Jump to content

Podjela bračne stečevine-pitanja!!


Luna40

Preporučene objave

Poštovani..život u muževoj kući sve više mi postaje pakao i htjela bi što prije sa sinom van...al s obzirom da nemamo kuda zanima me šta uopće mogu dobit podjelom.Muž je napustio naš dom i otišao u podstanare s drugom ženom, a nama

prijeti izbacivanjem Ima li zakonske osnove za to? Nakon 20 godina braka, i toliko godina uređivanja, namještanja..može li me samo tako izbacit van? Odplaćujem kredit koji smo digli za uređenje kuće..i imam još 4 godine da ga odplatim, on za to ne daje ni kune. Imam li kakva prava tražit povrat tog kredita od njega ili barem polovice kredita?? Kuća glasi na njega i njegovu mamu, on je svoj dio naslijedio od pokojnog oca. Znam da naslijeđe ne ulazi u bračnu stečevinu.

On ima svju firmu koju je registrirao u braku. Dijeli li se i to na pola s obzirom da je dok je bio u braku kupovao i razne alate za firmu, kombi....ulagalo se zajednički u nju.

Ima i dva karavana....oba on koristi kao i kombi, zanima me imam li ja pravo i na podjelu voznog parka.

On ne želi živjet u toj kući jer ta druga žena s kojom je to ne želi...a ne želi se ni odreć svoga djela u sinovu korist pa da se nekako podijelimo. Ja bi samo htjela da imam svoj mirni kutak u kojem ću moć podizat svog sina....da barem nemam kredita koji mi pojede pola plaće otišla bi u podstanare....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

podnjeti tužbu za utvrđivanje i podjelu bračne stečevine.

kredit korišten za obnovu kuće u braku je bračna stečevina .

firma koja je stvorena u braku i novcem zarađenim u braku je takođe bračna stčevina.

ali sud na raspravi i temeljem dokaza utvrđuje bračnu stečevinu.

 

na čije ime glasi kredit za renoviranje kuće.

dogovorite se o podjeki

kuća za dio firme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Luna40 je napisao:

a nama

prijeti izbacivanjem Ima li zakonske osnove za to? Nakon 20 godina braka, i toliko godina uređivanja, namještanja..može li me samo tako izbacit van?

 

Može Vas izbaciti, ali ne baš 'samo tako'.

 

Temeljem tužbe za utvrđivanje bračne stečevine stavite zabilježbu na kuću. Takav potez u pravilu potakne vlasnika na rješavanje.

 

Sa potraživanjem u vezi te tvrtke savjetujem oprez. Mogli biste na kraju dobiti dugove na naplatu.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

..pola kuće glasi na njegovu mamu...a pola na njega...ali s obzirom da je s starim obrtom koji je registrirao prije braka, i u kojem nije plaćao doprinose za sebe za mirovinsko i zdravstveno, niti poreze..napravio duga od 400 000 kuna, država mu je stavila teret na njegov dio kuće..tako dok to ne isplati ni ne može raspolagat kućom....

..na koji me način može izbacit iz kuće? kako???

..kredit glasi na moje ime..i ja ga odplaćujem već 2 godine..nikada mi nije dao ni kune u pomoć za to..samo je trošio na sebe i svoje gušte...a ja sam forsirala uređenje kuće i odricala se zbog toga...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Luna40 je napisao:

..pola kuće glasi na njegovu mamu...a pola na njega...ali s obzirom da je s starim obrtom koji je registrirao prije braka, i u kojem nije plaćao doprinose za sebe za mirovinsko i zdravstveno, niti poreze..napravio duga od 400 000 kuna, država mu je stavila teret na njegov dio kuće..tako dok to ne isplati ni ne može raspolagat kućom....

..na koji me način može izbacit iz kuće? kako???

..kredit glasi na moje ime..i ja ga odplaćujem već 2 godine..nikada mi nije dao ni kune u pomoć za to..samo je trošio na sebe i svoje gušte...a ja sam forsirala uređenje kuće i odricala se zbog toga...

 

 

Situacija mi izgleda i lošija nego što mislite.

Taj dug od 400000kn, 'stekao' ga je uglavnom za trajanja braka? Onda bi i taj dug bio bračna stečevina. I rastu kamate, možda je sada i znatno veći. Veći i od sadašnje tržne vrijednosti njegove polovine nekretnine.

Poprilična je vjerojatnost da on dug niti ne namjerava izmiriti, pa će uslijediti ovrha.

 

Vlasnik nekretnine može sa nekretninom raspolagati. Vi niste vlasnik, niti suvlasnik. Rastavom ste izgubili pravni osnov za korištenje nekrtnine. Vlasnik može postaviti zahtjev da plaćate najamninu ili iselite.

 

Razmotrite, posavjetujte se s nekim, isplati li se uopće dalje otplaćivati taj kredit.

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija