Jump to content

Alkotest na poslu


djurdja007

Preporučene objave

Poštovani,

zanima da li imam pravo napraviti alkotest ili test na droge , ako sumnjam da djelatnici koriste iste za vrijeme trajanja radnog vremena.

Želim napomenuti da u Ugovorima o radu, kao i u Pravilniku o radu moje firme stoji članak da se radnik mora odazvati testiranju ako poslodavac sumnja da je radnik pod utjecajem alkohola ili opojnih droga. Zanima me da li je to kršenje prava radnika ili je u skladu sa zakonom ako su ugovori potpisani i od radnika i od poslodavca.

 

Molim samo stručne odgovore.

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U HŽ-u imaju stalne kontrole alkotestom, a u sisačkoj rafineriji su dijelili otkaze po kratkom postupku alkoholiziranim djelatnicima.

Radi se o tvrtkama sa jakim sindikatom, i kolektivnim ugovorom.

 

Ne vidim kako bi uopće netko mogao osporiti da odgovorna osoba/poslodavac provjerava jesu li djelatnici (pogotovo na potencijalno opasnim i odgovornim poslovima) sposobni obavljati posao, a alkotest je dio provjere.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kod nas u firmi moralo se je završiti osposobljavanje za alkotestiranje, tj. ovlaštenici poslodavca su ga morali završiti jer se inače alkotestiranje može lako pobiti na sudu ako ga vrši neovlaštena i neosposobljena osoba. Svojevremeno je policija imala taj problem jer su im se rezultati alkotestiranja pobijali na sudu budući da djelatnici nisu bili adekvatno osposobljeni. Paziti isto tako na redovite kontrolne preglede uređaja kojim se vrši alkotestiranje.

 

pozzz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija