Jump to content

Prijem u državnu službu na određeno


vedranz

Preporučene objave

Pozdrav svima.

 

Prije mjesec dana je u Državnoj xxx upravi raspisano više natječaja za posao na određeno vrijeme, s ciljem zamjene duže vrijeme odsutnih službenika.

Formalni uvjeti natječaja su bili standardni: SSS, 1 godina radnog iskustva, plus standardni set papirologije.

Pošto imam 14 mjeseci iskustva u struci i odgovarajuću struku, javio sam se na dva takva natječaja, za mjesta koja su bliže mom prebivalištu.

Za prvi natječaj sam unaprijed znao da je namješten za snahu jednog od voditelja poodsjeka u područnom uredu, jer su on i ravnatelj DxU prijatelji.

Prema saznanjima o raspisivanju natječaja nisu obavijestili čak ni pročelnicu područnog ureda.

 

Nakon slanja prijava nije bilo nikakvih testiranja, intervjua i sličnih stvari, već su prije par dana stigla rješenja o prijmu u službu.

U njima je navedeno tko se prima u državnu službu i to je to (nisam primljen na nijedno od ta dva mjesta, ako pitate).

 

Ovo je tekst obrazloženja za onaj prvi (namješteni) natječaj:

 

Državna xxx uprava je temeljem ..., objavila oglas pri nadležnoj službi za zapošljavanje, radi prijma na određeno vrijeme na radno mjesto stručni referent za xxx poslove - 1 izvršitelj, u Državnu xxx upravu, Područni ured xxx, Ispostavu - Odsjek za xxx, a radi zamjene duže vrijeme odsutne službenice xxx.

Na objavljeni oglas pristigle su ukupno četiri (4) prijave koje su pravovremene i uredne. Nadalje je utvrđeno da četiri (4) kandidata ispunjavaju formalne uvjete raspisanog oglasa.

 

Nakon provedenog postupka, ravnatelj xxx odlučio je da se kandidatkinja xxx, SSS, upravni referent, sa ukupno 4 god., 7 mjeseci i 25 dana radnog staža u struci, bez položenog državnog stručnog ispita, primi u državnu službu u Državnu xxx upravu, Područni ured za xxx, Ispostavu - Odsjek za xxx, na određeno vrijeme.

 

U rješenju za drugi natječaj (za koji nemam saznanja je li namješten), iza gornjeg teksta dopisano je dodatno obrazloženje.

U ovom slučaju se radi o mjestu xxx referenta, na koje se mogu zaposliti samo ljudi xxx struke.

 

Prilikom izbora između kandidata koji ispunjavaju formalne uvjete oglasa, a s obzirom na opis poslova radnog mjesta stručnog referenta za xxx poslove na koje su se kandidati prijavili, koji je utvrđen Pravilnikom o unutarnjem redu Državne xxx uprave, uzeta je u obzir činjenica da je izabrani kandidat xxx struke, te da ima u odnosu na ostale kandidate koji ispunjavaju formalne uvjete oglasa, najviše radnog iskustva ostvarenog u xxx struci.

Stoga je slijedom navedenog odlučeno kao u izreci.

 

Da li je za zaposlenje na određeno vrijeme u državnoj službi potrebno provesti standardni postupak?

Jer ovo što oni zovu "postupak" je ustvari zapošljavanje bez obrazloženja zašto (prvi slučaj), do eventualnog

 

objašnjenja da se radi o osobi sa najviše staža u struci (drugi slučaj).

Predstavlja li ovaj njihov postupak osnovu za žalbu, te na koje da se zakone i njihove članke pozovem kod pisanja eventualne tužbe.

Što se tiče uvida u dokumentaciju, pretpostavljam da ga moram obaviti u vrijeme dok traje žalbeni rok ili to mogu napraviti i nakon tog roka?

 

Eto ja sam se raspisao, pa ako netko želi pomoći, bio bi zahvalan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija