Jump to content

Razmak između vozila


igla91

Preporučene objave

Primjećujem da se mnogo prometnih nezgoda događa zbog držanja nedovoljnog razmaka između vozila,pa sam odlučio pokrenuti ovu temu,možda nekome pomogne.

Kad sam išao u auto školu pred 26 godina,instruktor me učio (neznam da li je to bila praksa i u drugim auto školama) da razmak između vozila mora biti najmanje 2 sekunde....znači,ako uzmemo neki orijentir (stupić,znak,drvo),između nailaska dva vozila mora proći bar 2 sekunde.Time su brzina i razmak proporcionalni,što je veća brzina veći će biti razmak u te 2 sekunde.Npr.,vozilo koje se kreće brzinom od 130 km/h prelazi 36 metara u sekundi.Znači,potreban razmak bi bio bar 72 metra

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za osobne automobile razmak nigdje nije točno propisan, treba biti "potreban".

 

Koliki je potreban ovisi o stanju ceste, vremenskim uvjetima, sposobnostima vozača i karakteristikama vozila. Besmisleno je svima određivati isti vremenski razmak.

 

Svojevremeno je policija snimala vozila s malim razmakom pa vozačima slala upozorenja.

 

Dakle, ukoliko sigurnost prometa nije ugrožena nema elemenata prekršaja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

igla91 je napisao:

Kad sam išao u auto školu pred 26 godina,instruktor me učio (neznam da li je to bila praksa i u drugim auto školama) da razmak između vozila mora biti najmanje 2 sekunde....znači,ako uzmemo neki orijentir (stupić,znak,drvo),između nailaska dva vozila mora proći bar 2 sekunde.Time su brzina i razmak proporcionalni,što je veća brzina veći će biti razmak u te 2 sekunde.Npr.,vozilo koje se kreće brzinom od 130 km/h prelazi 36 metara u sekundi.Znači,potreban razmak bi bio bar 72 metra

 

Bravo, takva su i moja iskustva. Međutim, ona ne mogu biti apsolutna i zakonodavac ih ne može tako propisati. Zato i postoji relativno apstraktana zakonska floskula "potreban razmak". Međutim, za taj pravni izričaj davno su vještaci dali neke odredljive parametre koji su se nekada u autoškolama spominjala. Nažalost, ako sam dobro upoznat, u novije vrijeme vrlo rijetko.

O čemu se zapravo radi. O vremenu reagiranja na kakvu opasnost, ali problem predstavlja dužina zaustavnog puta vozila. Uostalom o istom se problemu radi i kod tzv. "prilagođene" vožnje.

Mislim da je ona još daleko brojniji razlog prometnih nezgoda. I kod te prilagođene vožnje radi se zapravo o tome da vozač mora prilagoditi brzinu kretanja tako da se može na vrijeme zaustaviti pred kakvom opasnošću. Dakle, opet se radi o vremenu reagiranja i zaustavnom putu. Pri čemu mislim da se prosječno vrijeme reagiranja drži oko 1 do 2 sekunde.

Usput, mislim da se govorilo o 2 sekunde razmaka izvan naselja, a 1 sekunda razmaka u naselju. :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

probaj je napisao:

igla91 je napisao:

Kad sam išao u auto školu pred 26 godina,instruktor me učio (neznam da li je to bila praksa i u drugim auto školama) da razmak između vozila mora biti najmanje 2 sekunde....znači,ako uzmemo neki orijentir (stupić,znak,drvo),između nailaska dva vozila mora proći bar 2 sekunde.Time su brzina i razmak proporcionalni,što je veća brzina veći će biti razmak u te 2 sekunde.Npr.,vozilo koje se kreće brzinom od 130 km/h prelazi 36 metara u sekundi.Znači,potreban razmak bi bio bar 72 metra

 

Bravo, takva su i moja iskustva. Međutim, ona ne mogu biti apsolutna i zakonodavac ih ne može tako propisati. Zato i postoji relativno apstraktana zakonska floskula "potreban razmak". Međutim, za taj pravni izričaj davno su vještaci dali neke odredljive parametre koji su se nekada u autoškolama spominjala. Nažalost, ako sam dobro upoznat, u novije vrijeme vrlo rijetko.

O čemu se zapravo radi. O vremenu reagiranja na kakvu opasnost, ali problem predstavlja dužina zaustavnog puta vozila. Uostalom o istom se problemu radi i kod tzv. "prilagođene" vožnje.

Mislim da je ona još daleko brojniji razlog prometnih nezgoda. I kod te prilagođene vožnje radi se zapravo o tome da vozač mora prilagoditi brzinu kretanja tako da se može na vrijeme zaustaviti pred kakvom opasnošću. Dakle, opet se radi o vremenu reagiranja i zaustavnom putu. Pri čemu mislim da se prosječno vrijeme reagiranja drži oko 1 do 2 sekunde.

Usput, mislim da se govorilo o 2 sekunde razmaka izvan naselja, a 1 sekunda razmaka u naselju. :misli:

Probaj...slažem se s vama u svemu osim u tome da ja je vrijeme reagiranja čak 2 sekunde.Evo jedan koristan link:

http://free-zg.t-com.hr/Sonja-Banic/pdf_materjali/ZAUSTAVNI%20PUT%20VOZILA.pdf

Nažalost,danas mnogi vozači ne misle na sebe pa zato oni koji misle moraju paziti na sebe i na one druge

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija