Jump to content

Ustavno uređenje- pitanje o izboru zastupnika


Goran_P

Preporučene objave

Molio bih malu pomoć...

 

Po novom Ustavu birači koji nemaju prebivalište u RH biraju 3 zastupnika u Hrvatski sabor - to znači da se primjenjuje sustav fiksne kvote za razliku od nefiksne kvote koja je propisana Zakonom o izborom zastupnika u Hrvatski sabor.

 

S obzirom na tu novost pitanje glasi: kako se po novom biraju ti zastupnici, tj. kakav je postupak?

 

Znači li to da oni i dalje biraju zastupnike na temelju lista s po 14 kandidata?

 

Koliko će onda osvojiti mjesta - znači li to da zastupnička mjesta osvajaju one liste na kojima se iskaže 14 (ili pak 3?) brojčano najvećih rezultata uključujući decimalne ostatke?

 

Na kraju, znači li to da svaka od tih lista dobiva onoliko zastupničkih mjesta koliko je postigla pojedinačnih rezultata među 14 (ili pak 3) brojčano najvećih rezultata?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

leny23 je napisao:

Jedno je sigurno, a to je da to pitanje sigurno neće nikome postaviti na DSI-u, jer prvo treba izmijeniti Zakon o izboru zastupnika u Hrvatski sabor. Budući da su izbori iduće godine, nećeš dugo čekati na odgovor na to pitanje.

 

To je bilo pitanje kolegici na roku za DSI 25.9., ali nije znala odgovor. Sad i ja spremam Ustavno uređenje, no ni ja ne znam što bih tu odgovorio... :-?:vrti:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija