Jump to content

Procedura kupoprodaje nekretnine - predaja novca


amoretto

Preporučene objave

Možda većini banalno pitanje, ali meni i prodavatelju zadaje muke.

Naime, ne možemo se dogovoriti o postupku predaje novca kod kupoprodaje nekretnine.

Što se se same stvari tiče situacija je čista: jedan je vlasnik, nekretnina je uknjižena, nema tereta.. ne znam što je još bitno.

Dogovoreno je da se isplati u eurima, ja imam lovu na deviznom i on ima devizni račun u istoj banci.

Imamo 3 opcije:

1. Prodavatelj hoće prijenos novca s deviznog na devizni i onda idemo bilježniku na potpisivanje i ovjeru ugovora.

2. Ja, kupac, hoću potpis i ovjeru i onda u banku.

(koliko sam shvatio u banci kod deviznog prijenosa ja dobijem isplatnicu na svoje ime, a on uplatnicu opet na svoje ime, prema čemu ja nemam dokaza da sam mu isplatio??)

A ako i imam nekakvu doznaku ili papir na kojem piše isplaćeno u svrhu kupoprodaje... ko mi garantira da će mi ovaj potpisati poslije ugovor.

3. Zadnja opcija je dižem lovu, brojimo i predajemo kod bilježnika, ovjeravamo i onda ovaj opet nosi lovu u banku.

 

Inaće u ugovoru između ostalog piše i ovo: Potpisom ovog ugovora Prodavatelj potvrđuje primitak cjelokupne kupoprodajne cijene.

III

Kupac stupa u vlasnički posjed i uživanje kupljene nekretnine – stana danom potpisa ovog Ugovora.

Ugovor se naravno može promijeniti.

 

E sad što nam je činiti? Koja je uobičajena praksa? Što je s tom tabularnom ispravom?...(iz ugovora: V

Prodavatelj ovlašćuje Kupca da na temelju ovog Ugovora može ishoditi uknjižbu prava vlasništva kupljene nekretnine – stana iz točke I ovog Ugovora, bez bilo kakvog daljnjeg njenog odobrenja ili privole, na svoje ime u Zemljišnim knjigama Općinskog suda u Zagrebu i u drugim javnim očevidnicima.)

 

pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

 

1. Vi u banci ne možete prebaciti svoja devizna sredstva sa svog deviznog računa na račun prodavatelja .

 

 

2. Možete organizirati potpisivanje ugovora i primopredaju potpisanih ugovora i novca istovremeno kod bilježnika.

 

 

3. Jako je važno da Vam je ugovor pravilno sastavljen da ima uglavljenu tabularnu ispravu tj. izjavu kojom prodavatelj dozvoljava prijenos vlasništva (opisati ) na Vas,kako bi se mogli odmah uknjižiti .

3. Prije kupoprodaje trebate provjeriti na sudu ,da nekretnina nema tereta .

 

4. Istovremeno trebate i podnijeti zahtjev zemljišnoknjižnom odjelu za upis.

 

5. Preporuka je da sastavite ugovor ,ovjerite ga kod bilježnika ,platite porez.

 

 

6. Sve treba unaprijed organizirati i obaviti po mogućnosti odmah , jer ima mahera koji jednu te istu nekretninu prodaju i

nekoliko puta .

 

7. U gruntovnici provjerite da li postoji još koji zahtjev za uknjižbu baš na tu nekretninu.

 

8.Potrebno je provjeriti stanje u katastru i vidjeti da li je prodavatelj posjednik.

 

Obratite se odvjetniku za pomoć i savjet .

 

 

Pogreške su vrlo skupe ,skuplje od odvjetnika .

 

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija