Jump to content

nuzni dio


bibaseka

Preporučene objave

Dok sam bila jos beba otac mi je umro,baka i djed su jos bili na zivotu,i navodno je

postojala oporuka da je sve na stricu,posto je moj otac imao jos jednog brata,djed

je nedugo zatim umro,a baka sad tek ove godine.

Dobila sam pismo od javnog biljeznika da se javim na rociste,nazvala sam strica(inace nismo u kontaktu)

i on mi kaze da je to pismo samo zbog neisplacene mirovine,a sto se tice nasljedstva postoji oporuka da

je sve na njemu.

Mene sad zanima jeli imam pravo na nuzni dio,i jeli bih trebala odvjetnika za to?

 

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Opis je nejasan.

 

Napisali ste da je umrlo troje ljudi (vaš otac, djed i baka), a postojala je jedna oporuka za koju niste napisali tko ju je sastavio. Niste napisali da li su provedeni ostavinski postupci. O ostavini troje ljudi ne može se odlučiti jednom oporukom, niti jedna oporuka može vrijediti u tri ostavinska postupka, niti se na temelju oporuke može izvršiti prijenos vlasništva bez provođenja ostavinskog postupka.

 

Pretpostavljam da ste dobili poziv na ostavinsku raspravu iza bake. Ako baka nije ostavila nikakvu oporuku, stupate kao nasljednik na mjesto svoga oca kao njezinog sina i nasljeđujete polovinu svega onoga, nekretnina i pokretnina, što je ona imala u trenutku smrti. Ako je baka ostavila oporuku u korist nekog drugog, imate pravo na nužni dio od njezine ostavine, dakle na četvrtinu njezine imovine. To pod pretpostavkom da ste stric i vi jedini njezini nasljednici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Problem je u tome sto sa obitelji oceve strane nemam kontakta,zato nisam jasnije mogla sastaviti pitanje.

Ne znam sigurno o kakvoj je oporuci rijec i tko ju je sastavio,to cu da saznam kad budem isla na rociste,ili je to bio djed ili baka,ili su prepisali za vrijeme svog zivota sve na strica,sigurno je to da znam da ja nisam nista dobila od toga svega,i da sam pismo dobila od javnog biljeznika da se javim samo zbog bakine mirovine koju nisu uspijeli pdignut,a ona je vec bila umrla.

Koliko sam ja razumjela vas odgovor,znaci imam pravo na nuzni dio bez obzira radi li se o oporuci,prepisu ili darivanju?(u stricevu korist)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za nekretnine koje su bile predmet nasljeđivanja (dakle, one koje su bile u vlasništvu oca, djeda i bake) možete u gruntovnici tražiti povijesni izvadak i vidjeti kada i kojim temeljem su vršene promjene vlasništva. Nakon toga iz zbirke isprava možete zatražiti preslike dokumenata temeljem kojih su vršene promjene. To bi trebala biti ostavinska rješenja.

 

Iza oca ste vi bili nasljednik njegove imovine uz eventualnu zakonitu ili vanbračnu suprugu (vašu majku?), a iza djeda jedan od 3 nasljednika (uz baku i strica) (pod pretpostavkom da nemate braće po ocu).

 

U oba slučaja imali ste pravo na nužni dio bez obzira na postojanje oporuke ili darovanja, ali je pitanje da li ga možete danas ostvariti zbog isteka rokova (niste napisali kada su umrli).

 

Ako ostavinski postupci iza njih nisu provedeni, što nije nemoguće, to pravo biste još mogli ostvariti. Pozivanje vašeg strica na oporuku me navodi na pomisao da bi to možda bilo moguće - naime, možda su izbjegli provođenje ostavinskog postupka upravo zato da se ne postavi pitanje nužnog dijela. U tom slučaju bi te ostavinske postupke trebalo provesti prije ovoga iza bake, jer se inače ne može utvrditi što čini ostavinu.

 

Iza bake imate pravo na zakonski odnosno nužni dio, ovisno o postojanju njezine oporuke.

 

Preporučam da ne pristupate ostavinskom ročištu odnosno da zatražite odgodu dok ne prikupite dokumentaciju i saznate sve potrebno. Ako se radi o imalo složenijoj stvari i ako nemate iskustva ni pravnog znanja, nije preporučljivo da donosite odluke na samom ročištu, jer se jednom dane izjave više nikada ne mogu opozvati.

 

Na ovom ročištu nećete saznati ništa o oporuci ili darovanju koju su sastavili vaš otac ili djed, već samo o bakinoj oporuci, ako postoji.

 

Naravno, ako se radi o imovini koja za vas ne znači ništa naročito ili vas ne zanima, nije potrebno da si na takav način komplicirate život pa uzmite što vam se nudi.

 

U suprotnom ,ako imate mogućnosti, dobro bi vam došla i odvjetnička pomoć, ali uzmite u obzir da će i odvjetniku biti potrebno određeno vrijeme da se uputi u detalje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Roditelji su mi bili vjencani,otac je umro 1984,

a djed ako se ne varam 1985,prema prici moje majke djed je sve na strica prepisao,a ona je bila preponosna bilo sto da trazi.

Baka je umrla sredinom ove godine,zato me sve to zacudilo,zasto da se ja odazovem na poziv

 

Sada mi je sve jasnije,sto se tice ostalih pravnih stvari

 

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija