Jump to content

Manjak radnih sati u odnosu na fond sati


matovilka

Preporučene objave

Ako poslodavac nesmije na svoju ruku uskratiti niti kune od plaće (izuzev sudske odluke ili ovrhe), kako stoji stvar sa manjkom radnih sati?

Da li poslodavac može umanjiti plaću za neodrađene sate?

Naime, ja predajem poslodavcu na uvid listu odrađenih sati za svaki mjesec, a pošto se kod nekih radnika događa da nemaju ispunjen fond radnih sati, kako postupiti?

 

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možete li nam malo pobliže objesniti situaciju?

Da li ti djelatnici imaju takvo radno vrijeme (određeno od strane poslodavca, ili vas kao poslovođe) ili samovoljno odlaze s posla pa ne ispune fond sati?

 

Ukoliko je određeno od strane poslodavca (Vas) onda:

-puno ili nepuno radno vrijeme ne mora biti raspoređeno jednako po tjednima, te se u tom slučaju puno ili nepuno radno vrijeme utvrđuje kao prosječno tjedno radno vrijeme unutar razdoblja od četiri mjeseca (članak 46. ZOR)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne radi se o preraspodjeli radnog vremena. Fond sati je 40 sati tjedno, od ponedjeljka do petka.

Svi prekovremeni se plaćaju.

Radi se o nekoliko djelatnika koji imaju manjak sati od 5 do 10 sati kroz mjesec.

Da li je zakonito platiti samo odrađene sate? Znači fond sati za određeni mjesec umanjen za manjak?

Ja nisam poslodavac, već jadna referentica koja direktoru dostavljam evidenciju o radnom vremenu. Kako se ti manjkovi ponavljaju pitanje je da li se mogu bez ikakve suglasnosti djelatnika s manjkom sati oduzeti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slična je tema već bila jednom. Za neodrađene (neopravdane) sate kod nas u firmi se na takve sate obračunavaju samo doprinosi i to na najmanju osnovicu (mislim da je 873 kn, ali provjerite nisam siguran). Za te sate se ne isplaćuje neto plaća, jer i po zakonu o radu, plaća se isplaćuje za rad.

Bitno je da manjak ovih sati nije prouzročio poslodavac jer se u tom slučaju moraju isplatiti kao da je radnik radio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

matovilka je napisao:

Ne radi se o preraspodjeli radnog vremena. Fond sati je 40 sati tjedno, od ponedjeljka do petka.

Svi prekovremeni se plaćaju.

Radi se o nekoliko djelatnika koji imaju manjak sati od 5 do 10 sati kroz mjesec.

Da li je zakonito platiti samo odrađene sate? Znači fond sati za određeni mjesec umanjen za manjak?

Ja nisam poslodavac, već jadna referentica koja direktoru dostavljam evidenciju o radnom vremenu. Kako se ti manjkovi ponavljaju pitanje je da li se mogu bez ikakve suglasnosti djelatnika s manjkom sati oduzeti?

 

Moje mišljenje je da takvim radnicima nesmijete umanjiti iznos plaće za neodrađene sate. Naime vjerujem da radnici ne napuštaju samovoljno svoje radno mjesto već im je takav tjedni raspored (koji je određen od strane poslodavca).

 

Pretpostavljam da se radi u firmi sa više od 20 zaposlenih. U pravilniku bi Vam morale biti definirane takve stvari. Također i u kolektivnom Ugovoru ukoliko je isti potpisan.

 

Ukoliko je kod Vas rad organiziran u smjenama, po članku 46.ZOR za slijedeća 4 mjeseca takvim radnicima napravite raspored da na kraju mjeseca imaju do 12 sati više (do dolaska na 0 sa manjkom sati ali samo gledano unatrag do 4 mjeseca). U tom slučaju ne radi se o prekovremenom radu te isti niste dužni platiti sa povečanjem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Baš se radi o samovoljnom napuštanju radnog mjesta. Neki djelatnici jednostavno odu nešto ranije, a kroz mjesec se to nakupi. Kako postupiti zakonito?

Pravilnik o radu imamo, ali to pitanje nije uređeno. Ja direktoru napominjem da se to mora urediti, jer zašto bi svi dobivali istu plaću, radili ili ne.

 

Po meni je najpravilnije koliko sati, toliko plaće. Kod nas nema raspodjele radnog vremena. Uvijek je to 8 sati dnevno, 40 sati tjedno. No da li je pravedno ujedno i zakonito?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moj prijedlog kako to najbezbolnije riještiti:

 

-neka direktor (ili kadrovska) sastavi dopis u kojem se upozoravaju djelatnici da samovoljno napuštanje radnog mjesta predstavlja kršenje Zakona o radu te da se svi moraju pridržavati rasporeda rada koji je dan od strane poslodavca, te da kršenje (samovoljno napuštanje radnog mjesta) će se sankcionirati

-slijedeći mjesec radniku koji i dalje napušta samovoljno radno mjesto za vrijeme trajanja radnog vremena predajte Pismenu opomenu (na taj način psihološki ćete utjecati na 95% radnika koji će se pridržavati radnog vremena)

-ukoliko se i slijedeći mjesec ponovi samovoljno napuštanje radnog mjesta tom (tim) radniku uručite pismenu opomenu pred otkazivanje ugovora o radu zbog skrivljenog ponašanja radnika

 

Vjerujem da nakon toga nećete imati više niti 1% neopravdanih izostanaka, a radniku koji i dalje ne poštuje radno vrijeme možete uručiti izvanredni otkaz Ugovora o radu.

 

Na ovaj način upozorili ste djelatnike da se moraju pridržavati Ugovora o radu (radno vrijeme), opomena (i opomena pred otkaz) ne umanjuju prava radnika, a u slučaju da nekome od njih otkažete ugovor o radu imate pokriče da je do raskida Ugovora došlo skrivljenim ponašanjem radnika kojega ste pismeno dva puta upozoravali na se ne pridržava Ugovora o radu i obavjestili ste ga o mogučnosti izvanrednog raskida Ugovora ukoliko nastavi ne pridržavati se istoga.

 

Takav izvanredni raskid Ugovora o radu zbog skrivljenog ponašanja radnika nakon dva pismena upozorenja radnik jako teško može osporiti (iz iskustva ima 0,1% šanse).

 

Ukoliko trebate pomoć oko sastavljanja dopisa,pismene opomene ili opomene pred otkazivanje ugovora o radu, javite mi se pa ću Vam sastaviti isti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija