlasništvo, jer iz iskustva znam, da gruntovnice, nakon što (zakašnjelo) provedu rješenja, upućuju natrag stranke na bilježnike radi provedbe naknadno pronađene imovine. Dakle, bespotrebno se duplicira postupak i rade troškovi za stranke.

 

1. Za ostavinsku su dovoljni z.k. izvatci? Ne treba ništa iz katastra?

 

3. Znači, može se zatražiti provedba i upis na njega, makar je on umro? Da li taj postupak dugo traje, tj. da li se stigne završiti do ostavinske, koja bi mogla biti tek negdje u 10. mjesecu?

 

Kod koga da odemo da bi se to provelo? Bilježnik, sud, odvjetnik...?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1.katastar je potreban samo ako postoje nekretnine u izvanknjižnom vlasništvu. To su one nekretnine koje je pokojni posjedovao, a u zemljišnim knjigama nitko drugi na njima nije upisan kao vlasnik.

2. Za provedbu starog rješenja iza djede, informirajte za na gruntovnici.

Za to vrijeme pokušajte se dogovoriti s bilježnikom da sačeka s provođenjem ostavinske iza oca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mirabelo123 je napisao:

 

 

1. Mi smo pokupili smrtovnicu na općini. Dosad, u svim slučajevima ostavinskih na kojima sam bio, je općina automatski dodijeljivala javnog bilježnika. Ne znam za to da se treba dostavljati smrtovnicu sudu. Mi smo u Zagrebu, čisto informacije radi, poradi mogućih uvriježenih praksi.

 

3. "Poseban postupak" - da li to znači da ćemo, kad završi ostavinska, morati opet kod nekog odvjetnika ili javnog bilježnika pokretati nove postupke da se to provede?

 

Matični ured dostavlja smrtovnicu sudu, koji određuje javnog bilježnika kao sudskog povjerenika da provede ostavinsku raspravu. Nakon svega, vi dobijete poziv od javnog bilježnika.

 

(Vjerojatno ste u matičnom uredu podigli smrtni list, a ne smrtovnicu).

 

Desi se da to ne funkcionira, pa nasljednici sami moraju pokrenuti ostavinski postupak, i to čine zahtjevom sudu (u Zagrebu je to Općinski građanski sud).

 

Općina s tim nema ništa, ali za vas sav taj postupak i nije bitan, osim ako ne bude razloga za žalbu na rješenje o nasljeđivanju za što ćete se morati obratiti sudu.

 

Upis u zemljišne knjige odnosno promjena vlasnika je poseban postupak koji možete provesti sami ili uz pomoć odvjetnika, a na temelju odgovarajućih dokumenata (u vašem slučaju to će biti rješenja o nasljeđivanju).

 

Ako gruntovnica ne okonča upis djeda prije početka ostavinskog postupka (kao što vas je Notarica uputila), možete zamoliti javnog bilježnika da pričeka s postupkom.

 

Katastarski izvatci (posjedovni listovi) su potrebni ako postoji imovina koje je ostavitelj zabilježen kao posjednik u katastru, a nije kao vlasnik u zemljišnim knjigama. S tim će se postupiti kao s vanknjižnom imovinom i temeljem rješenja o nasljeđivanju provest će se promjene u katastru. Međutim, za usklađivanje posjedovnog stanja i vlasničkog stanja u zemljišnim knjigama (ako nije isto) morat ćete provesti poseban postupak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Otišao sam na http://e-izvadak.pravosudje.hr/home.htm i tamo upisao broj katastarske čestice. Ispis kaže da je moj djed upisan kao vlasnik. No, isto tako tamo piše i kako je to "oranica". No, na tom zemljištu je i kuća. Ta kuća datira još iz ranih '60-tih i znam da je legalizirana.

 

Nije mi baš jasna ta situacija.

 

1. Kako doći do papira od kuće?

 

2. Da li je bolje angažirati odvjetnika za provedbu upisa pokojnog oca kao vlasnika ili možemo to i sami? Ne znam koliko je to složen postupak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Ne znam.

 

2. Ako se ne snalazite u tim pitanjima, bolje da angažirate odvjetnika. U slučaju da pokušate sami, pa propustite neki makar samo formalni detalj, mogli bi vam vratiti zahtjev pa bi se postupak mogao jako otegnuti. Nisu, doduše, ni odvjetnici imuni na propuste ali ipak puno manje nego pravni laici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Evo što sam otkrio nakon nešto informiranja i pregledavanja papira.

 

1. kuća je legalna i ima potrebne građevinske dozvole pošto je izgrađena još 50-tih.

 

2. kad je izdavana građevinska dozvola, izdana je za objekt sagrađen na česticama 100 i 101. U međuvremenu je dio zemljišta prodan i rasparceliziran, pa se kuća sada nalazi na parcelama 100/1 i 101/1, no građevinska dozvola i dalje glasi na 100 i 101. Također, kuća nije ucrtana u nikakve nacrte (z.k., katastar, ne znam). Pričao sam sa jednom poznanicom iz katastra, kaže da to što kuća nije ucrtana nije problem pošto imamo građevinsku dozvolu i vlasničke listove za parcele 100/1 i 101/1.

 

3. moj pokojni otac je naslijedio tu kuću temeljem građevinske dozvole. Također, u rješenju o nasljeđivanju piše da se on ne može zasad upisati kao vlasnik dok se ne srede zemljišne knjige. Da li se tu mislilo na situaciju pod točkom 2.?

 

4. pošto je moj pokojni otac naslijedio kuću od djeda, da li na temelju te iste građevinske dozvole i rješenja o nasljeđivanju moja sestra i ja sada možemo dalje naslijediti tu kuću?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

KronicnaStranka je napisao:

mirabelo123 je napisao:

 

 

1. Mi smo pokupili smrtovnicu na općini. Dosad, u svim slučajevima ostavinskih na kojima sam bio, je općina automatski dodijeljivala javnog bilježnika. Ne znam za to da se treba dostavljati smrtovnicu sudu. Mi smo u Zagrebu, čisto informacije radi, poradi mogućih uvriježenih praksi.

 

3. "Poseban postupak" - da li to znači da ćemo, kad završi ostavinska, morati opet kod nekog odvjetnika ili javnog bilježnika pokretati nove postupke da se to provede?

 

Matični ured dostavlja smrtovnicu sudu, koji određuje javnog bilježnika kao sudskog povjerenika da provede ostavinsku raspravu. Nakon svega, vi dobijete poziv od javnog bilježnika.

 

(Vjerojatno ste u matičnom uredu podigli smrtni list, a ne smrtovnicu).

 

Desi se da to ne funkcionira, pa nasljednici sami moraju pokrenuti ostavinski postupak, i to čine zahtjevom sudu (u Zagrebu je to Općinski građanski sud).

 

Općina s tim nema ništa, ali za vas sav taj postupak i nije bitan, osim ako ne bude razloga za žalbu na rješenje o nasljeđivanju za što ćete se morati obratiti sudu.

 

Upis u zemljišne knjige odnosno promjena vlasnika je poseban postupak koji možete provesti sami ili uz pomoć odvjetnika, a na temelju odgovarajućih dokumenata (u vašem slučaju to će biti rješenja o nasljeđivanju).

 

Ako gruntovnica ne okonča upis djeda prije početka ostavinskog postupka (kao što vas je Notarica uputila), možete zamoliti javnog bilježnika da pričeka s postupkom.

 

Katastarski izvatci (posjedovni listovi) su potrebni ako postoji imovina koje je ostavitelj zabilježen kao posjednik u katastru, a nije kao vlasnik u zemljišnim knjigama. S tim će se postupiti kao s vanknjižnom imovinom i temeljem rješenja o nasljeđivanju provest će se promjene u katastru. Međutim, za usklađivanje posjedovnog stanja i vlasničkog stanja u zemljišnim knjigama (ako nije isto) morat ćete provesti poseban postupak.

 

 

 

Matični uredi ne dostavljaju smrtovnicu sudovima !

 

Zakon kaže da će se ostavinski postupak pokrenuti po službenoj dužnosti ali to ne znači da sud prima smrtovnicu od mat.ureda, već ju dostavljaju nasljednici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija