Jump to content

procedura razvoda


xon

Preporučene objave

Pozdrav svima!

 

imam nekoliko pitanja u vezi razvoda (iako neznam točno niti što bih pitao....) pa bih molio pomoć.

 

želim pokrenuti postupak za razvod, sporazumni neće doći u obzir ali nemamo zajedničku imovinu niti djece.

 

kako više ne živim u mjestu u kojem smo se vjenčali zanima me dali moram u baš taj županijski (ili koji već) sud predati papire za razvod?

 

e sad, kad smo kod papira, koje papire moram predati i dali je to moguće poslati poštom ili se mora odnijeti osobno?

 

dali mi je za to potreban odvjetnik?

 

Postoji li nekakav obrazac zahtjeva za razvod koji se može naći na netu ili to sastavlja nekakva službena osoba?

 

zasad nemogu smisliti više pitanja pa bih molio one koji se razumiju u tematiku da pripomognu savjetima!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tužba radi razvoda braka

 

 

 

 

OPĆINSKOM SUDU

 

U

 

 

Pravna stvar:

 

Tužitelj: vaše ime prezime adresa

Tuženica: njeno ime, prezime, adresa

 

T U Ž B A

radi razvoda braka

 

 

I Parnične stranke sklopile su brak dana /datum/godine u /mjesto/, a koji brak je upisan u maticu vjenčanih matičnog područja /općina/ za godinu ???. pod rednim brojem ??.

 

Dokaz: Vjenčani list od (datum) godine.

 

 

II Tužitelji je po prirodi..... , dok je tuženica ..... navesti razlog zbog kojeg smatrate da je došlo do raspada zajednice...

Napominje se da je bračna zajednica parničnih stranaka, de facto, već prestala budući parnične stranke više od xy mjeseca ne žive zajedno....(opišite vašu situaciju...ovo je primjer...moguće), a tužitelj je zbog navedenog ponašanja tuženice izgubio povjerenje u tuženicu radi čega se odlučio na razvod braka.

 

Dokaz: Saslušanje parničnih stranaka.

 

 

III S obzirom da je otuđenost bračnih drugova sve veća, a protek vremena ne ublažava nastalu krizu, to tužitelj zbog nesuglasnosti naravi bračnih drugova, koja je uzrokovala teški i trajni poremećaj njihovih odnosa, predlaže da Naslov, nakon provedenog postupka, donese temeljem odredaba čl. 42. u svezi čl. 43. st. 1. toč. 1.ili 2. (izaberite po kojoj osnovi- evo citata dijela zakona: Članak 42.

(1) Razvod braka može tužbom zahtijevati bračni drug, a oba bračna druga sporazumnim zahtjevom.

(2) Muž nema pravo na tužbu za razvod braka za vrijeme trudnoće žene ili dok njihovo dijete ne navrši godinu dana života (to valjda nije slučaj)

Članak 43.

Sud će razvesti brak:

1. ako utvrdi da su bračni odnosi teško i trajno poremećeni, ili

2. ako je od prestanka bračne zajednice protekla godina dana, ili

3. ako oba bračna druga sporazumno zahtijevaju razvod braka (ova se kažete ne odnosi na vas).napomena: članke zakona ne citirate, samo navedete br, st.točku

 

Obiteljskog zakona slijedeću

 

P R E S U D U

 

I. Razvodi se brak između vaše ime,prezime, , rođenog datum. godine, iz mjesto , adresa, i njeno ime i prezime, rođ. djevojačko prezime, rođene /datum/ godine, iz mjesto, adresa, koji brak je sklopljen dana datum. godine, a upisan u maticu vjenčanih matičnog područja općina za godina. godinu pod rednim brojem navest br vjenčanog lista.

 

 

 

 

V. Nalaže se tuženici njeno ime i prezime da tužitelju vaše ime i prezime nadoknadi prouzročeni parnični trošak.

 

 

TUŽITELJ:

 

 

 

 

Vaše ime i prezime,

potpis na 3 originalna primjerka koje možete osobno dostavit u pisarnicu suda – obavezno vam ostaje 1 primjerak sa datumom zaprimanja. Mislim da ako vi dižete tužbu, možete to učiniti u sudu koji je nadležan mjestu gdje živite, ako sam u krivu, molim forumaše da me isprave

 

odvjetnik vam i ne treba, ovakav formular je dovoljan – ali vi znate zašto ne ide sporazumno, koji je razlog i ako očekujete nešto „gadno“ možda vam treba, makar samo za savjet što u slučaju da tuženica osporava tužbu... U pitanju još može biti i uzdržavanje ako je netko od stranaka nezaposlen i nema od čega živjeti, može tražiti od bivšeg privremeno uzdržavanje do pronalaska posla.., ne znam kakva je situacija kod vas po tom pitanju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija