Jump to content

Usmeni ugovori - nekretnine


Eolcrni

Preporučene objave

Pozdrav čitateljima,

 

Imam problem s usmenim ugovorom o posredovanju u prodaji nekrenina.

 

Naime, jedna agencija (ako je jedna osoba agencija?) tvrdi da je samnom osobno sklopila usmeni ugovor o posredovanju pri kupnji nekretnina.

 

Ugovor je navodno sklopljen u devetom mjesecu 2006 godine. Dotična agencija nema doslovce nikakve dokaze da sam bio njihov klijent. Nemaju čak ni moj broj mobitela!! Da ne spominjem da ih nikad nisam kontaktirao osobno ili preko ovlaštenog zastupnika ili na bilo koji mogući način! Nikad mi nisu također saopćeni uvjeti posredovanje, a "agencija" je angažirana inicijalno od strane prodavatelja. U suštini zastupnik agencije samnom osobno i personalno i kako god nikad nije kontaktirao (niti ja s njim ili bilo kime iz te "agencije"), a da ne spominjem da nikad nisam zaprimio nikakvu pismenu obavijest o tome da mene ta agencija zastupa i da postoje bilo kakvi uvjeti (provizija primarno) koje ja moram izvršiti (platiti :vrti: ).

 

Zanima me sad u konačnici:

1. Koja je osnova da se dokaže da usmeni ugovor postoji?

2. Kad zastarjevaju usmeni ugovori (da ne kažem "navodni") sklopljeni u 2006?

3. Da li je "posrednik" dužan obavjestiti "nalogodavca" o uvjetima "ugovora o posredovanju"

 

Fiozofski gledano, zanima me također kako netko tko nema moje osnovne kontakt podatke može dokazati da sam mu klijent ili da sam mu bio klijent? Ovo je retoričko sebično pitanje jer bi me djelom zanimalo kako da ja zaradim na tome da počnem slati ovrhe nepoznatim ljudima abecednim redom prema telefonskom imeniku, a sve sukladno ovršnom zakonu i nedavno formiranoj javnobilježničkoj ovrsi?? :-?

 

Zahvaljujem unaprijed na trudu u čitanju ovog podužeg posta, a poglavito na bilo kakvom odgovoru!

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o obveznim odnosima NN 35/05

 

UGOVOR O KUPOPRODAJI

I. OPĆE ODREDBE

Pojam

Članak 376.

(1) Ugovorom o kupoprodaji prodavatelj se obvezuje predati kupcu stvar u vlasništvo, a kupac se obvezuje platiti mu cijenu.

(2) Prodavatelj nekog prava obvezuje se pribaviti to pravo kupcu, a kad ostvarivanje njegova sadržaja zahtijeva posjed stvari, predati mu i stvar.

 

Oblik ugovora o kupoprodaji nekretnine

Članak 377.

Ugovor o kupoprodaji nekretnina mora biti sklopljen u pisanom obliku.

 

ako dotični traži postupanje po ugovoru ?

prihvati i za nekretninu traži 5 puta veču cijenu

tvrdi tako ste ugovorili.

ako traži da platiš kupljenu nekretninu

daj mu par kunica i tvrdi da je to ugovorena cijena.

sprdaj ga

 

ZASTUPANJE

I. O ZASTUPANJU UOPĆE

Mogućnost zastupanja

Članak 308.

(1) Ugovor kao i drugi pravni posao može se sklopiti, odnosno poduzeti i preko zastupnika.

II. PUNOMOĆ

Davanje punomoći

Članak 313.

(1) Punomoć je ovlaštenje za zastupanje što ga opunomoći¬telj pravnim poslom daje opunomoćeniku.

(2) Postojanje i opseg punomoći nezavisni su od pravnog odnosa na temelju kojega je punomoć dana.

(3) Opunomoćenik može biti i pravna osoba.

Obvezatan oblik punomoći

Članak 314.

Oblik propisan zakonom za neki ugovor ili koji drugi pravni posao odnosi se i na punomoć za sklapanje toga ugovora, odnosno za poduzimanje toga posla.

Opoziv i sužavanje punomoći

Članak 316.

(1) Opunomoćitelj može po svojoj volji suziti ili opozvati punomoć, iako se ugovorom odrekao toga prava.

(2) Opoziv i sužavanje svake punomoći može se učiniti u bilo kojem obliku.

(3) Ako je opozivom ili sužavanjem punomoći povrijeđen ugovor o nalogu ili ugovor o djelu ili neki drugi ugovor, opuno¬mo¬ćenik ima pravo na naknadu time nastale štete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija